Przed zakupem pierwszych butów dla niemowlaka należy stopy naszego dziecka odpowiednio na to przygotować. Pediatrzy polecają, by w początkowych etapach życia dziecka, pozwalać mu jak najwięcej przebywać boso. Stopy niemowlaka są podatne na bodźce, dlatego warto je głaskać, łaskotać i masować. Zaleca się także, by nie krępować ruchów stóp ciasnymi skarpetkami i ściśle zawiniętymi kocykami. Polecamy także, by skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą, jak najlepiej dbać o stopy niemowlaka.

Kiedy dziecko może zacząć nosić swoje pierwsze buty?

Przyjmuje się, że pierwsze buty dla niemowlaka możemy wykorzystywać głównie w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę chodzenia i przybiera stabilną postawę stojącą. Jeśli sztywne buty będziemy ubierać dziecku wcześniej, możemy przez to ograniczyć ruchomość stopy i podatność na bodźce. Może się to przyczynić do powstawania zaburzeń wykształcania się naturalnych krzywizn stopy. Zamiast sztywnych butów, jako pierwsze buty dla niemowlaka polecane są tak zwane buciki niechodki. Skutecznie opatulą i ogrzeją one stopę maluszka nawet podczas zimowych spacerów, gdyż wyściełane są ciepłym futerkiem.

Pierwsze buty dla niemowlaka, pozwalające zapoznać się z chodzeniem

Wspomniane buciki niechodki są często wykorzystywane przez rodziców jako pierwsze buty dla niemowlaka, które umożliwiają stopniowe przygotowanie dziecka do noszenia obuwia. Takie buciki stosowane są także podczas spacerów jesienią i zimą, a także w przypadku raczkujących dzieci dla ochrony paluszków.

Czym kierować się przy wyborze pierwszych butów dla niemowlaka?

Zakup pierwszych butów dla niemowlaka umożliwi pokonywanie coraz większych odległości przez nasze pociechy. Wybierajmy zatem produkty wysokiej jakości, bezpieczne dla maluchów. Przede wszystkim materiały wykorzystane do stworzenia pierwszych butów dla niemowlaka muszą być naturalne i przyjazne delikatnej skórze dziecka. Materiał cholewki należy dostosować także do pory roku – w ciepłych miesiącach powinny być przewiewne, z kolei w chłodnych wyposażone w dodatkowe ocieplenie. Nie bez znaczenia pozostaje także podeszwa pierwszych butów dla niemowlaka. Zaleca się, by była ona na tyle elastyczna, by nie krępowały ruchów stopy.

W jaki sposób dobrać rozmiar pierwszych butów dla niemowlaka?

Najważniejszą kwestią wyboru pierwszych butów dla niemowlaka jest ich rozmiar. Jak go zatem odpowiednio dobrać? Najprostsza metoda to odrysowanie stopy dziecka na kartce papieru i wykonanie pomiaru między najdalej wysuniętym palcem stopy i czubkiem pięty. Należy pamiętać, żeby dziecko stało w lekkim rozkroku i równomiernie obciążało obie stopy. Oczywiście mierzymy lewą oraz prawą stopę i przy zakupie pierwszych butów dla niemowlaka kierujemy się pomiarem większym. Możemy wykorzystać także miarki do mierzenia długości stopy, które dostępne są w wielu sklepach z artykułami dla niemowląt.

Buciki X-Step polecane jako pierwsze buty dla niemowlaka

Jako pierwsze buty dla niemowlaka polecamy wykorzystać buciki niechodki X-Step. Są to buciki, które warto zastosować do wózka, by zapobiegać wychłodzeniu stóp maluszka. Charakteryzują je naturalne materiały wykorzystywane w produkcji, które pozwalają skórze oddychać i jednocześnie uchronią stopy dziecka podczas wózkowych spacerów jesienią czy zimą. Buciki X-Step dostępne są w trzech rozmiarach i czterech najmodniejszych odcieniach ostatnich miesięcy. Serdecznie polecamy.

Zobacz również: