Pierwszy rok życia dziecka – czyli kolejne etapy rozwoju

Artykuł ten jest kontynuacją wpisu pt. “Rozwój niemowlaka – część pierwsza” dotyczącego rozwoju niemowlaka i najważniejszych etapów, które mają miejsce w pierwszych 12 miesiącach życia. Poniżej przedstawiamy kolejne, jeszcze nieopisane, kluczowe i wybrane momenty z życia niemowlaka:

– maluch zaczyna siadać

Gdy nasza pociecha swobodnie potrafi już trzymać główkę i ochoczo się rozgląda dookoła, a ponadto podciąga nóżki do brzucha i zaczyna się podnosić, opierać na łokciach, to możemy spodziewać się, że niedługo będzie podejmowała pierwsze próby siadania. Proces siadania i siedzenia to kolejna bardzo ważna umiejętność. Warto tutaj wspomnieć, iż dziecko, które już samodzielnie siedzi nie powinno być przewożone w gondoli, a w wózku spacerowym. Ma to bardzo duże znaczenie – osoby, które chciałby dowiedzieć się w tym zakresie więcej, polecamy przeczytać wpis pt. “Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?”. Natomiast odnosząc się jeszcze do pierwszych prób siadania, zachęcamy także do stymulowania dziecka w tym zakresie. Pamiętać jednak należy, by w żaden sposób nie wymuszać, nie przyspieszać takich czynności, gdyż dziecko musi być na nie najpierw gotowe. O tym, jak można maluszkowi pomoc w tym zakresie, można przeczytać szerzej w artykule pt.” Kiedy dziecko samo siada?” Ciekawostką jest, że są dzieci, które najpierw raczkują, a dopiero później siadają, co także opaśliśmy w wymienionym wpisie.

– pełza i turla się po łóżku

Najczęściej jest tak, że gdy maleństwo zaczyna już samodzielnie siedzieć, to kolejnym etapem będzie próba przemieszczania się, która ma dać początek do raczkowania. Ten proces najczęściej zaczyna się ok. 9 miesiąca, ale podobnie jak w przypadku wszystkich innych etapów, może wydarzyć się także w innym czasie, w zależności od indywidualnego rozwoju dziecka. Pełzanie polega na próbie odpychania się, leżąc na brzuchu do przodu. Dzieci także często próbują wykonywać ruch, który przypomina nieco skok żaby, czyli dosyć energicznie “rzucają” się do przodu. Należy być tutaj bardzo ostrożnym, gdyż taki maluszek już bardzo łatwo może nas zaskoczyć swoją mobilnością:).

– zaczyna raczkować

Gdy dziecko całkiem swobodnie pełza i zaczyna się jeszcze dosyć nieudolnie, ale ochoczo przemieszczać, to już lada moment będzie podejmowało pierwsze próby raczkowania. Maluch, który zaczyna już raczkować, będzie bardzo ciekawy wszystkich szafek, kabli, itd. Warto w tym momencie bardzo zwrócić uwagę, by możliwe wszystko zabezpieczyć, tak by dziecko niczego sobie nie robiło. Proces raczkowania opisaliśmy także nieco szerzej w artykule pt.” Kiedy dziecko zaczyna raczkować?” natomiast warto wspomnieć, że raczkowanie to bardzo ważny etap w rozwoju maluszka, gdyż naprzemienny ruch rąk z nogami wpływa także na rozwój mózgu. Stąd też warto raczkowanie stymulować i w żadnym razie nie starać się go pomijać na rzecz szybszego chodzenia.

Pierwszy ząbek

Etap ząbkowania zaczyna się najczęściej na kilka tygodni przed pojawianiem się pierwszych ząbków. Dziecko zaczyna wszystko wkładać do buzi a dziąsła stają się nabrzmiałe. Jest to bardzo ważny etap w rozwoju, jednak także dosyć uciążliwy i bolesny dla maluszka. Tutaj serdecznie zapraszamy do artykułu pt. “Ząbkowanie u niemowląt – jak rozpoznać objawy?” gdzie nie tylko piszemy o ząbkowaniu, objawach, ale także wskazujemy, jak można dziecku w tym trudnym czasie pomóc. Warto także pamiętać, by dbać o dziąsła dziecka, jak również o pierwsze ząbki od razu po tym, jak się przebiją. Dziąsła wystarczy pozmywać wacikiem z przegotowaną wodą, lub słabym roztworem z rumianku. Natomiast ząbki już należy myć szczoteczką i pastą – ten temat jest dosyć rozległy, także osoby zainteresowane zapraszamy do wpisu pt. “Jak dbać o ząbki u niemowlaków?”

Mały szkrab zaczyna już chodzić i otwierać szafki:)

Pierwsze kroczki dzieci najczęściej zaczynają stawić przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Są przypadki, iż maluszki potrafią już chodzić w wieku 7-8 miesiąca, jednak co do zasady przyjmuje się, że nie powinno to trwać dłużej niż do ukończenia 18 miesiąca życia. Chodzenie to bardzo duże wyzwania i przełomowy moment nie tylko w życiu dziecka, ale także rodziców, także warto dobrze się na ten etap przygotować. Osoby, które chciałby dowiedzieć się w tej tematyce więcej, zapraszamy do artykułu pt.”Kiedy dziecko zaczyna chodzić?” gdzie szerzej ten temat przedstawiamy.

Rozwój niemowlaka podsumowanie

Maluszek w pierwszych 12 miesiącach od urodzenia przechodzi bardzo silny rozwój, warto być świadomym kolejnych etapów i w miarę możliwości wspierać maleństwo. Zdecydowanie należy spędzać z dzieckiem możliwie jak najwięcej czasu, okazywać dużo miłości. Zaleca się także częste spacery, oczywiście mając na uwadze aurę i odpowiednie zabezpieczenie maluszka. Warto także pamiętać, że przegrzanie dziecka też może mieć negatywne skutki. Polecamy na spacery wyposażyć się w specjalny śpiworek do wózka, czy śpiworek do zimowy na chłodne dni. Warto także posiadać folię przeciwdeszczową a dla ułatwienia i większego komfortu rodziców bardzo przydatna okarze się dedykowana torba do wózka. W przypadku nieco starszych niemowlaków, zachęcamy także do korzystania z dedykowanego krzesełka do karmienia, które sprawia, że posiłki spożywa się całą rodziną, co nie tylko jednoczy, ale także daje wiele radości:). Osoby, które poszukują więcej informacji, praktycznych wskazów, serdecznie zapraszamy do innych wpisów, np.: