Urlop macierzyński a wychowawczy?

Zarówno urlop macierzyński, jak i wychowawczy są niezwykle ważne z kilku powodów. Po pierwsze, jest to czas dla mam, by mogły one dojść do siebie po trudach ciąży i porodu. Urlop macierzyński pozwala również zatroszczyć się o dziecko, które pojawiło się na świecie. Jest to zatem niezwykle ważny czas i dla rodziców i dla maluszka. Pozwala to przede wszystkim wzmacniać więzi między rodzicami a dzieckiem i przygotować go na życie poza brzuchem mamy. Urlop macierzyński dedykowany jest kobietom, ale zmienia się trend przyznawania urlopów także na rzecz mężczyzn, którzy również mogą uczestniczyć w opiece nad dzieckiem w kluczowych tygodniach jego życia.

Płatne urlopy po narodzinach dziecka

Większość przyznawanych urlopów macierzyńskich trwa 20 tygodni, a w przypadku porodów pochodzących z ciąż mnogich nawet do 37 tygodni. Po tym czasie rodzice mogą ubiegać się o urlop rodzicielski – należy tutaj podkreślić, że oba są płatne. Dzięki temu mama maluszka może przez cały rok być razem z dzieckiem bez obaw o utratę dochodu, ponieważ łączny wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wynosi 52 tygodnie.

Urlop wychowawczy po macierzyńskim – ile trwa?

Po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim rodzic może ubiegać się o urlop wychowawczy. Należy jednak spełnić kilka kryteriów, z czego najważniejszy odnosi się do łącznego stażu pracy przekraczającego okres sześciu miesięcy. Czas trwania urlopu wychowawczego po macierzyńskim wynosi do 36 miesięcy. Urlop ten można wykorzystać w częściach, jednakże najpóźniej do 6 roku kalendarzowego życia dziecka. Urlop wychowawczy nie jest płatny, ale przepisy przewidują, że rodzic może podejmować zatrudnienie, jednakże w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 etatu. W przepisach zawarta jest także informacja, że rodzic może wykorzystać urlop wychowawczy wobec dziecka do 18 roku życia, które ze względu na niepełnosprawność wymaga stałej opieki.

Sprawdź również: