Plan treningowy: bieg z wózkiem dla początkujących

Wspólne bieganie z dzieckiem to jedna z aktywności fizycznych, która niesie korzyści zarówno w przypadku rodziców, jak i malucha. Ponadto wiele mam traktuje to, jako okazję do powrotu do formy sprzed ciąży. Bardzo ważne jest, aby osoby początkujące podeszły do aktywności rozważnie i stopniowo. Warto wykorzystać przykładowy plan treningowy: 

• Biegi prowadzone 4 razy w ciągu tygodnia i wykorzystanie jednego treningu uzupełniającego. 

• W pierwszym tygodniu dobrze jest prowadzić krótkie przebieżki – na przemian 2 minuty biegu i 2 minuty marszu, prowadzone w czterech lub pięciu cyklach. Ostatni trening, prowadzony 5 dnia powinien uwzględniać także lekkie ćwiczenia rozciągające po każdej serii marszobiegu. 

• Kolejne dwa tygodnie treningowe prowadzimy podobnie, jak powyżej, jednak modyfikujemy poszczególne serie – 3 minuty truchtu i 3 minuty marszu. 

• W kolejnych tygodniach można modyfikować serie, wprowadzając 4 minuty biegu i 2 minuty marszu, a następnie 1 minutę marszu. W ten sposób organizm stopniowo przystosuje się do aktywności. 

Oczywiście należy pamiętać o przeprowadzeniu rozgrzewki, która przygotuje mięśnie do aktywności oraz prowadzeniu rozciągania po zakończonym treningu. 

Jakie cele treningowe powinny przyświecać rodzicom, którzy chcą zacząć biegać razem z wózkiem?

Aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści, jednak dla wielu osób kłopotliwa staje się motywacja. Dlatego warto postawić sobie kilka celi treningowych, które sprawią, że organizm będzie stopniowo przyzwyczajał się do wysiłku i jednocześnie zminimalizuje ryzyko zniechęcenia: 

• Poprawa wydolności organizmu to dla wielu osób silna motywacja. Treningi sprawiają, że organizm jest znacznie lepiej przystosowany do wysiłku o różnej intensywności, a serce pracuje z większą wydajnością. 

• Wzmocnienie postawy ciała, co pozwala na zmniejszenie ryzyka pojawienia się wad kręgosłupa, w tym zwyrodnieniowych. 

• Lepsze dotlenienie organizmu, co pozwala na lepszą pracę mózgu. Ma to bardzo istotne znaczenie zwłaszcza u osób pracujących umysłowo. 

Warto dodać, że wspólne bieganie z dzieckiem pozwala poprawić u niego odporność i wspomagać rozwój psychoruchowy. 

Dobry sprzęt to podstawa 

Do wspólnego biegania z dzieckiem niezbędny jest wózek, w którym maluch będzie podróżował. Warto także wybrać dla siebie odpowiednie buty z dobrą amortyzacją oraz strój zapewniający komfort termiczny. Odnośnie wózka, doskonałym wyborem będzie wybór modelu X-Run, dostępnego w ofercie naszej marki. Ma on pompowane, duże koła, z czego tylne są pochylone. Zapewnia to stabilność i dobre wyważenie wózka podczas szybszej jazdy. Wózek spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa – wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, a tapicerka stworzona jest z tkanin UPF50+, co przydaje się zwłaszcza latem. X-Run ma także hamulec ręczny, dzwonek ostrzegawczy oraz pasek na rękę, dzięki czemu rodzic ma nad nim pełną kontrolę. Istotną cechą tego wózka jest siedzisko hamakowe mocowane na paskach, pozwalających na kołysanie dziecka podczas jazdy. 

Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie także wybór przyczepki do roweru 3w1, która po zainstalowaniu przedniego koła staje się wózkiem biegowym. Polecamy model Booster 2 marki X-lander, który jest wyposażony m.in. w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, tarczowe hamulce, czy regulowane zawieszenie. Jest to dokonały model do joggingu, jak również sprawdzi się świetnie, jako przyczepka do roweru, czy tradycyjny wózek spacerowy. Wystarczy tylko zainstalować w prosty sposób dyszel, czy odpowiednio jedno, lub dwa koła z przodu.

Sprawdź również inne artykuły oraz produkty: