Prezent dla noworodka – kiedy wręczyć?

Narodziny dziecka to bardzo wyczekiwany i absolutnie wyjątkowy moment. Rodzice zaczynają nowy rozdział w życiu, a maluszek wita świat. Najczęściej oznacza to całkowite przemodelowanie codzienności, które daje jednak niewiarygodnie dużo szczęścia i siły. Całemu wydarzeniu towarzyszy mnóstwo emocji, radości, miłości, ale także trosk, by możliwie najlepiej takiego maluszka pielęgnować i nie zrobić żadnej krzywdy. Zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka obawy są tym większe. W praktyce okazuje się jednak, że strach ma wielkie oczy, jak to najczęściej bywa. Wystarczy kilka wskazówek położnej, by spokojnie sobie poradzić. Niezależnie jednak od tego, zwłaszcza w początkowym okresie, emocje są szczególnie silne i zdecydowanie warto ułatwić przejście przez ten czas świeżo upieczonym rodzicom. Na tę okoliczność przygotowaliśmy właśnie krótki poradnik, który dedykowany jest gościom, osobom, które będą odwiedzały maleństwo i rodziców. Podpowiadamy jakie prezenty dla noworodka, mamy i taty, mogą być najbardziej potrzebne i przydatne. Tutaj od razu warto wspomnieć, iż co do zasady dobrze jest w początkowym okresie, tuż po narodzinach, nie odwiedzać maleństwa i rodziców – przede wszystkim ze względu na to, że dziecko musi się zaaklimatyzować, zaadoptować do całkowicie nowych warunków. Ponadto cała rodzina potrzebuję też chwili na odpoczynek, jak również w pierwszej kolejności rodzice powinni się nacieszyć z narodzin swojego szczęścia, a niekoniecznie zajmować się przyjmowaniem gości w tym czasie. W nieco późniejszym okresie, kiedy odwiedziny będą już bardziej wskazane, należy także pamiętać o tym, by nie odwiedzać maluszka przez osoby chore, oraz o tym, aby zawsze pamiętać o umyciu rąk. Maleństwo nie ma jeszcze rozwiniętego swojego układu odpornościowego, co sprawia, że trzeba bardzo na niego uważać.

Jaki prezent dla noworodka i dla mamy kupić?

Obecnie w sklepach jest olbrzymi wybór i różnorodność przeróżnych gadżetów, stąd bez trudu znajdziemy mnóstwo pomysłów na prezent dla noworodka i mamy. Można praktycznie kupić wszystko, co tylko się nam zamarzy, warto jednak nie dać się zwariować, tym bardziej, że robiąc zakupy dla malutkiego dzidziusia chciałoby się kupić wszystko. Dobrze, by prezenty dla noworodka były przede wszystkim użyteczne i praktyczne, by pomogły rodzicom w codzienności, w pielęgnacji itd. Wychodząc z takiego założenia, proponujemy zwrócić uwagę na kilka pozycji, np.
– wanienka ze specjalnym wkładem, który unosi się na wodzie, stanowiąc swego rodzaju stelaż dla maluszka, to bardzo praktyczne rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia kąpiel maleństwa, zwłaszcza w pierwszym okresie życia,
– zdecydowanie mile widziane będą śpiworek zimowy, w tym śpiworek do wózka. Bardzo często malec skorzysta z niego przez kilka sezonów. Śpiworki mają możliwość regulowania długości, tak więc ten sam śpiworek przyda się zarówno w gondoli, jak i dla dużego dziecka używającego spacerówki.
– doskonale sprawdzą się kocyki i ręczniczki, z naturalnych tkanin, szczególnie ręczniki z kapturkiem, które pozwolą miło otulić maluszka,
– uniwersalny prezent i w początkowym okresie praktycznie potrzebny w nieograniczonych ilościach to pieluszki jednorazowe,
– często najbliżsi wybierają na prezent zakup wózek dla dziecka, tutaj zdecydowanie polecamy wybór uniwersalnego wózka 3w1, który w swoim zestawie posiada nosidełko do samochodu, gondolę na pierwsze miesiące spacerów z dzieckiem, jak I siedzisko spacerowe, gdy malec zacznie już siadać, (zobacz także “Kiedy dziecko samo siada?“)
– praktycznym i uniwersalnym pomysłem na prezent są także różnego rodzaju ubranka, śpiochy, pajacyki, czapeczki, body, itd.
– mając na uwadze wszystkie rzeczy, które trzeba mieć za sobą przy każdym wyjściu z domu razem z maleństwem, warto także rozważyć dedykowaną torbę do wózka, która pozwoli sprytnie i łatwo wszystko pomieścić w oddzielnych kieszeniach, co bardzo usprawni każdy spacer,
– ciekawym pomysłem są oczywiście także dedykowane maluszkom zabawki, pluszaki, czy usypiające, grające misie, które z pewnością znajdą codzienne zastosowanie:)

Pomysł na prezent dla noworodka – podsumowanie

Wybierając prezent dla noworodka, czy świeżo upieczonej mamy, warto kierować się użytecznością i praktycznością. Noworodek nie będzie mógł jeszcze w pełni docenić wszystkich prezentów, ale mama zdecydowanie tak, a wszystko, co jej pomoże w codzienności, będzie zawsze mile widziane. Można wybrać prezenty uniwersalne, które dają pewność, że nawet jeśli się powtórzą, to nic złego się nie wydarzy, gdyż przykładowo pieluszek nigdy za mało:). Można także zdecydować się na bardziej wyszukane prezenty, w takim przypadku sugerujemy skonsultować się z zainteresowanymi rodzicami, by nie kupić prezentu, który być może już kupił ktoś inny i ostatecznie nie znajdzie on zastosowania. Pamiętajmy jednak, będąc w wirze prezentowej gorączki, że najważniejsze w tym wszystkim jest maleństwo i jego rodzice. Także idąc w odwiedziny, poza prezentami, zawsze należy zabrać ze sobą mnóstwo radości, wsparcia, uśmiechu i pozytywnych emocji:). Dziękujemy, a wszystkie osoby zainteresowane tematyką rodzicielską serdecznie zapraszamy także do naszych innych wpisów, np.:

– Prezent dla niemowlaka
– Co kupić przyszłej mamie z okazji babyshower?
– Tort z pieluszek na babyshower – jak go przygotować?
– Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?