Kolejnym bardzo istotnym momentem w życiu maluszka i rodziców jest ten, gdy dziecko zaczyna raczkować. To kompletnie nowe doświadczenie i choć początkowo dziecko będzie się przewracać i raczej pełzać, to jednak sam fakt odkrycia takiej umiejętności będzie dla niego olbrzymią frajdą. Te nowe doświadczenia pokazują dziecku, że może samodzielnie się przemieszczać. Jest to etap rozwoju, który sugeruje najczęściej, iż już niebawem dziecko zacznie podejmować próby wstawania, które to często zaczynają się od nauki klęczenia i podciągania do pozycji pionowej np. w łóżeczku. Oczywiście ten schemat może też wyglądać inaczej, gdyż każde dziecko rozwija się indywidualnie i bywa również i tak, że dziecko nie raczkuje zupełnie, mimo tego, że już chodzi. Zdarza się nawet, że dziecko, które nie raczkowało, od razu zaczęło chodzić, następnie wróciło do etapu raczkowania, po czym z czasem znów zaczęło chodzić. Z tego względu nie można wskazać jednoznacznie, kiedy dziecko powinno raczkować. Najczęściej jednak statystycznie dzieci zaczynają raczkować pomiędzy 7-9 miesiącem życia.

Kiedy niemowlę zaczyna pełzać, raczkuje i chce oglądać cały świat

Maluszek, nim zacznie raczkować, musi mieć na tyle silnie rozwinięte mięśnie, by utrzymały ciało, jak również zmysł równowagi, co bardzo często jest ściśle powiązane z umiejętnością siedzenia i siadania. Kiedy dziecko samo siada z pozycji leżącej, to najczęściej właśnie znak, że lada chwila nastąpi kolejny etap w jego rozwoju- raczkowanie. Początkowe próby przemieszczania się naszego malucha mogą przypominać raczej pełzanie, które jednak najczęściej trawa dosyć krótko i z czasem dziecko zacznie raczkować. Kiedy maluszek zaczyna pełzać i raczkować, należy pamiętać o tym, żeby podłogi w naszym domu były wyjątkowo czyste i posprzątane z jakichkolwiek małych przedmiotów, aby nasza pociecha nie zrobiła sobie nimi krzywdy. Malutki podróżnik będzie chciał wszystkiego dotknąć i najczęściej dostać się dokładnie tam, gdzie nie powinien. To cudowne doświadczenia dla rodziców, oglądać, jak pociecha się rozwija i jaką radość ma z samodzielnego przemieszczania, trzeba jednak włożyć bardzo dużo wysiłku w odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie powierzchni, szafek, wazonów, firan, przedłużaczy elektrycznych itd. by maluszek nie zrobił sobie krzywdy.

Jak można dziecko wspomóc w procesie raczkowania?

Raczkowanie to taki okres w życiu dziecka, w którym bardzo intensywnie odkrywa swoje ciało i jego możliwości, nie warto jednak w żadnym razie przyspieszać naturalnych etapów, choć można dziecko wspierać. Warto kłaść dziecko na brzuszku, dzięki czemu poprzez podnoszenie główki, przewracanie się, czy turlanie będzie ćwiczyć mięśnie, które już niebawem pozwolą mu raczkować i wstawać. Gdy dziecko zaczyna pełzać, można także troszkę go motywować do wysiłku, poprzez ustawianie interesujących dla maluszka przedmiotów w niedalekiej odległości, by chciało do nich dotrzeć, co sukcesywnie z każdym kolejnym razem wzmocni jego mięśnie, pozwalając robić kolejne kroki w rozwoju.

Jaki wózek dla raczkującego dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, jaki wózek w danym momencie rozwoju swojej pociechy będzie najlepszy i najbezpieczniejszy. Warto w tym miejscu wskazać na uniwersalne wózki dla niemowlaka, czyli tzw. wózki 3w1, które można dostosowywać do dziecka w zależności od jego indywidualnego rozwoju. W tym przypadku wystarczy wpiąć siedzisko spacerowe, by bezpiecznie i komfortowo móc przewodzić takiego maluszka. Dla raczkujących dzieci zaleca się także stosować wózki spacerowe. Co do zasady są one właściwe w chwili, gdy dziecko już samodzielnie zaczyna siadać. Ponieważ najczęściej w naturalnym procesie rozwoju dziecko najpierw siada, a dopiero następnie raczkuje, to oznacza, że dla raczkującego dziecka wózek spacerowy będzie jak najbardziej wskazany. Należy także pamiętać, że przewożenie niemowlaka na takim etapie rozwoju w gondoli, może być dla niego szkodliwe i według norm bezpieczeństwa jest zabronione. Wybierając wózek dla dziecka, zdecydowanie warto od razu doposażyć go w dedykowaną torbę do wózka, która zaprojektowana jest tak, by idealnie pomieścić potrzebne rzeczy na krótsze i dłuższe spacery. Będzie ona nieocenionym wsparciem. W zależności od aury na zewnątrz sugerujemy także zaopatrzyć się w outdoorową parasolkę do wózka na upalne dni, czy zimowy śpiworek na te chłodniejsze, by miło otulać maluszka. Należy pamiętać, że wózki dla niemowlaka muszą też spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się więcej praktycznych informacji w zakresie szeroko rozumianego rodzicielstwa, serdecznie zapraszamy także do naszych innych wpisów, np.:


– Kiedy dziecko samo siada?
– Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?