Na wstępnie doprecyzujmy, czym różni się wózek spacerowy z przekładanym siedziskiem od pozostałych modeli wózków dla dzieci. Mianowicie zastosowana w takim wózku funkcjonalność pozwala na zmianę kierunku, w którym zamocowane jest siedzisko. Można je zamontować przodem do kierunku jazdy wózka, lub tyłem. Tutaj pojawia się pytanie, czy warto taki wózek kupić? I na to pytanie postaramy się pomóc odpowiedzieć w tym artykule. 

Kiedy będziemy przekładać siedzisko w wózku spacerowym?

Jako dumni rodzice podejmujemy ważną decyzję o wymianie gondoli na wózek spacerowy. Chcemy, aby nasz maluch miał nadal wygodnie i komfortowo, a także mógł bardziej aktywnie uczestniczyć w spacerze. Maluch ciekawy świata, w wygodnym wózku spacerowym jest bezpieczny i może rozwijać swoje poznawcze umiejętności. Ciekawym rozwiązaniem jest wózek spacerowy z przekładanym siedziskiem, pozwalający, jak już wspomnieliśmy, zmieniać siedzisko względem kierunku jazdy. Doprecyzowując, mówimy tutaj o wózkach spacerowych, nie odnosimy się do wózków 3w1, posiadających siedziska spacerowe, które to naturalnie można przekładać względem kierunku jazdy. Nieco więcej w tym zakresie wyjaśnimy jeszcze w kolejnej części artykułu Gdy dziecko jest bardzo malutkie warto siedzisko ustawiać przodem do opiekuna, co umożliwi kontakt z dzieckiem i nadzór. W przypadku nieco starszych niemowlaków, które stają się już bardzo ciekawe świata, zdecydowanie lepiej będzie maluszkowi podróżować w siedzisku skierowanym do przodu. Pozwoli ono bardzo swobodnie obserwować otaczający świat, co jest szczególnie istotne w tym okresie. Pamiętać należy jednak zawsze w pierwszym względzie o bezpieczeństwie dziecka, czyli od jakiego wieku dziecko wolno przewozić w wózku spacerowym, o czy więcej a artykule, pt. “Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?

Co jest ważne przy zakupie wózków spacerowych z przekładanym siedziskiem….?

Przy decyzji dotyczącej wyboru wózka spacerowego z przekładanym siedziskiem duże znaczenie ma indywidualny charakter i potrzeby dziecka, a także nasz styl i tryb życia. Gdy głównie spacerujemy miejskimi uliczkami to prawdopodobnie mniejsze koła będą wystarczające. Gdy jednak często zdarzają się nam spacery terenowe…w parku, lesie, na wiejskich ścieżkach itp. to postawmy na łożyskowane koła, dodatkowo dobrze amortyzowane. Kolejne istotne kwestie to: rozmiary wózka, jego waga, aluminiowa rama, możliwość złożenia, użyte materiały, posiadane atesty i certyfikaty bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa, kompatybilność ramy z np.: fotelikiem samochodowym etc. Warto też zwrócić uwagę, iż w przypadku wózków spacerowych z przekładanym siedziskiem, zdarza się, że czasem są one uboższe o pewne rozwiązania. Bywa przykładowo, że oddzielnie wymagane jest składanie ramy a oddzielnie składanie siedziska, przy konieczności przetransportowania takiego wózka. Powoduje to pewne dodatkowe utrudnienia, niż w przypadku wózków dla dzieci składanych w całości.

Czy warto wybrać wózek w przekładanym siedziskiem?

Podsumowują praktyczność i zasadność wyboru wózka spacerowego z możliwością przełożenia siedziska i zmiany kierunku jazdy małego pasażera, mamy pewne wątpliwość, czy taki zakup jest rzeczywiście zasadny. W przypadku najmłodszych dzieci, rzeczywiście dobrze jest mieć je ciągle na oku, jednak taką funkcję spełniają gondole, które są obligatoryjnie stosowane u noworodków i tych młodszych niemowlaków. W przypadku, gdy nadchodzi właściwy moment i zmieniamy gondolę na wózek spacerowy, maluch potrafi już siadać i zwykle jest także bardzo ciekawy otaczającego świata. Zdecydowanie lepiej, gdy wówczas ma pełny obraz i jeździ już w siedzisku ustawionym w kierunku jazdy. Należy jednak pamiętać, że badania pokazują, iż nie można zbyt wcześniej ustawić siedziska przodem do kierunku jazdy, gdyż dzieci mogą odczuwać duży stres związany z faktem, iż nie widzą swojego rodzica. Tutaj można przyjąć pewien ogólny schemat postępowania. W pierwszym okresie życia dziecko obowiązkowo musi być przewożone w gondoli. Kolejnym etapem, jest okres, kiedy już samodzielnie siada i tutaj najbardziej zaleca się wózek z siedziskiem spacerowym, skierowanym przodem do rodzica – każdy wózek 3w1 posiada taką funkcję. Natomiast, gdy dziecko zaczyna chodzić, a wózek staje się towarzyszem spacerów, to warto wówczas przemyśleć kwestię wyboru typowego wózka spacerowego, gdzie dziecko jest już skierowane przodem do kierunku jazdy. Podsumowując zatem powyższe , trochę mało celowe wydaje się kupowanie wózka spacerowego z przekładanym siedziskiem, zwłaszcza, że większość modeli wózków spacerowych posiada także dedykowany wizjer dla rodziców, który pozwala kontrolnie obserwować poczynania dziecka podczas spaceru. Jeśli poszukujesz więcej informacji dotyczących wózków, to zapraszamy także do innych wpisów, np.:

Wózek spacerowy dla niemowlaka, także od pierwszych dni życia?

Lekkie wózki spacerowe, czy siedzisko spacerowe – co wybrać?

Ponadczasowy wózek spacerowy parasolka i jego współczesny następca