Rozwój psychiczny oraz fizyczny 9 miesięcznego dziecka

Twój ukochany maluszek kończy 9 miesiąc życia. To z pewnością bardzo wymagające, ale i piękne miesiące waszej wspólnej drogi. Twoje dziecko każdego dnia Cię zaskakuje i zachwyca. Sprawdź, czym zaskoczy Cię Twoje dziecko w najbliższych tygodniach. Poniżej przedstawiamy przykładowe elementy rozwojowe 9 miesięcznego dziecka. Mają one jednak bardziej ogólny charakter, a co za tym idzie indywidualnie w przypadku każdego dziecka mogą wyglądać nieco inaczej. Jeśli Twój maluch odbiega w rozwoju od wskazanych etapów, to może to być całkowicie normalne w jego indywidualnym przypadku. Natomiast, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości to zawsze zalecana jest wizyta u specjalisty.

Rozwój mowy 9 miesięcznego dziecka

Dziecko rozumie coraz więcej słów oraz łączy nazwę z przedmiotem. Uznaje się, że niemowlę w tym miesiącu swojego życia zna biernie około 30 słów. Dziecko również dużo gaworzy i wydaje z siebie sylaby np: „ma”. Mów do dziecka jak najczęściej, opowiadaj o tym co robicie, pokazuj przedmioty nazywając je.

Rozwój fizyczny 9 miesięcznego dziecka

To ważny i pełen rewolucji czas w życiu małego człowieka. Poprzednie miesiące jego życia pozwoliły nabyć pewnych przydatnych umiejętności. Dziecko siedzi już stabilnie. Z siadu potrafi bez problemu przejść do pozycji leżącej. Najwięcej jednak radości rodzicom i najbliższym malucha przynosi stanie. Oczywiście robi to trzymając się rodzica, mebli czy szczebelków w łóżeczku, jednak jest to duży sukces w rozwoju malucha. Najpewniej też, Twoje dziecko raczkuje. Jest już w tym bardzo sprawne i dosyć szybko potrafi się w ten sposób przemieszczać. Również koordynacja dziecka ruchowo-wzrokowa jest coraz lepsza. Sprawniej posługuje się rączkami i wciąż z uwielbieniem wkłada paluszki do swojej buzi. Ten etap rozwoju jednak, powolutku będzie mijał.

Ząbkowanie – to trudny etap rodzicielstwa. Również i w tym miesiącu mogą się pojawiać nowe ząbki. Pomocne w tym czasie mogą być wszelkiego rodzaju gryzaki.

Rozwój psychiczny

Niemowlę staje się bardziej świadome, a w skutek tego bardziej wrażliwe. Czasem na widok obcych może reagować lękiem oraz płaczem. Jeśli nie zdarzało się to wcześniej, nie martw się, to naturalny etap, który jest wynikiem nowej umiejętności rozróżniania znanego od nieznanego. Część dzieci w 9 miesiącu życia potrafi machać „papa” i rozwesela domowników swoim głośnym śmiechem. Maluch uczy się przez naśladowanie, próbuje robić dokładnie to co Ty, klaszcze rączkami lub robi śmieszne miny.

Jak bawić się z 9 miesięcznym dzieckiem

Zabawa z dzieckiem uczy, bawi i wspiera je w rozwoju. Spędzanie wspólnie czasu poprzez zabawę zaspokaja potrzeby emocjonalne. To dobry czas na pokazanie sortera, klocków, kubeczków. Z pewnością Twój maluch to pokocha i szybko nauczy się nimi bawić ćwicząc przy tym rączki. Zabawy z piłką w tym miesiącu życia to strzał w dziesiątkę. Maluchy uwielbiają za czymś pełzać i raczkować, zdobywać cel. Możesz też turlać piłeczkę do dziecka. Dzieci są bardzo bystre szybko załapie i zacznie Cię naśladować. Zresztą, najlepszą zabawą jest naśladowanie. Możesz nauczyć malca pokazywania części ciała. Pokaż mu klaskanie, a szybko zacznie robić to samo. Wszystkie zabawy na dywanie, takie jak zabawy w turlanie, łaskotanie. Możesz również kupić lub zrobić tunel. Twoje dziecko z zachwytem odkryje, że można przechodzić pod nim z jednej strony na drugą.

Warto czytać

Czytanie stymuluje rozwój mowy oraz usprawnia pamięć. Wspólne czytanie od pierwszych dni życia zaowocuje na przyszłość. Wybierając książeczki dla malucha postaw na stonowane lub kontrastowe kolory. Badania pokazują, że głośne czytanie dzieciom wzmacnia więzi. Będąc blisko malucha pokazujemy mu jak bardzo go kochamy, a to sprawia, że dziecko czuje się ważne, buduje wiarę w siebie oraz uczy wrażliwości i empatii. Czytanie świetnie rozwija wyobraźnię i ćwiczy od najmłodszych lat koncentrację. Postaraj się zrobić z tego codzienny wieczorny rytuał. Czytanie przed snem pozwoli się dziecku wyciszyć, a to może być gwarancją spokojnej, przespanej nocy.

Zobacz również inne artykuły:

Jak ubrać noworodka na spacer latem?

Jak wygląda przykładowy rytm dnia niemowlaka?

Spacerówki

Gondole

Wózek do biegania

Wózek podwójny