Rozpoczynając analizy wózków spacerowych, warto zacząć od tego, kiedy należy zamienić maluszkowi gondolę na wózek spacerowy. Bardzo ważna zasada jest taka, iż niemowlak od urodzenia, przez cały okres, kiedy nie potrafi jeszcze siadać (tutaj zachęcamy do przeczytania naszego wpisu w tym zakresie, pt. “Kiedy dziecko samo siada?”) musi być przewożony w gondoli. Dopiero, kiedy wzmocni się na tyle, że zaczyna już samodzielnie siadać, to przychodzi czas na zmianę. Można zmienić wówczas same siedzisko, na spacerowe, jeśli posiadamy wózek 3w1, lub wybrać dedykowany, lekki wózek spacerowy. Bardzo ważne jest także, by dziecko, które już samodzielnie siada, nie było dłużej przewożone w gondoli. Więcej informacji na ten można znaleźć w artykule pt.”Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?

Przeglądając dostępne na rynku wózki spacerowe, zrób listę punktów, które koniecznie musisz sprawdzić

Zakup wózka spacerowego to emocjonująca i odpowiedzialna decyzja dla każdego rodzica. Bardzo dobry wózek spacerowy to bowiem jednocześnie bezpieczeństwo oraz wygoda dla brzdąca, jak i komfort prowadzenia, oraz transportowania, dla rodziców. Do tego dochodzą jeszcze walory estetyczne, dobre jakościowo i bezpieczne dla zdrowia dziecka materiały, dbałość o detale, czy np. wymiary i waga. Wózki spacerowe powinny być łatwe w transporcie, czyli ważne są też takie aspekty, jak np. łatwość składnia i rozkładania wózka, jego wielkość po złożeniu, itd. Wbrew pozorom, warto także zwrócić uwagę na możliwość wyposażenia wózka w dodatkowe akcesoria, które bardzo ułatwiają każdy spacer i są niezwykle praktyczne. Poniżej przygotowaliśmy wykaz pytań jakie rodzic powinien sobie zadać przy wyborze odpowiedniego egzemplarza wózka spacerowego:

Czy wózek ma odpowiednią amortyzację? Jakie ma koła? Czy są łożyskowane? Jaka jest jego odporność na drgania? Są to bardzo ważne elementy, gdyż spacerując z maluszkiem, będziemy musieli bardzo często zmierzyć się z krawężnikami, schodami, nierównościami, a czasem także błotem, czy śniegiem. Tutaj powyższe aspekty nie tylko dają komfort podróżowania małemu pasażerowi, ale także zdecydowanie ułatwiają spacer rodzicowi/opiekunowi. Dobrze zaprojektowany wózek spacerowy rodzice doceniają już po pierwszych spacerach, także na równej i gładkiej nawierzchni.

Czy siedzisko i podnóżek są regulowane? Czy dziecko każdorazowo ma w nim ergonomiczną i zdrową pozycję ciała? Tutaj od razu warto dodać, że oparcie w wózkach spacerowych nie powinno rozkładać się na płasko.

Budka – czy jest wystarczająco duża, czy chroni przed opadami atmosferycznymi i promieniami UV? Warto sprawdzić, czy jest wykonana z materiałów dobrej jakości. 

Waga, rozmiary wózka i możliwości składania. Jak szybko można wózek złożyć/ rozłożyć? czy jest to prosty oraz intuicyjny proces? Czy wózek zmieści się w bagażniku? Czy łatwo wnieść go po schodach? Czy jest wygodny jako dodatkowy pakunek podczas podróży? To wszystko ma olbrzymie znaczenie w praktycznym użytkowaniu wózka. Niska waga jest olbrzymim atutem, gdy trzeba wózek przenieść, ale także w codziennym jego użytkowaniu-łatwiej się nim manewruje, wymaga mniejszej siły do prowadzenia. Tutaj przykładowo warto wymienić model wózka spacerowego X-Fly, marki X-lander. Waży zaledwie 6,5 kg. Gdy wózek jest rozłożony, cechuje go bardzo duża zwrotność i wygoda. X-Fly jest zaskakująco obszerny, natomiast po złożeniu staje się bardzo małym pakunkiem w wielkości niewielkiej torby. Wyposażony w specjalny pasek na ramie, jest niewiarygodnie łatwy w przenoszeniu i transporcie. Wózek ponadto wyposażony jest w łożyskowane i amortyzowane koła, co sprawia, że komfort jazdy dla dziecka jest na najwyższym poziomie, a prowadzenie X-Fly staje się bardzo przyjemne i wygodne dla rodzica.

Zobacz ważący zaledwie 6,5 kg wózek spacerowy X-Fly

Bezpieczeństwo zastosowanych materiałów, konstrukcji wózka spacerowego, pasów bezpieczeństwa. Czy posiada atesty, certyfikaty bezpieczeństwa dla dziecka? Bezpieczeństwo to rzecz kluczowa, także zdecydowanie należy upewnić się, czy wózek posiada wszystkie wymagane przepisami atesty. Przykładowo w wózkach dziecięcych marki X-lander, przyjmuje się taką zasadę, iż wymagania stawiane Europejską normą EN 1888 w wewnętrznych badaniach, muszą być przekroczone 2 do 3 razy, by wózki były wykonane na możliwie najwyższym poziomie. Wózki spacerowe przechodzą bardzo rygorystyczne testy, nim trafią do certyfikowanego laboratorium – w tym przypadku jest to TUV Reinland, które następnie wydaje odpowiedni certyfikat TÜV. Przykładowo testy nacisku na rączkę obciążonego wózka – standardowo wynoszą 10 000 powtórzeń, X-lander testuje nawet do 40 000 powtórzeń.

Prowadzenie. Czy dany wózek spacerowy jest zwinny, skrętny a jednocześnie stabilny przy prowadzeniu? Czy wyposażony jest w ergonomiczną rączkę do trzymania? Czy można sprawnie zmieniać kierunek obserwacji dziecka podczas spaceru? Czy jest na tyle uniwersalny i zwinny, że poradzi sobie także podczas zakupów w galeriach handlowych, ciasnych korytarzach, czy windach? To właściwości, które dają nie tylko bezpieczeństwo i komfort dziecku, ale także bardzo ułatwiają spacery rodzicom. Warto jeszcze dodać, że ergonomiczna rączka, bardzo miła w dotyku, oraz niezwykle elegancka, wykonana z wysokojakościowych materiałów, dodatkowo sprawia, że przykładowo w wózkach X-lander, mamy odczucie, jakbyśmy prowadzili luksusowy pojazd, co stanowi bardzo miłą wartość dodaną.


Zobacz również:

Lekkie wózki spacerowe, czy siedzisko spacerowe – co wybrać?

Ponadczasowe wózki spacerowe – parasolki oraz ich współcześni następcy

Przed wyborem konkretnego wózka spacerowego, dobrze jest wcześniej upewnić się, czy i jakie, akcesoria dodatkowe oferuje producent. Jest to o tyle ważne, że najlepiej wybierać akcesoria dodatkowe tej samej marki, którą sygnowany jest sam wózek. Tak, jak w przypadku X-landera, daje to pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasować, będzie łatwe oraz intuicyjne w montażu, a dodatkowo utrzymane w spójnym stylu, tworząc razem z wózkiem idealną, designerską całość. Wśród dodatkowych akcesoriów, które w praktyce okazują się niezmiernie istotne są, np. adaptery, folia przeciwdeszczowa, torba do wózka, outdoorowa parasolka, pokrowce, uchwyt na butelkę, mufka, czy dedykowany do wózka spacerowego śpiworek na chłodne dni.


Pamiętajmy również, iż wybór typu wózka spacerowego to każdorazowo wypadkowa czynników związanych z naszym stylem i trybem życia, osobistymi preferencjami, hobby itp. Obecny rynek wózków spacerowych wychodzi naprzeciw potrzebom np.: ludzi aktywnych, sportowców, wypuszczając na rynek wózki biegowe, kompaktowe miejskie czy sprzyjające częstym podróżom.

Jakie modowe trendy w wózkach spacerowych na wiosnę/lato 2020?

Modna nadal kolorystyka uniwersalna i ponadczasowa: odcienie beżowe, kości słoniowej, intensywny granat, szalenie modne szarości, czerń. Wózek spacerowy prezentuje się wówczas elegancko i nowocześnie. Wydaje się też, iż w ów sezonie na miejskich drogach królować będą wózki kompaktowe, miejskie, niewielkich rozmiarów i kubełkowe, jeśli chodzi o typ siedziska. Są to bardzo nowoczesne wózki spacerowe w swym kształcie, a przy tym wyjątkowo funkcjonalne i zapewniające zdrowy rozwój i komfort dziecku.

Czy warto mieć więcej niż jeden wózek spacerowy? 

Wszystko zależy od stylu życia. Jeśli na co dzień biegamy w zgiełku miejskiej dżungli, przemieszczamy się tramwajem, metrem tudzież samochodem to kompaktowy, lekki, zwinny wózek spacerowy jest na wagę złota. Czasem jednak miewamy weekendowe wypady…w góry, nad jezioro, w wiejskie tereny, bo uwielbiamy agroturystykę to wówczas terenowy wózek spacerowy spisze się na medal. Osoby, które prowadzą bardzo aktywy tryb życia powinny także rozważyć dedykowany wózek do biegania.

Rozwój niemowlaka – część pierwsza

Podróże, wycieczki, spacery….. czyli wózki spacerowe – podsumowanie

Kontynuując powyższy wątek warto w takim wypadku zaopatrzyć się w wózek spacerowy, który zaskoczy nas swoją lekkością (przykładowo model X-fly waży tylko 6,5 kg). Następnie, umożliwi szybkie złożenie wózka do minimalnych rozmiarów, łatwo go przenieść, dzięki wygodnemu uchwytowi, posiada pasek do przewieszenia na ramię etc. Dodatkowo odpowiednio amortyzowany z pompowanymi kołami oraz duża budką chroniąca od różnych warunków pogodowych, materiałem odpornym na promienie UV itp. Najważniejsze jednak, by posiadał wszystkie wymagane certyfikaty, gwarantował bezpieczeństwo i zdrowy rozwój dziecka.

Jeśli poszukujesz więcej informacji na tematów wózków spacerowych zapraszamy także do naszych innych artykułów, np.:

– Wózki spacerowe z przekładanym siedziskiem – czym się charakteryzują?

Wózki spacerowe dla niemowlaka, także od pierwszych dni życia?