Pępkowe

Pępkowe jest typowo męskim wydarzeniem, które uważane jest za ostatnią beztroską imprezą dla młodego taty. Socjologowie łączą pępkowe razem z wieczorem kawalerskim, traktując oba wydarzenia jako pewnego rodzaju rytuały przejścia, kiedy to mężczyźni poddani są diametralnym zmianom w życiu jak małżeństwo i zakładanie rodziny. Pępkowe uważane jest za elitarne spotkanie, przeznaczone głównie dla tatusiów, ale także panów, którzy w bliskiej przyszłości również nimi zostaną. Mawia się, że „dziecko nie opite – dziecko chorowite” – to powiedzenie przyświeca większości imprezom. I choć stopniowo jest wypierane przez zachodni zwyczaj baby shower, to pierwotne pępkowe jest wciąż istotnym elementem polskiej tradycji.

Jak wygląda pępkowe w innych krajach?

Pępkowe znane w obecnej formie jest charakterystyczne głównie dla Polski. Nie oznacza to jednak, że w innych krajach nie celebruje się pojawienia nowego członka rodziny na wzór pępkowego. Przykładowo we Włoszech ogłasza się publicznie informację o przyjściu na świat potomka, z użyciem niebieskich lub różowych gadżetów, którymi przystraja się dom na zewnątrz. Z kolei w Holandii kultywuje się zwyczaj wysyłania ozdobnych kartek do rodziny i przyjaciół z informacją o narodzinach dziecka. Potem urządza się przyjęcie o nazwie kraamvisite, które przypomina polskie pępkowe – jest to okazja do spotkania w gronie najbliższych, podczas którego wręczane są również upominki dla dziecka i rodziców. 

Jak zorganizować pępkowe?

Przeważnie pępkowe świętuje się w ścisłym gronie najbliższych przyjaciół, dlatego organizując tego typu przyjęcie, nie musimy z wyprzedzeniem rezerwować lokalu. Pępkowe organizuje się w restauracjach, barach, bądź pubach, gdzie zapewnione są przekąski i napoje. Spotkanie wśród najbliższych przyjaciół jest okazją do rozmów i drobnych rozrywek, jak np. gra w rzutki.

Co kupić na pępkowe dla dumnego taty?

Z racji, iż pępkowe to męska impreza, powszechnie stosuje się zwyczaj dawania upominków dla taty, któremu urodziło się dziecko. Zatem co warto kupić na pępkowe dla taty? 

– dobrej jakości alkohol zapakowany w efektowny sposób to jedna z najczęściej powtarzających się opcji prezentowych, którą można podzielić się na imprezie 

– świetnym pomysłem na prezent na pępkowe jest drzewko do posadzenia, które wpisuje się w utarty przekaz, że każdy mężczyzna powinien wybudować dom, zasadzić drzewo i wychować syna 

– prezent na pępkowe może nieść ze sobą wartość sentymentalną – tutaj sprawdzi się okolicznościowy dyplom stworzony przez kolegów, ale także albumy na przyszłe fotografie dziecka i rodziców. 

Prezenty na pępkowe dla mamy i maluszka

Wybierając prezent dla taty na pępkowe, warto także zdecydować się na zakup upominku dla świeżo upieczonej mamy i maluszka. Dobrze sprawdzą się pudełka czekoladek, czy atrybuty przydatne dla noworodków i niemowląt, na przykład pampersy czy dobrej jakości kosmetyki do pielęgnacji. Z pewnością trafionym pomysłem mogą być także np. śpiworek dla dziecka X-Warm, bambusowy kocyk X-Boo, czy buciki niechodki X-Step. Planując jednak nieco większy zakup, warto rozważyć także wybór wózka dla dziecka. Tutaj polecamy zdecydowanie bezpieczne, solidne i funkcjonalne modele wózków, takie jak np. marki X-lander. Do wózka polecamy także dobrać dedykowaną torbę, która doskonale sprawdzi się podczas każdego spaceru.

Zobacz również: