Jaki wózek w góry będzie najlepszy?

Wspólne spacery z dzieckiem niosą wiele korzyści zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców. Aby móc wygodnie spacerować, wielu rodziców wybiera wózek dziecięcy, który jest bardzo komfortowy dla dziecka, ale także wygodny w prowadzeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na wózki w góry – mamy tam do czynienia z trudnym terenem, który wymaga dopasowania modelu, który będzie pozwalał na wygodne spacerowanie po Sudetach, Tatrach, czy innych górskich pasmach. Dlatego przygotowaliśmy krótki, praktyczny poradnik, jaki wózek w góry wybrać i na jakie cechy zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Po pierwsze bezpieczeństwo

Podczas zakupu wózka w góry, jak i każdego innego modelu, należy zweryfikować, czy jest on bezpieczny dla maluszka. Kluczowe są tutaj pasy bezpieczeństwa – w wysokiej klasy wózkach dziecięcych stosuje się pasy pięciopunktowe. Jest to rozwiązanie powszechnie wykorzystywane w samochodach rajdowych, które pozwala na stabilne siedzenie, zwłaszcza podczas działania sił z różnych kierunków. Podobne funkcje pełnią one w wózkach, co jest szczególnie ważne, gdy spacerujemy po wysokich wzniesieniach, gdzie często dochodzi do zmiany wysokości. Pasy pięciopunktowe sprawiają, że dziecko nie zsuwa się z siedziska, ponadto sposób zapięcia całkowicie minimalizuje przypadkowe wypięcie się malucha z pasów. Wędrówki z dzieckiem podczas ciepłych miesięcy wiążą się z ekspozycją na światło słoneczne. Dlatego wybierając wózek w góry, dobrze jest zwracać uwagę na to, z jakich tkanin tworzony jest materiał wózka. Za najlepsze uważa się tkaniny z filtrem UPF50+, które skutecznie ograniczają dostęp promieniowania UV do dziecka znajdującego się w wózku. Powyższe cechy wyróżniają wózki X-lander, które spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa. 

Dostosowanie do górskiego terenu

Najlepszy wózek w góry to taki, który jest nie tylko bezpieczny, ale także dostosowany do prowadzenia po trudnym podłożu, gdzie dominują różnego rodzaju nierówności, piasek, błoto, a nawet kamienie. Przede wszystkim powinny posiadać one pompowane koła o większym rozmiarze w porównaniu do wózków wykorzystywanych do prowadzenia w mieście. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia amortyzacja. To ona zapewnia minimalizowanie wstrząsów podczas jazdy po zróżnicowanym podłożu. Dzięki temu dziecko ma zapewniony komfort i przy okazji podziwia piękne, górskie widoki. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz powyższych cech decydujących o tym, jaki wózek w góry jest najlepszy, dobrze jest uwzględnić również inne, wpływające na komfort podróżowania malucha. Dobrej jakości wózek posiada dużą budkę, która pozwala ochronić dziecko przed wiatrem i słońcem. W przypadku spacerówek powinny one posiadać możliwość bezdźwięcznej i płynnej regulacji siedziska, dzięki czemu dziecko będzie mogło komfortowo spać w wózku w czasie górskich wędrówek

Zobacz, jaki wózek w góry od X-landera sprawdzi się najlepiej

Marka X-lander ma w swojej ofercie wózki idealne dla aktywnych rodziców. W górach świetnie sprawdzi się między innymi nasz model X-Move wyposażony w duże koła dostosowane do jazdy po trudnym podłożu. Są one pompowane, dodatkowo zastosowano miękką amortyzację, która zapobiega przenoszeniu drgań z podłoża na dziecko. Wózek ma aluminiową ramę, bardzo łatwo się składa i jest widoczny z daleka po zmroku dzięki diodom LED zamontowanym w podnóżku. Jako wózek w góry można wykorzystać również model X-Run, który ma trzy koła, z czego dwa tylne są większe i delikatnie pochylone co daje mu świetną stabilność. Wózek bardzo dobrze się prowadzi i świetnie sprawdzi się na przykład podczas joggingu w górach. W tym modelu zastosowano system Quick Release pozwalający na szybki demontaż kół, ale także dzwonek ostrzegawczy na rączce wózka oraz hamulec ręczny. Na uwagę zasługuje również siedzisko hamakowe amortyzujące wstrząsy. 

Zobacz również inne wpisy: