Jak ubierać dziecko jesienią i zimą podczas biegania?

Dla wielu rodziców każda pora roku jest dobra do aktywności fizycznej. Nie bez powodu panuje powiedzenie, że nie ma złej pogody do biegania, jest tylko zły ubiór. Bardzo ważne jest zadbanie o nasz ubiór, zwłaszcza maluszka, który podczas jazdy nie jest tak aktywny, jak biegający rodzic. Dzięki temu dziecko nie będzie wyziębione, co wpływa na komfort, ale także na jego stan zdrowia. Szczegółowe porady w tej kwestii zawarliśmy w poniższym artykule.

Jakie ubranka zakładać dziecku jesienią i zimą podczas wspólnej aktywności?

Bez wątpienia wspólna aktywność fizyczna ma wiele zalet, jeśli chodzi o wzmacnianie więzi oraz rozwój psychofizyczny dzieci. Należy jednak mieć na uwadze, aby odpowiednio się do tego przygotować, zwłaszcza jesienią i zimą. W tym okresie w roku kluczowe jest dobieranie ubioru „na cebulkę”, czyli warstwowo. Dzięki temu pomiędzy poszczególnymi warstwami ubrania pojawia się warstwa powietrza, która dodatkowo ogrzewa ciało. Podstawa to przylegające elementy garderoby – body, rajstopy lub getry. Kolejna warstwa uzależniona jest od warunków panujących na zewnątrz. Podczas mroźnych dni warto dziecku założyć również bluzę i spodnie oraz kombinezon, jesienią często wystarczą dwie warstwy i kombinezon nie jest potrzebny. Istotna jest tutaj ocena rodzica, jakie warunki panują aktualnie i w ten sposób dostosować ubiór maluszka. Warto mieć także w zanadrzu kocyk tak, aby w razie nagłej zmiany warunków pogodowych okryć dodatkowo dziecko, aby osłonić je przed chłodem. 

Odpowiedni wózek do biegania jesienią i zimą to podstawa

Jesienią i zimą panują specyficzne warunki, z którymi zmagają się biegacze, zwłaszcza ci, którzy taką aktywność przeprowadzają wraz z dzieckiem podróżującym w wózku. Z jednej strony mamy do czynienia z grząskim podłożem, czy z ośnieżonymi ścieżkami, a z drugiej z opadami deszczu i śniegu oraz mroźnym wiatrem. Dlatego ubiór dziecka jest niezwykle ważny, ale kluczowy jest również dobór odpowiedniego wózka biegowego, który będzie zapewniał komfort i bezpieczeństwo dziecka. Doskonałym wyborem będą dwa modele z oferty marki X-lander: wózek X-Run oraz przyczepka rowerowa 3w1 Booster 2, która po zamocowaniu przedniego koła może pełnić funkcję biegowego wózka. 

X-Run jest jednym z najlepszych modeli w swojej klasie ze względu na tylne pochylone ku środkowi kołom oraz pojedynczym przednim kołem, co zapewnia doskonałą przyczepność oraz stabilność nawet podczas jazdy po trudnym terenie. Rodzic podczas biegania ma pełną kontrolę nad wózkiem dzięki paskowi na nadgarstek oraz ręcznemu hamulcowi. Ponadto zastosowano także dzwonek ostrzegawczy. Na uwagę zasługuje fakt, że X-Run posiada siedzisko hamakowe, mocowane za pomocą pasków, dlatego podczas jazdy dziecko jest kołysane. 

Rodzicom polecamy także model Booster 2, który dzięki systemowi X-lander Switch System można bez trudu zamontować przednie koło, które jest jednym z modułów dołączonych do tego zestawu. Wymieniony model przeznaczony jest dla dwójki dzieci, dlatego rodzic może aktywnie spędzać czas wraz z dwójką swoich pociech – mają one dużo miejsca w środku, a konstrukcja przeznaczona jest do obciążenia aż 45 kilogramów. Zastosowano tutaj bardzo wytrzymały ręczny hamulec tarczowy oraz amortyzowane koła. W obu modelach zapewniano wysoki poziom bezpieczeństwa m.in. dzięki wykorzystaniu pasów bezpieczeństwa oraz dobrze widocznym odblaskom.

Zobacz również inne artykuły: