Sprawdź, czym najlepiej wyprać wózek?

Wózki narażone są na wiele zabrudzeń – ich zewnętrzny materiał może być zanieczyszczony pyłem z podłoża czy błotem. Z kolei wewnątrz wózki ulegają zabrudzeniu najczęściej z powodu ulewania u dzieci, rozrzuconego jedzenia, czy rozlanych napojów, a nawet od dziecięcych bucików. Wielu z tych zabrudzeń nie możemy zapobiec, wtedy konieczne jest wyczyszczenie wózka. W takim przypadku rodzice często szukają sprawdzonych informacji, czym najlepiej wyprać wózek? Dlatego polecamy lekturę poniższego artykułu, gdzie zawarliśmy praktyczne wskazówki dotyczące czyszczenia tapicerki wózka. 

Czym wyczyścić drobne zabrudzenia?

Wiele drobnych zanieczyszczeń wózka nie wymaga prania od razu całej tapicerki. W tym celu wystarczy wykorzystać wilgotną gąbkę lub ściereczkę nasączoną łagodnym detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń lub mydłem i delikatnie przecierać zabrudzone miejsce. Ta metoda jest szczególnie przydatna w przypadku małych zanieczyszczeń, ale także tych, które dopiero co powstały. Będziemy mieć wtedy pewność, że powstała plama zniknie całkowicie, bez konieczności zdejmowania całego materiału z wózka. 

Sprawdź, czym czyścić tapicerkę wózka?

Wiele osób jest zgodnych co do tego, czym najlepiej wyprać wózek – powinny być to łagodne detergenty. Z jednej strony pozwolą one doczyścić powierzchnię tapicerki bez obaw o uszkodzenia, a z drugiej strony nie doprowadzą do powstawania uczuleń u dziecka (pamiętajmy, że skóra dziecka ma kontakt z tapicerką wózka, zwłaszcza w przypadku siedzisk spacerowych). Najlepiej sprawdzi się tutaj delikatny proszek do prania przeznaczony do czyszczenia dziecięcych ubranek. Tapicerkę zdjętą z ramy wózka można zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem wspomnianego detergentu, następnie pozostawić na kilkanaście minut i czyścić poprzez delikatne pocieranie materiału szczotką. W następnej kolejności materiał  płucze się w wodzie i co ważne – nie wykręca. Dzięki temu tapicerka nie ulegnie trwałym odkształceniom. 

Soda i ocet pozwolą wyczyścić trudne zabrudzenia z powierzchni tapicerki

Warto wiedzieć, że nie tylko proszek do prania nadaje się do czyszczenia wózka, z powodzeniem można wybrać również produkty obecne w każdej kuchennej szafce, czyli ocet oraz sodę. W przypadku dużych zabrudzeń warto jest przygotować gęstą mieszankę sody z octem, które pozostawimy na materiale na kilkanaście minut, po czym wyczyścimy miejsce szczoteczką. Taka mieszanka doskonale wywabia plamy, dodatkowo ocet pozwala zdezynfekować powierzchnię tapicerki. Oczywiście każdy materiał może reagować nieco inaczej, stąd warto wykonać w pierwszej kolejności próbę, na mniej widocznym miejscu materiału, by przekonać się, że taka forma usuwania zaburzeń jest bezpieczna dla tkaniny.

Czy tapicerkę wózka można prać w pralce?

Jeśli już wiemy, czym najlepiej wyprać wózek, dobrze jest wiedzieć także, czy tapicerkę wózka można prać w pralce. Jest to dopuszczalne, ale należy przestrzegać kilku istotnych zaleceń. Po pierwsze do prania w pralce, podobnie jak w czyszczeniu ręcznym wykorzystujemy jedynie delikatny proszek. Bardzo ważne jest tutaj także odpowiednie dopasowanie programu w pralce – najlepiej jest wybrać program prania ręcznego w najniższej temperaturze, czyli 30° Celsjusza z minimalnymi wartościami wirowania. Jeśli tapicerkę wózka zamierzamy wyprać latem, dobrze jest rozłożyć ją od razu po wyczyszczeniu na stelażu wózka. Dzięki temu tapicerka zachowa swój kształt. Warto jednak podkreślić, aby suszyła się ona w miejscu nie wystawionym na silne słońce, które mogłoby trwale wybarwić tkaninę. 

Zobacz również inne wpisy: