Często, gdy niemowlak staje się marudny, zaczynamy zastanawiać się, czy przypadkiem nie jest to objaw i sygnał, że już niebawem pojawią się pierwsze ząbki. Zatem kiedy jest właściwy czas na pierwszy ząbek? Cały proces jest dosyć zawiły, mianowicie zalążki zębów pojawiają się już ok. 6 tygodnia ciąży, które następnie warstwowo się rozwijają. Ciekawostką jest, że nowo narodzone dziecko ma już wykształcone wszystkie ząbki mleczne, przy czym nie są one jeszcze całkowicie rozwinięte i widoczne. Od urodzenia zęby nadal się rozwijają, do momentu, gdy szkliwo jest już w pełni wykształcone. Wówczas rośnie korzeń, który to powolutku wypycha ząbek przez dziąsło i proces dobiega końca. Pierwsze ząbki co do zasady powinny pojawić się ok. 4-5 miesiąca, od urodzenia. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, dlatego ząbkowanie może pojawić się także w innym czasie. Generalnie przyjmuje się, że proces ząbkowania nie powinien trwać dłużej niż do zakończenia 31 miesiąca życia dziecka. Podobnie przyjmuje się, że dziecko, które nie ma pierwszych ząbków przed ukończeniem 12 miesiąca życia, ma opóźniony proces ząbkowania, co należy skonsultować z lekarzem. Osoby, które chciałby szerzej poczytać o poszczególnych etapach rozwoju niemowlaka, zapraszamy także do artykułu pt. “Rozwój niemowlaka – część pierwsza

Kiedy pojawią się kolejne ząbki?

Można orientacyjnie prognozować, wskazać, kiedy i w jakiej kolejności będą pojawiać się kolejne ząbki. Należy traktować to jednak wyłącznie jako pewien punkt odniesienia, gdyż u każdego dziecka ten proces może wyglądać inaczej. W przypadku pierwszych zębów jest też pewna reguła, od której oczywiście mogą być wyjątki, mianowicie najpierw pojawiają się dolne ząbki, a dopiero w drugiej kolejności ich górne odpowiedniki.

– Generalnie co do zasady można przyjąć, że pierwsze pojawiają się dolne jedynki, a następnie do ok. 2 miesięcy, czyli najczęściej ok. 5-10 miesiąca życia, wychodzą jedynki na górze.

– W drugiej kolejności najczęściej pojawiają się dwójki, czyli ok. 8-15 miesiąc życia
– Ciekawostką jest, że w większości przypadków przed kłami, wyrastają najpierw zęby trzonowe-czwórki, co ma miejsce ok. 11-19 miesiąca
– Następnie ok. 16-22 miesiąca najczęściej wyrzynają się dolne i górne trójki
– Kolejno ok. 22-33 miesiąca powinny pojawić się piątki dolne i górne.


Etap pojawiania się ząbków i ich kolejności powinny się w większości przypadków powtarzać, jednak czas ich pojawiania się, jest już bardzo luźnym szacunkiem. Oczywiście także istnieją odstępstwa od kolejności pojawiających się ząbków, jednak są one dosyć rzadkie. Wszystkie osoby zainteresowane m.in. tematem ząbkowania zapraszamy także do innych wpisów, np.:
– Jak dbać o ząbki u niemowlaków?

Pierwsze ząbki podsumowanie

Reasumując – pojawianie się pierwszych ząbków to bardzo ważny etap w życiu dziecka, jednak jest to też dosyć uciążliwy i bolesny proces dla małego szkraba. Warto zatem w miarę możliwości łagodzić objawy ząbkowania, w czym pomocne będą m.in. specjalne gryzaki, których warto mieć co najmniej kilka. Tak by znalazły się nie tylko w łóżeczku maluszka, ale także wózku dla dziecka, foteliku samochodowym, czy przykładowo torbie do wózka. Można też wyposażyć się w specjalne gryzaki, które posiadają możliwość zamontowania ich np. do śpiworka do wózka, czy kurteczki. To w pewnym wieku bardzo kluczowy element, który zawsze warto mieć przy sobie. Natomiast osoby, które chciałby poznać więcej sposobów, jak łagodzić skutki ząbkowania u dzieci, zapraszamy także do wpisu pt. Ząbkowanie u niemowląt – jak rozpoznać objawy?” Osoby, które szukają więcej informacji zapraszamy także do innych wpisów, np.:

Kiedy dziecko widzi?
Noworodek w domu
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Wyprawka do noworodka