Rozwój niemowlaka – czyli najważniejsze momenty dla dziecka i rodziców w pierwszym roku życia

Spodziewając się przyjścia na świat naszej pociechy, musimy nie tylko przeorganizować swoją codzienność, ale także przygotować się na zupełnie nowe obowiązki. Dziecko dostarcza mnóstwa radość, uśmiechu, szczęścia, siły, ale także wymaga szczególnej opieki, gdyż jest całkowicie uzależnione od rodziców. Potrzebuje olbrzymiej dawki miłości, ciepła, ale także troski. W przypadku pierwszego dziecka te nowe obowiązki mogą być także początkowo stresujące dla rodziców. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż maleństwo jest jeszcze bardzo delikatne i nieporadne, co sprawia, że boimy się, aby przypadkiem nie zrobić mu krzywdy. Bardzo szybko okazuje się jednak, że wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, by świetnie i z coraz mniejszym stresem radzić sobie z malutkim dzieckiem. Z czasem codzienne zadania stają się wręcz całkowicie naturalne i automatyczne, dodatkowo dostarczając rodzicom dużo radości. Mając na uwadze, że niemowlak bardzo szybko się rozwija i praktycznie każdego dnia będzie można obserwować, jak zmienia swoje zachowania i wygląd fizyczny, to zdecydowanie warto wiedzieć wcześniej, czego możemy się spodziewać w danym okresie rozwoju. Dzięki temu będziemy mogli bardziej świadomie uczestniczyć w jego rozwoju. W tym celu właśnie przygotowaliśmy niniejszy wpis, wraz z całą serią, która pomoże przeprowadzić świeżo upieczonych rodziców, przez pierwszy okres życia swoich maleńkich skarbów.

Rozwój niemowlaka czy noworodka?

Zaczynając, warto może na wstępie dopowiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy terminami noworodkiem a niemowlakiem, gdyż często są one używane zamienne. Określeniem noworodek nazywamy maleństwo od dnia porodu do ukończenia 28 dnia życia. Natomiast niemowlakiem nazywamy dziecko od urodzenia do ukończenia 12 miesiąca życia. Także terminy te, choć często używane jako synonimy w rzeczywistości nimi nie są. Warto tutaj wskazać od razu pewną bardzo ważną zasadę, że noworodka należy przewozić wyłącznie w wózkach typu gondola, czy uniwersalnych wózkach 3w1, które także gondole posiadają. W przeciwnym razie można dziecku zrobić krzywdę. Podobnie w przypadku podróżowania samochodem, noworodek powinien być przewożony w specjalnym nosidełku. Natomiast w przypadku nieco starszych niemowlaków, to już wygląda zupełnie inaczej. Dziecko, które potrafi już samodzielnie siadać, powinno być przewożone w spacerówce, więcej na ten temat znajdziesz w artykule pt. “Kiedy zamienić gondolę na spacerówkę“. Tyle słowem wstępu, czas przejść do poszczególnych etapów rozwoju.

Pierwszy rok życia dziecka – czyli kluczowe momenty, które z pewnością zapamiętasz:)

W pierwszym roku życia rozwój dziecka jest niemal spektakularny. Od nieporadnej, wiotkiej, maleńkiej istotki staje się małym człowieczkiem, który już często potrafi chodzić, wypowiadać sylaby, reagować na podstawowe słowa, rozpoznać emocje, czy skutecznie uczyć się otwierać szafki oraz zrzucać wszytko co będzie w zasięgu małych rączek na podłogę, mając z tego olbrzymią frajdę. W tym czasie wydarzy się bardzo dużo kluczowych zmian w rozwoju dziecka. Opiszemy pokrótce te, które uznaliśmy za najbardziej istotne, a które też bardzo często są zapamiętywane przez rodziców na całe życie, gdyż to cudowne, absolutnie wyjątkowe chwile. Także starając się opisywać w miarę chronologicznie poszczególne wydarzenia, choć należy pamiętać, że pewne etapy rozwoju mogą występować u każdego dziecka w nieco innym okresie, zaczynamy:

– Od kiedy noworodek widzi? Czyli maluszek zaczyna się rozglądać?

Tutaj zacząć należy od tego, że noworodek tuż po urodzeniu posiada najbardziej rozwinięte zmysły powonienia, zapachu, dzięki, którym potrafi sprawnie zlokalizować pokarm. Natomiast znacznie mniej rozwinięty jest zmył wzroku. Okazuje się, że dziecko widzi już od urodzenia, posiada już na tyle rozwinięte gałki oczne, by móc widzieć, jednak mózg jeszcze nie jest na tyle rozwinięty, by świadomie i w pełni skutecznie kontrolować mięśnie, które odpowiadają za poprawność widzenia. Proces ten jednak jest dosyć dynamiczny i dziecko z każdym kolejnym tygodniem rozpoznaje coraz więcej. Warto dodać, że noworodek ma łatwość rozpoznawania twarzy, co także stymuluje wzrok i jest zalecane. Więcej na temat tego, jak stymulować rozwój zmysłu wzroku u najmłodszych niemowlaków, oraz jak szczegółowo następuje rozwój widzenia opisaliśmy w artykule, pt. … Kiedy dziecko widzi? osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy:).

– kiedy maluszek trzyma główkę i samodzielnie podnosi do góry?

Kolejnym etapem, który ma bardzo duże znaczenie w rozwoju maluszka, jest moment, kiedy zaczyna podnosić i z czasem trzymać główkę. Warto tutaj dodać, że zaleca się kłaść dziecko na brzuszku, by właśnie stymulować chęć podnoszenie główki – jak dokładnie to robić, najlepiej skonsultować z położoną lub lekarzem. Pierwsze próby unoszenia główki przez dziecko są bardzo krótkie, gdyż maleństwo ma jeszcze bardzo słabo rozwinięte mięśnie i utrzymanie główki stanowi spory wysiłek. Jednak z czasem robi to coraz sprawniej i coraz dłużej, jednocześnie rozglądając się już dookoła. Ten etap najczęściej dzieje się ok. 2 – 3 miesiąca życia, jednak u każdego dziecka może być nieco inaczej. Szczegółowo ten temat poruszyliśmy w innym wpisie pt.” Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?” i wszystkie osoby, które chciałby dowiedzieć się więcej w tym zakresie serdecznie zapraszamy do lektury:).

Na tym kończy pierwszą część. Wszystkie osoby zainteresowane kolejnymi etapami rozwoju niemowlaka serdecznie zapraszamy do drugiej części artykułu, oraz innych wpisów:
Rozwój niemowlaka – część druga

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?