Przyczepka, czy rower biegowy – co wybrać?

Od chwili narodzin rozwój motoryczny dziecka przebiega bardzo intensywnie, co obserwujemy w kolejnych latach jego życia. Świetną okazją do aktywności fizycznej jest pobyt na świeżym powietrzu, ponieważ w ten sposób maluch (ale także jego rodzice) ma lepiej dotleniony mózg, ponadto znacznie lepiej rozwija się układ odpornościowy. Tutaj rodzice mają do wyboru wiele opcji, przykładowo mogą wybrać przyczepkę rowerową oraz rower biegowy. Co z nich wybrać do wspólnej aktywności? O tym szczegółowo można dowiedzieć się z lektury poniższego artykułu. 

Kiedy przyczepka rowerowa będzie lepszym wyborem od rowerka biegowego?

Na wstępnie należy zaznaczyć, że oba rodzaje sprzętu różnią się formą, jak i przeznaczeniem. Rowerki biegowe dobrze sprawdzają się u dzieci, które samodzielnie chodzą i mają dobre wyczucie równowagi. Przydają się do nauki jazdy na rowerze bez bocznych kółek, jednak należy mieć na uwadze, iż nie jest to bezpieczne rozwiązanie, jeśli chodzi o poruszanie się po drogach, ponieważ rodzic ma wtedy małe możliwości kontrolowania toru jazdy dziecka. Dlatego dobrze sprawdzą się jedynie podczas jazdy po parku, czy w przestrzeniach zamkniętych, na przykład w przydomowym ogrodzie, gdzie maluch nie będzie narażony na zagrożenia wynikające z uczestnictwa w ruchu drogowym. Rowerek biegowy nie nadaje się zatem na dłuższe wycieczki – znacznie lepszym wyborem będą przyczepki rowerowe mocowane za pomocą dyszla do konstrukcji roweru. 

Jest to rozwiązanie bezpieczne ze względu na to, że dziecko siedzi w zamkniętej przyczepce przypięte pasami, ponadto w nowoczesnych modelach stosuje się systemy zapobiegające wypadkom w razie przewrócenia roweru. Takie dyszle mają specjalne sprężyny lub elastyczne elementy zapobiegające wywróceniu się przyczepki. Z tego powodu świetnie sprawdzą się podczas krótkich przejażdżek, czy dłuższych wycieczek. 

Dobra przyczepka rowerowa pozwoli urozmaicić wspólną aktywność fizyczną

Zarówno rowerek biegowy, jak i przyczepka rowerowa dobrze nadają się do aktywizacji dzieci. Jeżeli jednak zależy nam na urozmaiceniu wspólnej aktywności prowadzonej w ciekawych miejscach, to przyczepka będzie znacznie lepszym wyborem. Jednak zanim przystąpimy do zakupu, warto rozeznać się w ofertach i sięgnąć po sprzęt najwyższej klasy, co oferuje marka X-lander, a dokładnie nasz model Booster 2. Jest to przyczepką 3w1, co oznacza, że może posłużyć także, jako wózek biegowy oraz spacerowy po zamontowaniu dołączonych do zestawu modułów. Jest to model spełniający wszelkie wymogi bezpieczeństwa – wyposażony jest w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, dzięki którym dziecko siedzi stabilnie nawet podczas pokonywania zakrętów i nie może samodzielnie się wypiąć. Ponadto zastosowano także odblaski zwiększające widoczność po zmroku, ale także wytrzymałe tkaniny (w tym osłonę przeciwdeszczową) oraz stabilną konstrukcję. Wymieniony model przeznaczony jest dla dwójki dzieci o łącznym ciężarze (wraz z przewożonym ładunkiem) do 45 kilogramów, dlatego nasze pociechy z pewnością ucieszą się z takiej formy spędzania wolnego czasu.

Przeczytaj także inne artykuły: