Co wybrać do joggingu z dzieckiem – przyczepkę rowerową, czy wózek biegowy?

Wspólna aktywność z maluchami to istotna część rozwoju oraz wzmacniania więzi z rodzicami. Należy jednak zaznaczyć, że aby mogła być ona prowadzona w sposób bezpieczny, konieczny jest dobór odpowiedniego sprzętu, który będzie spełniał rygorystyczne normy w zakresie bezpiecznego przewożenia dzieci. 

Rodzice uprawiający biegi na różnych dystansach mają do dyspozycji dwa różne modele – wózki biegowe oraz przyczepki rowerowe, głównie 3w1, które można dostosować do tego rodzaju aktywności poprzez wymianę dyszla rowerowego na duże koło umieszczane z przodu. O tym, który z modeli lepiej sprawdzi się podczas biegania można przeczytać w poniższym artykule. 

Porównanie wózków biegowych oraz rowerowych przyczepek

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule artykule warto zaznaczyć, że zarówno wózek biegowy, jak i rowerowa przyczepka równie dobrze sprawdza się do biegania. Wspomniane modele różni przeznaczenie oraz niektóre parametry:

• W obu przypadkach stosuje się duże, pompowane koła z amortyzacją, które doskonale radzą sobie na każdym rodzaju podłoża – po drogach, czy ścieżkach w lesie oraz parku. Dodatkowo amortyzacja sprawia, że to koła przyjmują wstrząsy z podłoża, a nie siedzisko. 

• Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa to cecha wyróżniająca zarówno przyczepki rowerowe, jak i wózki biegowe. Jest to najlepsze rozwiązanie, zapewniające maluchom stabilność oraz ochronę przed wypadnięciem z wózka. 

• Różni je przeznaczenie – wózki biegowe przeznaczone są do podróżowania dla jednego dziecka, z kolei przyczepki rowerowe 3w1 mogą posłużyć także dla jednego dziecka, ale powszechne są modele dwuosobowe. 

• Wózki biegowe sprawdzają się przede wszystkim podczas joggingu i jazdy na rolkach, ale także spacerów. Rowerowe przyczepki są znacznie bardziej użyteczne, ponieważ można wykorzystać je w sposób opisany powyżej, ale także do przejażdżki rowerem dzięki możliwości zamontowania dedykowanego dyszla. 

Jak widać, oba modele są wysoce użyteczne, dlatego ich wybór powinien być przede wszystkim podyktowany tym, na jaki rodzaj aktywności stawiają rodzice. 

Gdzie szukać najwyższej klasy modeli?

X-lander na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo maluszków oraz możliwość dostosowania poszczególnych modeli do różnego rodzaju aktywności rodziców. Dlatego w naszej ofercie obecne są wózki biegowe – X-Run to klasyczny przykład takiego modelu, który ma trzy duże, pompowane koła z amortyzacją i co bardzo ważne, tylne są pochylone, co zapewnia lepszą stabilność wózka. Zastosowano w nim siedzisko hamakowe, dlatego podczas przejażdżki maluch jest przyjemnie kołysany. Stawiamy na materiały najwyższej jakości, dlatego w tym modelu zastosowano tkaniny z protektorem UPF50+, odpowiadającym za blokowanie dostępu promieni słonecznych do wnętrza budki, którą można także szeroko rozłożyć. W rączce wózka zastosowano pasek na nadgarstek, ręczny hamulec pozwalający na kontrolowanie szybkości zjazdów oraz dzwonek ostrzegawczy. 

Rodzice znajdą u nas także przyczepkę rowerową 3w1, czyli Booster 2 dostosowaną do przewożenia dwójki dzieci. Każde z nich ma osobne pasy bezpieczeństwa, ponadto kanapa ma możliwość regulacji oparcia, dostosowując ją tym samym do potrzeb maluchów, na przykład podczas drzemki. Jest to model 3w1, co oznacza, że montując przednie koło uzyskujemy wózek biegowy, a po przymocowaniu dwóch – model spacerowy, do zestawu dołączony jest także dyszel pozwalający na instalację przyczepki do konstrukcji roweru. Wspomniany dyszel zawiera specjalny mechanizm chroniący przyczepkę przed wywróceniem, zastosowano także hamulec tarczowy kontrolowany z poziomu rączki.

Przeczytaj także inne artykuły: