Pierwsze zadanie – czyli jak trzymać noworodka?

Gdy maluszek przychodzi na świat to najczęściej od razu trafia w ramiona mamy lub taty – tym bardziej, jeśli rodzic chce “kangurować” czyli trzymać dziecko “skóra do skóry”, co jest ogólnie bardzo zalecane. Dzięki temu noworodek po urodzeniu możliwie od razu jest bardzo blisko mamy lub taty (gdy ta jeszcze znajduje się na sali porodowej). To niesamowity moment, gdy pierwszy raz trzyma się w ramionach swoje dziecko – uczucie, którego nie można opisać słowami. Wiąże się z tym jednak także dosyć spory stres, mianowicie mamy w ramionach bezbronne maleństwo, które musimy należycie trzymać, by nie zrobić żadnej krzywdy. Tutaj można jednak nie bać się na zapas, gdyż położna ułoży dziecko i wskaże dokładnie, jak należy je trzymać, by nic złego się nie stało. W praktyce okazuje się, że nie ma żadnych powodów do obaw, choć mimo to emocje są bardzo silne. Faktem jest, że trzymanie dziecka musi stać się naturalną umiejętnością i warto jak najszybciej się z tym oswoić oraz nauczyć kilku podstawowych zasad. Tutaj dokładną instrukcję wskaże położna w szpitalu. Bardzo ważne jest jednak, by pamiętać, że taki maluszek dopiero co opuścił wody płodowe, gdzie praktycznie nie musiał walczyć z grawitacją. Oznacza to, że ma bardzo słabo rozwinięte mięśnie, oraz układ kostny i m.in. nie potrafi jeszcze samodzielnie utrzymać główki. Dlatego też przy podnoszeniu, czy noszeniu bardzo należy uważać, by za każdym razem podtrzymywać główkę, aby nie nadwyrężyć mięśni i nie zrobić maleństwu krzywdy. Początkowo można sobie też bardzo zadanie ułatwić poprzez noszenie maleństwa w rożku, które będzie bardzo pomocne i ułatwi pierwsze próby, zabezpieczając dziecko. Rożek także pozwoli miło otulać dzidziusia, co ułatwi zasypianie. Najbardziej praktyczna zasada jest taka, by podnosząc noworodka jedną rękę włożyć pod tułów podtrzymując ciało wzdłuż kręgosłupa a drugą rękę pod główkę i tworząc stabilny uchwyt podnosić maluszka. Postępując w ten sposób, okazuje się, że podnoszenie dziecka jest bardzo proste i przestaje wywoływać jakiekolwiek obawy.

Pierwszy dzień, gdy maluszek jest w domu

To czas bardzo silnych emocji, radości, szczęścia, ale także trosk i niepokojów. Trudno jest się nie martwić, gdy pierwszy raz ma się pod opieką swoje maleńkie dziecko. Na szczęście podstawowe czynności okazują się dosyć proste i z czasem staję się niemal automatyczne. Wszystko pokaże nam położna, która będzie nas odwiedzała. Maluszek nie jest bardzo wymagający w pierwszym okresie, gdyż w większości śpi. Warto jednak zwrócić uwagę, by nie przyjmować większej ilości gości, aż dziecko się troszkę zaaklimatyzuje. Należy pamiętać o tym, by zawsze mieć umyte ręce, nim się podejdzie do dziecka, jak również o tym, by nie zbliżać się, będąc chorym. Dobrze jest także uważać, by dziecku nie dostarczyć zbyt wielu bodźców, tj. bardzo duża ilość grających, świecących, poruszających się zabawek, karuzel, czy innych elementów, mogą być dla noworodka niewskazane ze względu na słabo rozwiniętą korę mózgową. Delikatne dźwięki, skromna karuzela z misiami, czy przykładowo balony nad wózkiem, czy łóżeczkiem mogą nawet być pomocne w rozwijaniu wzroku, jednak warto pamiętać, by nie przesadzić. Tutaj warto przeczytać wpis, który bardziej szczegółowo podpowiada jak stymulować rozwój wzroku oraz jak postępować, by dziecku nie zaszkodzić w żadnym razie. Zapraszamy do wpisu pt. Kiedy noworodek widzi?

