Jak zapewnić dziecku spokojny

Według naukowców spokojny sen niemowlęcia wynosi nawet około 15 godzin. Wyróżnia się 2 fazy spokojnego snu dziecka: REM (aktywną) oraz NREM (spokojną). W odróżnieniu od osób dorosłych sen niemowląt rozpoczyna się od płytkiej fazy aktywnej, trwającej około 40 minut. Dlatego przenoszenie dziecka do łóżeczka chwilę po zaśnięciu spowoduje szybkie wybudzenie się maluszka. Spokojny sen dziecka jest ważny z punktu widzenia jego rozwoju – w czasie snu organizm regeneruje się, inicjowane są także procesy wzrostowe.

Możliwe przyczyny niespokojnego snu dziecka

Spokojny sen dziecka w dużym stopniu przyczynia się do poprawnego rozwoju jego organizmu. Co może być przyczyną częstych wybudzeń? Badacze uważają, że przyczyniać może się jedna z cech, którą otrzymujemy „w spadku” od naszych ewolucyjnych krewnych. Polega ona na szybkim wybudzeniu, celem oceny ewentualnych zagrożeń. Zaburzenia spokojnego snu niemowlaka mogą również świadczyć np. o przebodźcowaniu dziecka, przegrzaniu lub wychłodzeniu organizmu, dostarczają także informacji, że dziecko może być głodne.

Ustalony rytm dnia sprzyja spokojnemu snu niemowlaka

Określony rytm dnia pozwoli przyzwyczaić dziecko do każdej z pór dnia. Dzięki temu sukcesywnie przystosuje się do czasu przeznaczonego na zabawę, posiłek, drzemkę i wieczorny sen. Ustalony rytm dnia przyzwyczaja organizm dziecka do dziennej aktywności i zbliżającej się pory odpoczynku, co sprzyja temu, by sen dziecka był spokojny.

Sposoby na zapewnienie spokojnego snu maluchowi

Aby sen maluszka był spokojny, w pierwszej kolejności należy zadbać o jego potrzeby fizjologiczne. Niemowlęta wymagają częstego karmienia, nawet przed snem. Nie należy jednak karmić dziecka w momencie, gdy zaczyna zasypiać. Warto także pamiętać o tym, by dziecku się odbiło – dzięki temu unikniemy zwracania treści pokarmowej. Na spokojny sen maluszka wpływa również czysta pieluszka. Do zapewnienia spokojnego snu z powodzeniem możemy wykorzystywać aromaterapię. Udowodniono, że olejek eteryczny pozyskiwany z lawendy pozwala się dzieciom wyciszyć, wpływa na wydłużenie spokojnej fazy snu oraz zmniejsza dolegliwości związane z kolką.

Jak przygotować pokój, by stworzyć warunki do spokojnego snu niemowlaka?

Spokojny sen maluszka gwarantuje także odpowiednie przygotowanie pokoju. Na początku warto przewietrzyć pokój, by wpuścić świeże powietrze. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie nawilżacza powietrza, który w znacznym stopniu przyczyni się do zapewnienia spokojnego snu dziecka. Dzięki temu unikniemy nadmiernego wysuszenia śluzówek, przyczyniającego się do powstawania schorzeń układu oddechowego.

Artykuły X-lander, które pomogą zapewnić dziecku spokojny sen

Spokojny sen dziecka możemy zapewnić nie tylko w domu, ale także na spacerze. W tym celu warto wykorzystać szeroką gamę produktów X-lander, które cechuje najwyższa jakość. Aktywność na świeżym powietrzu z dzieckiem to nie tylko bardzo miło spędzony wspólnie czas, to także budowanie więzi, jak również zdrowa forma wypoczynku dla rodziców.

Do spacerów z pewnością przydadzą się komfortowe, bezpieczne i bardzo wygodne wózki dziecięce marki X-lander. Można tutaj zarówno wybrać gondole (np. X-Pram light 2.0) dedykowane niemowlakom, jak również wózki spacerowe przeznaczone dla starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać (np. SUV wśród wózków-model X-Move). Można także wskazać przykładowo na model X-Cite, który będąc regularną spacerówką, może być także stosowany już od pierwszych dni życia dziecka. Pozwala na to specjalna wkładka spłycająca X-Rest, która zainstalowana w spacerówce X-Cite tworzy płaskie siedzisko, dedykowane dla noworodków. W ofercie znajdują się także uniwersalne wózki 3w1, czy przykładowo model wózka do biegania X-Run. Ciekawym przykładem może być również wózek X-Double, dedykowany dla dwójki dzieci. Polecamy także gotowe zestawy, które zostały przygotowane w taki sposób, by tworzyć w pełni kompleksowe i praktyczne sety.

Zdecydowanie przydatne będą także wszelkie akcesoria wózkowe, jak np. kocyki X-lander. Wykonane są one z naturalnych materiałów, takich jak bawełna i bambus, dzięki czemu jeszcze bardziej sprzyjają zapewnieniu spokojnego snu niemowlakom. Są przewiewne i bezpieczne dla skóry dziecka, dlatego doskonale nadają się, też np. jako ochrona przed promieniami słonecznymi. Można tutaj wymienić np. model X-Swaddle.

Jeśli spacerujemy zimą, warto zaopatrzyć się w ciepłe śpiworki X-lander, które skutecznie opatulą ciało malucha, zapewniając tym samym komfortowy i spokojny sen. Można tutaj przykładowo wskazać na model X-Cuddle, który wyścielony jest miękkim, ciepłym, pluszowym polarem typu „minky”. Taki śpiworek zapewni dziecku bardzo komfortowe warunki podczas spacerów.

Tutaj także, rekomendowanym ciekawym rozwiązaniem są mufki do wózka, które podczas chłodnych, czy zimowych dni, zabezpieczą także dłonie rodzica, zapewniając tym samym miłe ciepło. Jest to bardzo praktyczny gadżet, gdyż pozwala rodzicom na szybki i łatwy dostęp do dziecka, bez konieczności zdejmowania rękawiczek. Mufki są przytwierdzone do rączki wózka, przez co także nie spadną, jak może to mieć miejsca w przypadku tradycyjnych rękawic.

Dziękujemy i serdecznie zapraszamy do naszych innych wpisów, jak np.: