Zamknij

Amortyzacja w wózkach dziecięcych

amortyzacja wozka dzieciecego_Mam Wozek

Jakie cechy powinien mieć idealny wózek dziecięcy? Jaki wózek będzie najlepszy dla naszego dziecka? A dla nas, jako rodziców?
Ile rodzin, tyle odpowiedzi, a bogata oferta stwarza nieograniczone możliwości wyboru. Każdy rok przynosi nowe trendy i nowe kolekcje. Zmieniają się tkaniny, kolory i dodatki, a także rozwiązania technologiczne.

 

Na co warto zwrócić uwagę?

Jest kilka cech wózka, na które rodzice często zwracają uwagę. Jedną z nich jest właśnie amortyzacja wózka dziecięcego. Odpowiada ona za stabilność wózka i komfort jazdy dziecka, chroniąc je przed wstrząsami na nierównym podłożu.

Czy wózek idealny to taki, który ma największą amortyzację?

Nie. Idealny wózek powinien mieć ODPOWIEDNIĄ amortyzację, to znaczy dostosowaną do stylu życia rodziny.

Miękka amortyzacja, która kojarzy się z bujaniem, jest idealna dla wózków klasycznych. Sprawdza się na równym terenie, niewielkich dystansach, a także podczas domowej opieki nad dzieckiem.

Warto jednak pamiętać, że miękka amortyzacja nie może i nie powinna być stosowana we wszystkich wózkach. Przy zbyt miękkiej, spacer po nierównym podłożu byłby dla dziecka mało przyjemny, ponieważ zarówno w spacerówce, jak i gondoli dziecko będzie się przemieszczać. Dodatkowo może też dojść do  zbyt dużego przechyłu gondoli lub siedziska, co mogłoby doprowadzić do wysunięcia dziecka.

Jaką amortyzację mają wózki X-lander?

Wózki marki X-lander przeznaczone są przede wszystkim dla rodzin aktywnych, poruszających się często po trudnym, nierównym terenie.

Rodzice, wybierający wózki X-lander, najczęściej prowadzą sportowy tryb życia, lubią długie dystanse i większe tempo spacerów, dlatego amortyzacja w tych wózkach musi  uwzględniać prędkość, duże pochyłości i nierówności podłoża.

Czy we wszystkich modelach X-lander jest identyczna amortyzacja?

Nie. Amortyzacja jest zróżnicowana pod kątem przeznaczenia danego modelu.

X- Move

Jest to bardzo stabilny model, zaprojektowany pod potrzeby osób mieszkających poza miastem. Amortyzację w X-Move zapewniają sprężyny, które znajdują się w tylnych zawieszeniach (od strony rączki), a począwszy od kolekcji 2016 są one jeszcze bardziej elastyczne.

Pompowane koła dodatkowo amortyzują wstrząsy i dobrze radzą sobie na nierównościach, idealnie sprawdzają się też na piasku oraz śniegu.

X-Cite

Idealnie sprawdza się na miejskich trasach, wąskich alejkach sklepowych i windach. Skrętne, przednie koła umożliwiają łatwe manewrowanie wózkiem. Amortyzacja przednich kół działa w momencie podjazdu lub zjazdu z krawężników lub na nierównym podłożu.

W modelu z kolekcji 2016 zastosowane zostały elastyczne sprężyny amortyzujące, które znajdują się na tylnych zawieszeniach.

X-Pulse

X-Pulse to model uniwersalny, który łączy łatwość prowadzania X-Cite i odporność na nierówności terenu X-Move.

Zastosowano w nim amortyzację przednich, obrotowych kół, co ułatwia manewrowanie wózkiem oraz wprowadzono bardziej elastyczne sprężyny amortyzujące w tylnych zawieszeniach.

x-pulse_Mam Wozek

X-Run

To wyjątkowy model, który cenią rodzice uprawiający jogging. Tego typu wózek musi mieć większą stabilność z uwagi na prędkość, osiąganą podczas joggingu. Zmniejsza to także prawdopodobieństwo jego wywrócenia w momencie nagłej utraty równowagi biegacza.

Główną rolę amortyzującą spełniają duże, pompowane koła, większe niż w przypadku innych wózków. Taka amortyzacja (podobnie jak w rowerach) jest wystarczająca. Dodatkowo zawieszone na pasach hamakowe siedzisko, pracuje podczas jazdy i amortyzuje nierówności.

CZYTAJ:  X-Run - pojazd niezawodny

Jak sprawdzić amortyzację przed zakupem?

Na początek należy zapoznać się ze specyfikacją wózka oraz informacjami od producenta, po czym warto przetestować wózek na żywo, w sklepie. W przypadku niektórych wózków testy w sklepie mogą jednak dać złudne wrażenie miękkiej lub twardej amortyzacji, dlatego najlepiej przeprowadzać je po odpowiednim dociążeniu.
W przypadku wózków, których amortyzacja bez obciążenia wydaje się miękka, po dociążeniu – gondolą czy spacerówką z dzieckiem, bagażem w koszu – okazuje się, że sprężyna odkształca się do maksimum i w efekcie, podczas użytkowania, nie spełnia swojego zadania.

Wózki X-lander w trakcie testów bez obciążenia wyglądają na twarde, natomiast z dzieckiem w spacerówce czy w gondoli, pracują odpowiednio.

Wybierając idealny wózek, warto wziąć pod uwagę styl życia naszej rodziny, miejsce zamieszkania, preferowane trasy spacerowe, sposób spędzania wolnego czasu oraz gwarancję producenta.

Więcej na temat poszczególnych modeli na www.x-lander.com