Jak ubrać noworodka na zimowy spacer

Spacery zimą z noworodkiem niosą szereg korzyści dla rozwijającego się organizmu. Według specjalistów wpływają one pozytywnie na krążenie krwi i parametry oddechowe. Dodatkowo spacery zimą z noworodkiem poprawiają jakość snu i pozwalają stopniowo zwiększać tolerancję na niskie temperatury.

Stopniowe przygotowanie noworodka na pierwszy spacer zimą

Przed pierwszym spacerem z noworodkiem zimą warto przygotować naszą pociechę korzystając z tzw. werandowania. Polega ono na stopniowym przyzwyczajaniu dziecka, do niższych temperatur. Można to robić np. poprzez pozostawienie w wózku, odpowiednio ubranego maluszka znajdującego się w pobliżu otwartego okna lub balkonu. Ważne jest jednak, by nie tworzyć „przeciągów”, czy też nie narażać dziecka na silne podmuchy wiatru. Zanim udamy się na pierwszy spacer z noworodkiem zimą, warto przeprowadzać werandowanie początkowo przez około 10 minut, w kolejnych dniach wydłużając stopniowo ten czas do pół godziny.

Jak ubrać noworodka na zimowy spacer

Odpowiednie ubranie noworodka na spacer zimą skutecznie ochroni maluszka przed wychłodzeniem, a także przed nadmiernym przegrzaniem. Dziecko znajdujące się w wózku nie generuje ciepła pochodzącego z mięśni będących w ruchu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ubranie noworodka na zimowy spacer na tzw. cebulkę. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz, liczbę warstw odpowiednio zwiększamy. Podczas spacerów z noworodkiem zimą należy także sprawdzać temperaturę ciała dziecka poprzez dotykanie karku.

Zabezpieczenie skóry noworodka na zimowe spacery

Spacery z noworodkiem zimą wymagają zadbania o delikatną skórę dziecka. Należy zatroszczyć się przede wszystkim o utrzymanie równowagi lipidowej skóry. Do tego celu nadają się specjalne kremy, które możliwe są do stosowania od pierwszego dnia życia. Zapobiegają one m.in. wysuszaniu skóry dziecka, tworząc jednocześnie swoistą barierę ochronną.

Jak często chodzić na spacery z noworodkiem zimą?

Jeśli maluch przyzwyczajony jest do przebywania na dworze, możemy chodzić na spacery z noworodkiem zimą nawet kilka razy w tygodniu. Jest to jednak uzależnione od temperatury panującej na zewnątrz, oraz indywidualnego stanu dziecka. Pierwszy spacer z noworodkiem zimą powinien wynosić ok. 10-15 minut. W kolejnych miesiącach życia dziecka czas ten może wynosić nawet do 1 godziny. Wszystko jest zależne od warunków atmosferycznych, indywidualnej kondycji dziecka, itp. Zawsze warto takie spacery oraz ich czas trwania i częstotliwość ustalić indywidualnie ze specjalistą, który znając także kondycję dziecka, profesjonalnie doradzi.

Wózki X-lander, które sprawdzą się podczas spacerów z noworodkiem zimą

Planując spacery z noworodkiem zimą, warto w tym celu zakupić jeden z wózków X-lander. Wózki 3w1, do których można zastosować gondole X-Pram, charakteryzują się szeroką budką, która skutecznie ochroni malucha przed wiatrem. Ponadto nasz flagowy model – wózek X-Move doskonale sprawdzi się podczas spacerów w każdym terenie, także śnieg i trudne zimowe warunki pogodowe nie będą stanowiły żadnej przeszkody.

Bezpieczeństwo w czasie zimowych spacerów to podstawa

Spacerując z noworodkiem zimą, zwłaszcza po zmierzchu koniecznym jest zapewnienie bezpieczeństwa maluszkowi oraz sobie. Warto podkreślić, że wózki X-lander wyposażone są w odblaski (modele X-Follow oraz X-Fly) oraz diody LED (zastosowane w X-Move, X-Cite i X-Pulse), które bardzo skutecznie zwiększają widoczność wózka.

Inne produkty przydatne na spacerach zimą z noworodkiem

Wybierając się na spacer z noworodkiem zimą dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą akcesoriów przydatnych podczas przechadzki z naszą pociechą. Można wykorzystać między innymi pojemniki utrzymujące ciepłe mleko, a także kocyki i mufki. Polecamy zwłaszcza kocyki X-lander stworzone z naturalnych materiałów oraz mufki X-Muff, zapewniające ciepło dłoniom rodzica. Doskonale sprawdzą się także śpiworki zimowe, jak np. X-Cuddle Velvet.

Zobacz także: