Kiedy niemowlę może jeździć w wózku biegowym?

Ortopedzi wskazują, że dziecko może podróżować w wózku biegowym od ok. 6 miesiąca życia lub w momencie, gdy potrafi samodzielnie siadać, jednak za najlepszy czas uważa się 8-9 miesiąc życia. W tak zwanych joggerach dziecko podróżuje w pozycji siedzącej. Przykładowo w modelu X-Run dziecko siedzi w siedzisku hamakowym, dlatego jest to niezwykle istotna kwestia. Mocowane jest ono za pomocą specjalnych pasków, które ograniczają wstrząsy powstające podczas jazdy. Zamiast tego maluch jest delikatnie bujany i znacznie łatwiej zasypia. Odpowiedni wózek ma tutaj kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa dziecka, jak i komfortu biegającego rodzica. 

Oprócz siedziska hamakowego warto zwrócić uwagę na koła. Są one większe, niż w standardowych modelach (zazwyczaj 16 cali w przypadku tylnych i 12 cali w przypadku przedniego koła), dodatkowo tylne są przechylone względem własnej osi, co wraz z niżej umiejscowionym środkiem ciężkości gwarantuje stabilną jazdę nawet po mocno zróżnicowanym, nierównym podłożu, na przykład w lesie, czy parku. Obowiązkowo muszą być wyposażone w ręczny hamulec, który pozwala na kontrolowanie prędkości zjazdowej, a także dzwonek ostrzegawczy oraz pasek na nadgarstek, dzięki czemu mamy większą pewność trzymania rączki wózka. Rodzicom poszukującym dobrego modelu typu jogger polecamy nasz wózek X-Run, który wyróżnia się cechami opisanymi powyżej. Warto zwrócić uwagę także na to, że jego tapicerka wykonana jest z tkanin UPF50+, co skutecznie blokuje dostęp promieniowania ultrafioletowego do jego wnętrza. Ponadto przednie koło jest zablokowane do jazdy na wprost, przez co wózek nie będzie skręcał nagle na boki po najechaniu na przeszkodę. 

W jakim wieku można zacząć biegać?

Za najlepszy wiek do rozpoczęcia biegania uważa się 5-6 lat, kiedy dzieci osiągają tak zwane apogeum motoryczności. Ich ruchy są harmoniczne, płynne i spontaniczna aktywność sprawia im niebywałą radość. Warto wtedy włączyć początkowo zabawy ruchowe, a dopiero potem stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. W wieku 9-12 lat zarówno u dziewczynek, jak i chłopców mamy do czynienia ze złotym wiekiem motoryczności, kiedy warto rozważyć uprawianie biegania, czy innych dyscyplin sportowych. W kolejnych latach u dzieci znacznie lepiej kształtuje się wytrzymałość, a dopiero potem szybkość, dlatego niezwykle istotne jest rozważne podejście do kwestii treningu, aby zachęcić dziecko do uprawiania sportu.

Jak zmienia się mechanika biegu w zależności od wieku dziecka?

Od momentu narodzin dzieci intensywnie rozwijają się pod względem fizycznym – pierwszym krokiem milowym jest umiejętność podnoszenia głowy i samodzielnego siadania, a w dalszej kolejności przybieranie postawy pionowej. Uczą się samodzielnie chodzić około pierwszego roku życia, a następnie biegać. Bieg maluszków około 18 miesiąca życia charakteryzuje się dużą niezbornością ruchów – kończyny dolne nie są przystosowane do tego rodzaju aktywności, są nieco beczułkowate, przez co mogą pokonywać stosunkowo krótkie dystanse w linii prostej. Ponadto wymachują rękami w sposób nieskoordynowany. Po osiągnięciu 2 roku życia ich bieg jest nieco bardziej zsynchronizowany ze względu na intensywny rozwój motoryki dużej. Około 3 roku życia dziecko może biegać razem z piłką. Wyraźną różnicę widzimy w przypadku dzieci w 4 roku życia, ponieważ ich bieg jest bardzo skoordynowany zarówno w przypadku nóg, jak i rąk, mogą nagle i szybko zmieniać kierunki biegu bez utraty stabilności.

Przeczytaj także inne wpisy: