W Polsce określenie to jest jeszcze stosunkowo mało znane, choć widać w ostaniach latach coraz bardziej rosnącą popularność tego wydarzenia, stąd warto przybliżyć dokładniej, czym jest babyshower? W bardzo ogólnym znaczeniu pod nazwą babyshower kryje się impreza organizowana dla przyszłej mamy, jeszcze przed porodem. Nazwa pochodzi z j. angielskiego („baby” – dziecko i „shower” – prysznic) i z założenia powinna kojarzyć się z prysznicem prezentów dla przyszłej mamy właśnie. Użyte w nazwie słowo “shower”, ma także, a może przede wszystkim, symbolizować prysznic pozytywnych emocji, uczuć, wsparcia, miłości, radości, którymi przyszła mama jest również, niejako zalewana, a które stanowią nierozłączną część tego wydarzenia. Pomysł przywędrował do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych, gdzie podobnie, jak ogólnie w krajach anglosaskich, jest on bardzo popularny. Z założenia to typowo żeńska impreza, choć jeśli wolą kobiety w ciąży będzie, by uczestniczyli w niej także mężczyźni, to nadal będzie ona pełnowartościowym babyshower:). Przyjęcie to zatem w praktyce organizowane jest wyłącznie przez kobiety – przyjaciółki, czy najbliższe osoby z kręgu przyszłej mamy. Cel takiej imprezy to przede wszystkim obdarowanie przyszłej mamy prysznicem prezentów z okazji nadchodzących narodzin jej dziecka i jednoczesne wspólne świętowanie tego wyjątkowego wydarzenia.

Jak wygląda organizacja babyshower w Polsce?

Przyjęcia dla ciężarnej organizowane są, by wspólnie świętować najcudowniejsze chwile w życiu przyszłej mamy, czyli przyjście na świat małego człowieka. Są one najczęściej planowane raczej w ostaniach tygodniach ciąży. Celem jest także niejako zrekompensować ciężarnej fakt, że w najbliższych miesiącach raczej na inne przyjęcia nie będzie mogła sobie pozwolić. Takie wydarzenie to także duża dawka śmiechu, radości, czasem wzruszeń ze wspólnego oglądania usg maluszka, ale również smaczne przekąski, różnego rodzaju gry, zabawy, ploteczki i przede wszystkim wspólne przeżywanie nadchodzących narodzin dziecka. Choć w Polsce jest to jeszcze dosyć mało popularny zwyczaj, to jednak coraz więcej mam takie przyjęcia inicjuje, chcąc w nich uczestniczyć.

W tym miejscu warto dodać, że w naszym kraju nieco inaczej wygląda organizacja babyshower, niż przykładowo ma to miejsce w krajach anglosaskich. Mianowicie w Stanach Zjednoczonych przyjęcia babyshower inicjowane i organizowane są najczęściej przez najbliższą przyjaciółkę przyszłej mamy. Organizatorka odpowiedzialna jest za całokształt, w tym także, za przygotowanie odpowiedniego miejsca dla przyjęcia i w zależności od dostępnych środków, udostępnia swój dom lub wynajmuje odpowiedni lokal, gdzie impreza się wydarzy. W Polsce najczęściej inicjatorką całego wydarzenia jest sama zainteresowana, co wynika z faktu, że zwyczaj ten i jego charakter w naszym kraju nie są jeszcze dobrze znane. W praktyce oznacza to, że ciężarna kobieta zwraca się z prośbą do swojej najbliższej przyjaciółki o zorganizowanie takiej imprezy, gdyż ze względu na swój zaawansowany stan ciąży, absolutnie nie powinna się takim przedsięwzięcie zajmować sama. W praktyce zarówno przyszła mama, jak i uczestniczki, czerpią z takiego wydarzenia bardzo dużo radości, gdyż wszystko toczy się wokół narodzin przyszłego dziecka, co tworzy wyjątkową, pełną silnych emocji atmosferę świętowania. Ze względu na fakt, iż takie przyjęcia są jeszcze dosyć mało popularne, przygotowaliśmy także krótką pomoc w zakresie organizacji, pt.” Jak przygotować babyshower – czyli krotki poradnik dla organizatorki“, który stanowi swego rodzaju listę kontrolna oraz instrukcję, jak przeprowadzić organizatorkę babyshower, krok po kroku, przez całość wydarzenia. Warto jeszcze wspomnieć o kosztach takiej imprezy, mianowicie co do zasady powinny być one pokryte przez uczestniczki. Szerzej poruszyliśmy ten temat w innym wpisie, także osoby zainteresowane zapraszamy do artykułu pt.”Babyshower – ile kosztuje takie przyjęcie?” Odnosząc się jeszcze do organizowania babyshower w naszym kraju, kobiety często stoją przed innym dylematem, który bezpośrednio wynika z uwarunkowań kulturowych, mianowicie “zapeszania”. Przyjęło się, że nie powinno się świętować narodzin dziecka, do czasu, aż się urodzi, na wszelki wypadek, by nie zapeszyć. Jest to już kwestia ścisłe indywidualna, opisując jednak istotę samego wydarzenia, to wnosi ono bardzo dużo pozytywnych emocji, zarówno dla przyszłej mamy, jak i uczestniczek i w konsekwencji zapewne także samemu maluszkowi.

“Prysznic” z radości i prezentów – czy przyjmie się w Polsce?

Podsumowując należy dodać, że impreza babyshower ma przede wszystkim na celu cieszyć się z nadchodzących narodzin. To czas wspólnie spędzony z przyszłą mamą, która dostaje nie tylko prezenty materialne, ale przede wszystkim silne wsparcie od bliskich osób,a także chwilę oddechu przed pięknym, ale jednak stresującym momentem, jakim jest sam poród. Jeśli chodzi o prezenty, to najczęściej wybiera się te praktyczne, które będą mogły się przydać, jak np.: wanienka, wyprawka dla noworodka, także wyprawka do szpitala, zabawki dla noworodka, tort z pieluszek (tutaj serdecznie zapraszamy do naszego artykułu, pt.”Tort z pieluszek na babyshower – jak go przygotować?), fotelik samochodowy dla niemowlaka. Czasem przyszła mama otrzymuje uniwersalny wózek 3w1 dedykowany dla noworodka, jak i starszego dziecka, czy też parasolkę do wózka, albo śpiworek zimowy. Lista prezentów może być bardzo szeroka, stąd przygotowaliśmy dedykowany artykuł poświęcony właśnie prezentom, jak i zasadom dotyczącym ich wręczania z okazji babyshower. Wszystkie osoby, które poszukują inspiracji, oraz większej ilości pomysłów na prezent zapraszamy do naszego wpisu pt.: “Co kupić przyszłej mamie z okaji babyshower?“Obserwując rosnące zainteresowanie organizowaniem przyjęć babyshower, można zaryzykować stwierdzenie, że w najbliższych latach, także w Polsce, stanie się ono bardzo popularnym zwyczajem i na dobre zagości również w naszej kulturze. Pozostając jeszcze w przy tematyce dzieci, serdecznie zapraszamy przeczytać także inne wpisy, np.:

– Babyshower – ile kosztuje takie przyjęcie?
– Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?
– Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
– Kiedy dziecko samo siada?