Zabawy paluszkowe|

Zabawami paluszkowymi dla dzieci są ćwiczenia, które łączą w sobie użycie rąk wplecione do treści rymowanych wierszyków. Wykorzystuje się głównie dłonie swoje i dziecka oraz naszego głosu. Opowiadamy dziecku wierszyki i dotykamy przy tym jego twarzy i rączek, integrując wiele zmysłów. Zabawy paluszkowe są jednymi z najstarszych znanych nam rozrywek dla dzieci – nie musimy potrzebować do nich żadnych zabawek, a jedynie rąk i naszej wyobraźni. Poniżej prezentujemy nasze propozycje na zabawy paluszkowe, które można przeprowadzać w domu wraz z dzieckiem.

Cele zabaw paluszkowych

Zabawy paluszkowe są nie tylko rozrywką dla maluchów, ale także wspomagają ich rozwój. Do najważniejszych celów zabaw paluszkowych należy zaliczyć:

– poprawę percepcji bodźców dotykowych

– usprawnianie zdolności w zakresie motoryki małej

– poprawę zdolności mowy, uczą także odpowiedniego akcentowania i sylabizowania słów

– aktywizację grup dzieci i zacieśnianie więzi między nimi.

Zabawy paluszkowe wykorzystywane są nawet u dzieci, które jeszcze nie mówią. Początkowo jednie pokazują one paluszkami i rączkami to, co pokazuje dorosły, a z czasem dołączają do tego poznane słowa.

Zabawy paluszkowe – przykłady

Wszystkie zabawy paluszkowe łączy to, że skupiają uwagę każdego dziecka, ponieważ są krótkie i efektowne. Istnieje wiele przykładów zabaw paluszkowych, które znały już nasze mamy i babcie i wciąż powstają kolejne. Do najbardziej znanego przykładu zabawy paluszkowej należy „Tu sroczka kaszę warzyła”. Chętnie wykorzystują ją zwłaszcza mamy, ale sprawdza się ona także jako zabawa paluszkowa dla dzieci w przedszkolu.

Zabawy paluszkowe dla dzieci w przedszkolu

Praca z dziećmi w przedszkolu wymaga zastosowania zabaw, które jednocześnie będą kompleksowo stymulować rozwój dziecka. Z tego powodu jednym z elementów zajęć w grupach są zabawy paluszkowe dla przedszkolaków. Jedną z najbardziej znanych jest krótka zabawa „Idzie rak-nieborak, jak uszczypnie będzie znak!”. Początkowo dziecko „idzie” za pomocą palca wskazującego i środkowego, a następnie delikatnie łaskocze lub podszczypuje drugą osobę. Świetnie sprawdza się także zabawa paluszkowa dla dzieci w przedszkolu pt. „Dziesięć paluszków”, gdzie dzieci wymachują rękami, ruszają paluszkami czy zginając rączki w piąstki.

Zabawy paluszkowe w logopedii

Zabawy paluszkowe w logopedii są szczególnie chętnie wykorzystywane do terapii zaburzeń mowy. Udowodniono, że zabawy paluszkowe dla dzieci znacznie poprawiają rozwój mowy, a tym samym pozwalają zwiększać zasób słów.

Zabawy paluszkowe na plecach

Wielu dzieciom znane są zabawy paluszkowe na plecach. Prawdopodobnie każde dziecko zna zabawę paluszkową na plecach zwaną „Pisze pani na maszynie”. Dziecko na plecach innej osoby imituje ruch pisania na maszynie, a wraz z dalszym biegiem wierszyka wykonują lekkie uderzanie pięściami po plecach („idą konie”) czy delikatnie uderzają w plecy wszystkimi paluszkami („pada drobny deszczyk”). Inną, ale także sprawdzoną zabawą paluszkową na plecach jest „Kanapka”, gdzie zgodnie z treścią wierszyka dziecko imituje krojenie chleba, uderzając brzegiem ręki, smarując kanapkę, lekko pociera o plecy czy nakładając ser, kładąc rękę na plecach i następnie na nią drugą rękę.

Zobacz także: