To kluczowe pytanie, gdyż odpowiednio dobrany wózek dziecięcy nie tylko zwiększa komfort podróżowania małemu pasażerowi, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo i zdrowy rozwój dziecka. Bezsporną kwestią jest fakt, że noworodka należy wyłącznie przewozić w głębokiej gondoli, natomiast już w przypadku starszych niemowlaków sprawa jest zupełnie inna. Należy pamiętać, że nieco starsze dzieci powinny być przewożone w siedzisku spacerowym. Idealne rozwiązanie w takim przypadku to wózek 3w1, który jest uniwersalny. Mianowicie w odpowiednim momencie rozwoju dziecka, wystarczy zamiast gondoli wpiąć siedzisko spacerowe i bez konieczności kupowania kolejnego wózka, można bezpiecznie i komfortowo przewozić małego pasażera. W przypadku X-landera, zmiana siedziska jest bardzo szybka i banalnie prosta. Natomiast w sytuacji, gdy nie posiadamy wózka z możliwością wpięcia takiego siedziska konieczna będzie zmiana na wózek spacerowy.

Kiedy zatem dziecko jest gotowe? Kiedy do spacerówki?

Można w tym przypadku wskazać pewną zasadę, która jednak jest ściśle uzależniona od indywidualnego rozwoju danego maluszka. Mianowicie, powinno się dziecko przewozić w spacerówce, gdy zaczyna już samodzielnie siedzieć. To kluczowe, gdyż dziecko na takim etapie swojego rozwoju jest już na tyle silne, że swobodnie będzie siedzieć w wózku, ponadto będzie mieć z tego olbrzymią frajdę, oglądając otaczający świat. Natomiast przewożenie maluszka, który już siedzi w gondoli, może jemu wręcz zaszkodzić i według norm bezpieczeństwa jest zakazane. Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że rodzice posiadający wózki 3w1, zmieniając siedzisko na spacerowe, nie muszą wymieniać wózka dla dziecka, a jedynie przepiąć siedzisko, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Natomiast nieco inna sytuacja dotyczy maluchów, które potrafią już samodzielnie chodzić i nie potrzebują wózka cały czas, a jedynie w chwilach, gdy się zmęczą lub chce się im spać. W takim przypadku zakup lekkiej, małej spacerówki jest dobrym pomysłem. Mianowicie, przykładowo w przypadku modelu X-Fly, który waży zaledwie 6,5 kg, a po złożeniu ma rozmiary niewielkiego pakunku, zwiększamy sobie komfort podróżowania z dzieckiem, gdyż taki wózek można mieć praktycznie cały czas przy sobie, jednak używać go tylko wtedy, gdy dziecko nie będzie już chciało samodzielnie spacerować. W przypadku spacerówek bardzo ważne jest także, by wózek przeznaczony do spacerów, posiadał regulowane oparcie. Tutaj jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na sposób regulowania oparcia. Mianowicie „mitem” jest, iż wózek musi rozkładać się na płasko, do pozycji leżącej. Zgodnie z normami bezpieczeństwa taki wózek absolutnie nie powinien być dopuszczony do użytkowania, gdyż nie przejdzie on tzw. „testu kuli”. Natomiast właściwe regulowanie oparcia jest bardzo istotne, gdyż zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, może także, zwłaszcza w początkowym okresie, obciążyć biodra dziecka.
– Warto wspomnieć, że istnieję także wózki, które mają sprytne zastosowanie. Są to wózki dla dzieci 3w1, i nasze spacerówki X-Cite, z siedziskiem kubełkowym. Taki typ siedziska można wyposażyć w dedykowane wkładki spłycające, X-Rest, dzięki czemu zastępują gondole. W takim przypadku nie ma potrzeby zmiany wózków, a jedynie odpowiednie dostosowanie obecnie posiadanego do rozwoju danego dziecka. Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu i zapraszamy do zapoznania się z innymi, np.:


– Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
– Kiedy dziecko samo siada?
– Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?