Imiona – geneza i trochę historii

Nadawanie imion nowo narodzonym dzieciom to zjawisko zdecydowanie wcześniejsze niż wykształcenie się nazwisk. Początkowo ludzie nosili wyłącznie imiona i wiązało się to z funkcją języka, jaką było nazywanie przedmiotów, obiektów, by zaznaczyć ich przynależność do ludów. Dziecko obdarzone imieniem przynależało do rodziny, plemienia, rodu i otrzymany przez niego dar imienia zwykle miał wydźwięk religijny, magiczny, kulturowy czy rodowy. Imię stanowiło swoisty wyraz prośby, błogosławieństwa, życzenia wobec nowo narodzonej istoty, np.: Bronisław – ten kto broni sławy, Bogdan – od Boga dany, czy Wojciech – jako pociecha dla strudzonych wojowników. (początek “Woj” – od wojownik, a końcówka “ciech” – od pociecha)

Imiona wiązały się też z pewnymi cechami charakterystycznymi dla osobowości, które zostały przypisane już maleństwu – prawdopodobnie dało to początek głębszemu znaczeniu imion. Imienia mają również pochodzenie narodowościowe, wywodzą się z danego języka, np.: germańskiego, celtyckiego, słowiańskiego, greckiego, hebrajskiego, litewskiego itp. Obecnie w globalnym świecie imiona wędrują ponad granicami, napływają i mieszają się z tymi rodowymi.

Wybór imienia dla dziecka – trudne i odpowiedzialne zadanie

Najpopularniejsze imiona w Polsce? Czy wśród nich szukać imienia do naszego maluszka? A może lepiej wybrać imię mniej popularne? Decyzja o wyborze imienia dla dziecka to obecnie zupełnie inny wydźwięk, niż jeszcze w czasach odległych. Często wybór imienia to decyzja podyktowana modą, chwilą, trendami czy fascynacją podróżami i zetknięciem z różnością imion. Tradycyjna metoda wyboru imienia – poprzez przeglądanie i kartkowanie stron kalendarza z imionami i imieninami przez rodziców maluszka – wydaje się być nadal jedną z lepszych i sprawdzonych metod. Można wówczas zrobić listę imion, które wpadną nam w ucho, a następnie zastanowić się nad ich brzmieniem wraz z nazwiskiem, dostępnymi zdrobnieniami imienia, znaczeniem imienia, jego historyczną genezą, przypomnieć sobie czy w drzewie genealogicznym rodziny takie imie już występowało.

Znaczenie imion i ich charakterystyka dla niektórych rodziców jest niezmiernie ważna przy podejmowaniu decyzji, bowiem wierzą, że to właśnie imię wpływa na charakter istoty, która została obdarzona jego darem. Imię oddziaływuje na jednostkę. Każde imię to pewne konkretne cechy osobowości, to określony temperament, upodobania, które pozostają niezmienne bez względu na wychowanie i nabywanie kolejnych cech przez człowieka. Dlatego jego wybór jest tak ważny.

Najpopularniejsze imiona 2018 i 2019 roku – jak kształtuje się ranking imion w Polsce

W latach 2018 i 2019 katalog najpopularniejszych imion pozostaje dość niezmieniony. W czołówce pojawiają się te same imiona, tylko zmienia się ich kolejność w rankingu. W Polsce obserwuje się trend powrotu do imion modnych sprzed lat. Najpopularniejsze imiona 2018 i 2019 roku to nie tylko nowoczesne imiona typu: Olivia, Lena, Mila, Emma itp, ale także powrót do tych bardziej “tradycyjnych”, ale mających jednak ponadczasową sławę jak: Zofia, Hanna, Maria czy Jan, Jakub, Antonii.

– Wózki spacerowe dla niemowlaka, także od pierwszych dni życia?

– Rozwój niemowlaka

Jakie są oficjalne procedury nadania imienia, czyli parę słów o formalnościach

Pamiętać należy, że Urząd, do którego należy się udać, by zarejestrować dziecko, uzyskać odpis aktu urodzenia, nadać imię i zameldować maluszka to Urząd Stanu Cywilnego. Jeszcze nie tak dawno temu były spore ograniczenia w kwestii brzmienia nadawanych imion w Urzędzie. Obecnie jest to zdecydowanie mniej rygorystyczne. Urząd, do którego będziemy zmierzać, musi odpowiadać miejscu urodzenia dziecka – o tym należy przede wszystkim pamiętać, bowiem to właśnie do tego urzędu trafia karta urodzenia naszego brzdąca wprost ze szpitala. W ciągu 21 dni szczęśliwy rodzic powinien zgłosić się do Urzędu i dopełnić formalności, aby maluch miał oficjalnie nadane imię i był w pełni członkiem społeczeństwa. Odpis aktu urodzenia przyda się także do chrztu czy otrzymania świadczeń dodatkowych. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania właściwego imienia dla swojej pociechy, to zapraszamy także do naszych kolejnych artykułów, które być może będą dla Ciebie ciekawą inspiracją:

– Najpopularniejsze imiona dla chłopca

– Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2018/2019 – czy w obecnym roku można spodziewać się kontynuacji trendów?