Galopujący upływ czasu widzimy patrząc na nasze rosnące dziecko. Jeszcze niedawno świętowanie narodzin malucha, a tu już tak “na pstryk” ten sam maluch uczy się chodzić i wszędzie go pełno. Pierwsze urodziny to moment, który chcemy uczcić. Roczek to także prezenty, zarówno ze strony rodziców, jaki najbliższych, stąd by nieco pomóc w tym względzie przygotowaliśmy krótki poradnik, kilka sprawdzonych pomysłów.

Zabawki na roczek dziecka – sprawdzone i ponadczasowe propozycje

Niejednokrotnie wybór zabawki na roczek stanowi dylemat dla wybierającego. Cała gama zabawek oferowanych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Poniżej katalog sprawdzonych na przestrzeni czasu pozycji zabawek na pierwsze urodziny dziecka, które nigdy nie zawiodły i zawsze sprawiały frajdę rocznemu maluchowi. Bez cienia wątpliwości mogą zyskać status ponadczasowych i uniwersalnych zabawek na roczek:

– lokomotywa drewniana z wagonikami – pociąg, ciuchcia to motyw ponadczasowy dla rocznego dziecka, dodatkowo kolorowa, kształtem łatwa do prowadzenia, z dodatkowymi elementami do ćwiczenia manualności to idealny prezent dla rocznego dziecka;

prezent dla noworodka

Tort z pieluszek na babyshower – jak go przygotować?

– typowa, ponadczasowa kula z otworami na klocki o różnych kształtach geometrycznych i kolorach. Obecnie w wersji znacznie odmienionej – sorter przybiera różne kształty i rozwija doskonale psychoruchowe umiejętności dziecka. W tej samej kategorii pojawia się edukacyjna drewniana skrzynka z wieloma psychoruchowymi zadaniami dla malucha typu: pętla motoryczna, sorter, obracane klocki, labirynt, zegar itp.

– klocki – przez wielu psychologów zalecane jako sprzyjające rozwojowi integracji sensorycznej dziecka, czyli pobudzaniu wszelkich jego zmysłów oraz kształtowaniu manualności. Ponadto rozwijają kreatywność i wyobraźnię, pochłaniają w konstruktywny sposób czas zabaw dziecka i rodziców równocześnie.

– drewniane pchacze jako wielofunkcyjne zabawki, dedykowane wzornictwem zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Pełnią funkcję doskonalenia stawianych pierwszych kroków dziecka i nierzadko dodatkowo zawierają atrakcje, które rozwijają zdolności motoryczne malucha

– warto jeszcze wymienić kilka pomysłów na prezent, które ucieszą maluszka i rodziców, choć nie są one typowymi zabawkami, czyli np.: kocyk bambusowy, którym można się miło otulić, czy powiększony śpiworek zimowy, idealny także do spacerówki. Bardzo ciekawym pomysłem jest także krzesełko do karmienia, jeśli jeszcze takiego maluch nie posiada.

Prezent na roczek dla dziewczynek – co zadowoli naszą pociechę?

Pamiętajmy o akcesoriach do kreatywnych i plastycznych prac dziecka. Małe pociechy – zarówno dziewczynki jaki i chłopcy – uwielbiają zestawy kreatywnych zabaw. Dla przykładu zakup ciastoliny do ćwiczenia rąk będzie zawsze trafionym prezentem na długi czas rozwoju dziecka czy piasek kinetyczny – mini piaskownica w domowych warunkach. Gimnastyka dłoni rocznego dziecka, umiejętność chwytu, trzymania, prowadzenia kredki – ale postawmy na te specjalne, grube i celowo łatwiejsze w chwycie – to niezmiernie ważne czynności w rozwoju dziecka. Drewniany wózek dla lalek – prosty w swej konstrukcji czy konik na biegunach – to powrót do przeszłości, ale w nowym wydaniu. 

Prezent na roczek dla chłopca – najbardziej sprawdzone podarki?

Dla rocznej pociechy – chłopczyka – sprawdzą się jeżdżące pojazdy jako prezent na roczek, ale w wersji jak najbardziej kolorowej i z dodatkowymi interaktywnymi i edukacyjnymi funkcjonalnościami . Sprawdzi się też mata piankowa z drogami, ulicami miasta i małe, proste, najlepiej drewniane samochodziki do prowadzenia ich po plątaninie dróg. To również rewelacyjny prezent dla rocznego dziecka. Brum, brum….to zawsze się sprawdza. Jeśli chcesz poznać więcej propozycji prezentów dla rocznego chłopczyka to serdecznie Cię zapraszamy do wpisu pt. „Prezent na roczek dla chłopca”.

Jak i gdzie zorganizować pierwsze urodziny dziecka?

Najlepiej w domowym otoczeniu. Pierwsze urodziny dziecka w bezpiecznym domowym środowisku to najlepsze rozwiązanie. Postaw na dużą ilość balonów, kolorowych, zwyczajnych i tych napełnianych helem. Dzieci to uwielbiają. Miłym i pozytywnym akcentem może być także dedykowana i grająca w tle muzyka. Roczne dzieci bardzo często już mają za sobą pierwsze próby chodzenia, a przy takiej muzyce, zdarza się, iż nawet na swój dziecięcy sposób tańczą, ruszając bioderkami, czy tupiąc nóżką:).

prezent dla niemowlaka

Jak przygotować babyshower – czyli krotki poradnik dla organizatorki

Podpowiadamy, by nie zapomnieć o zrobieniu rodzinnej sesji zdjęciowej. Fotografie z maluszkiem na tle balonów w pierwsze urodziny będą wspaniałą pamiątką, która pozwoli w przyszłości wracać do tego wyjątkowego dnia.

A może też jakiś mały gadżet dla rodziców na pierwsze urodziny dziecka?

Urodziny dziecka, to także doskonała okazja, by sprawić trochę radości rodzicom małego szkraba. W takim przypadku zawsze warto w pierwszej kolejności kierować się praktycznym aspektem podarunków. Tutaj zdecydowanie warto wymienić torbę do wózka, czy też dedykowany plecak dla mamy. Oba gadżety pomogą sprytnie pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, bez których nie można wyjść na spacer. Ciekawym pomysłem może być kocyk bambusowy, buciki niemowlęce, czy przykładowo mufki, które ochronią dłonie w chłodniejsze dni. Osoby zainteresowane także innymi tematami z zakresu rodzicielstwa, serdecznie zapraszamy także do innych wpisów, np.:

Jak dbać o ząbki u niemowlaków?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?