Muzyka dla dziecka już w okresie płodowym i jej relaksacyjna, kojąca rola

Jeśli zastanawiasz się czy maluszek słyszy i słucha odgłosów otaczającego świata jeszcze w brzuchu matki, to odpowiedź jednoznacznie brzmi: “TAK”.

Gdy aparat słuchowy u maleństwa wykształci się to wówczas do dziecka dociera mnogość odgłosów i dźwięków. Maluszek uwielbia rytmiczne dźwięki układające się dla niego w muzyczną całość. W pierwszym względzie najważniejszymi dźwiękami są m.in.: głos mamy, oraz bicie jej serca. Utwory, piosenki, które maluszek słyszy będąc jeszcze w brzuchu mamy, potrafi zapamiętać i kojarzyć następnie już po urodzeniu. Warto zwrócić uwagę na to, by melodie te sprawiały radość mamie i naturalnie relaksowały, dzięki temu dziecko także będzie czuło spokój i ukojenie.

Warto także zwrócić uwagę na kojące dźwięki przyrody, jak np.: szum wody, dźwięki lasu, wiatru, ptaków, itp. pozwalają one dziecku czuć się spokojnie, odprężają go i relaksują. Nigdy nie zapomnijmy jednak o sile własnego głosu, o kołysankach i melodiach nuconych przez samą mamę czy tatę.

Muzyka dla dzieci w okresie ich intensywnego rozwoju to świetna zabawa, która uczy, oraz pozwala aktywnie spędzić czas z rodzicami

Muzyka może być doskonałym elementem stymulującym rozwój dziecka, a jednocześnie pozwalającym na budowanie cudownej relacji. Muzyka może mieć bezpośredni wpływ na rozwój maluszka, m.in. w zakresie: koordynacji ruchowej, jego wyobraźni, rozwoju poznawczego otaczającego świata, właściwych reakcji na bodźce słuchowe, integracji sensorycznej, nauki skupienia, koncentracji, itd. co przekłada się na dalszy rozwój poznawczy dziecka.

Muzyka to przede wszystkim forma doskonałej zabawy z maluszkiem, wzmocnienia relacji z rodzicami, interakcji, a także doskonałe tło dla wszelkiej gimnastyki ciała. Jest doskonałym elementem codzienności aktywnego rodzica. Oprócz spacerów, gdzie maluszek świetnie się relaksuje w wózku, poznaje świat, zdecydowanie warto w harmonogram dnia wplatać także wspólnie spędzone chwile z dzieckiem z muzyką w tle. Dziecko uczy się łapać równowagę, podrygiwać w rytm muzyki, pląsać bioderkami, a przy tym nierzadko uczy się również słówek, rymów czy całych zdań piosenki.

Warto przygotować sobie dedykowaną playlistę, z utworami, które dziecku się najbardziej podobają, by zawsze mieć możliwość odtworzenia tych melodii. Nawet podczas spaceru można nucić ulubione melodie i stymulować dziecko do wspólnego śpiewania, lub nucenia. To świetna zabawa, dostarcza mnóstwa radości zarówno dzieciom, jak i rodzicom, jednocześnie stymulując rozwój.

W rytm muzyki można również pomóc dziecku przyswajać proste słówka, także z języka obcego. Podskoki, obroty, rytmiczne klaskanie, śpiewanie to ruch, śmiech i zdrowie dla całej rodziny. Z pewnością muzyka to doskonała forma na zacieśnienie relacji rodzinnych i aktywne, zdrowe spędzanie wspólnego czasu.

Jaki repertuar dla najmłodszych? Top lista w zakresie utworów dla dzieci

Dla najmniejszego dziecka idealna jest wspomniana powyżej muzyka relaksacyjna i łagodna, dźwięki natury, dla maluchów powyżej roku sprawdza się muzyka i piosenki rytmiczne, żwawe, wesołe oraz skoczne.

Dla maluchów do lat 5 polecamy sprawdzone kawałki muzyczne – które przez lata przekazywane są z pokolenia na pokolenie, znane też z pewnością wszystkim rodzicom. Podobać się mogą też melodie ze współczesnych znanych bajek czy typowe śpiewne rymowanki.