Pierwsza kąpiel noworodka

Ciekawym wyzwaniem jest też pierwsza kąpiel – tutaj podpowiadamy, by wyposażyć się w specjalny stelaż, który utrzymuje się na wodzie jednocześnie stabilnie trzymając maluszka. Taki stelaż razem z maleństwem “pływa” w wanience, dzięki czemu możemy praktycznie bez większych obaw swobodnie myć maluszka. Z czasem, gdy staniemy się bardziej pewni, stelaż przestanie być potrzebny, choć daje on też maluszkowi dużo frajdy, gdyż leżąc, może poruszając nóżkami i chlapać wodą, co jest dla niego bardzo ciekawym doświadczeniem.

Jak układać noworodka do snu?

Sen – to w pierwszym okresie po porodzie, główne zajęcie naszego małego szczęścia. W początkowym okresie będzie bardzo dużo spał i to całkowicie normalne, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by zapewnić dziecku bezpieczny sen. Przede wszystkim należy pamiętać, by dziecko nie spało na brzuchu, gdyż nie potrafi się samodzielnie i swobodnie obracać, a to oznacza, że może sobie utrudniać oddychanie, co jest bardzo niebezpieczne. Maleństwo powinno spać na plecach. Ważne także, by dzidziuś nie przebywał w przeciągach. Nie posiada jeszcze swojego wykształconego układu odpornościowego, także trzeba bardzo dbać o to, by go nie zaziębić. Ze względu na słabo rozwiniętą korę mózgową, warto także zwłaszcza w początkowym okresie używać w obecności maluszka przyciemnionego światła, gdyż ostre będzie dla niego bardzo uciążliwe.

Na co warto zwrócić uwagę mając maleństwo w domu – kilka przykładowych wskazówek

Warto pamiętać, by też dziecka nie przegrzać – nadmierne ubieranie, albo przykrywanie zbyt grubymi kocami, może odnieść odwrotny skutek. Przegrzanie dziecka jest bardzo niebezpieczne. Tutaj w przypadku spacerów szczególnie warto rozważyć śpiworek do wózka, czy śpiworek zimowy na chłodne dni. Jeśli chodzi o sam wózek, niezależnie, czy to będzie to gondola, czy wózek 3w1 z dedykowaną gondolą, warto mieć ze sobą zawsze pelerynę przeciwdeszczową. Przydatna jest także zdecydowanie dedykowana torba do wózka, czy specjalny plecak do wózka, które nie tylko estetycznie wyglądają, ale bardzo sprytnie pomieszczą wszystkie potrzebne na spacer rzeczy. Noworodek to także podróże samochodem. Tutaj w pierwszym okresie życia zaleca się używanie specjalnego fotelika do samochodu. W przypadku starszych niemowlaków także należy zmienić gondolę na siedzisko spacerowe, czy dedykowany wózek spacerowy. Kiedy zrobić to najlepiej opaśliśmy w dedykowanym wpisie pt. “Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?” Natomiast zmiana wózka głębokiego na spacerówkę najczęściej idzie w parze z doposażeniem się w krzesełko do karmienia. To jest ten sam etap rozwoju dziecka, czyli moment, kiedy zaczyna już samodzielnie siedzieć. Krzesełko sprawia, że cała rodzina zaczyna wspólnie spożywać posiłki przy stole, a maluszek uczy się nowych smaków. Elementów, na które warto zwrócić podczas rozwoju niemowlaka jest bardzo dużo, warto też wiedzieć wcześniej, jakie etapy rozwoju będzie przechodził nasz maluszek po kolei, by się na nie przygotować. Tutaj serdecznie zapraszamy do artykułu pt. “Rozwój niemowlaka – część pierwsza“. Natomiast osoby, które chciałby dowiedzieć się więcej odnośnie praktycznych porad z zakresu rodzicielstwa zapraszamy także do naszych innych wpisów, np.: