Kiedy na pierwszy wyjazd z niemowlakiem?

O tym, że podróże kształcą wiedzą niemal wszyscy – poznajemy wtedy wiele ciekawych zakątków świata, otwieramy się na nową kulturę, czy zwyczaje. Warto zatem już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom otwartość na świat poprzez podróżowanie. Rodzice, którzy spodziewają się przyjścia na świat maluszka, często poszukują sprawdzonych porad, kiedy można udać się na pierwszą wspólną podróż i jak się do niej właściwie przygotować, aby dziecko czuło się dobrze. 

Większość specjalistów wskazuje, aby było to pomiędzy trzecim a siódmym miesiącem życia. Pamiętajmy o tym, że po przyjściu na świat dziecko musi dostosować się do zupełnie innych warunków niż te, które poznało w brzuchu swojej mamy. Postępują u niego intensywne procesy adaptacyjne związane między innymi z przystosowywaniem się do panujących temperatur. Po 3 miesiącu maluch jest dosyć dobrze przystosowany, dlatego pierwsza podróż w tym czasie jest jak najbardziej wskazana, zarówno gdy zamierzamy jechać samochodem, jak i lecieć samolotem. 

O jakiej porze roku najlepiej udać się na pierwszy wyjazd z niemowlakiem?

Udając się w pierwszą podróż z niemowlakiem, szczególnie istotne jest uwzględnienie warunków w miejscu, do którego mamy zawitać. Najlepiej jest wybierać miejsca klimatem zbliżone do naszego. Dzięki temu organizm malucha nie będzie doświadczał pewnego rodzaju szoku, gdy na przykład wyjedziemy zimą z Polski do rejonów znacznie cieplejszych. Pamiętajmy także o tym, że podróż nie powinna być także zbyt długa. Lecąc samolotem możemy udać się do wielu miast europejskich, z kolei samochodem mamy możliwość zwiedzania wielu ciekawych miejsc znajdujących się w Polsce. W tym przypadku należy jednak robić częste postoje i przerwy, na przykład na nakarmienie i przewinięcie dziecka. Nie ma znaczenia, czy pierwsza podróż następuje wiosną, latem, jesienią, czy zimą. Jeżeli często spacerujemy wspólnie z maluchem to będzie on przyzwyczajony do tych samych warunków panujących w innych miejscach. Wielu rodziców jednak odkłada taki wyjazd na cieplejsze miesiące, ponieważ łatwiej można się do nich przygotować i znacznie dłużej można przebywać z dzieckiem na świeżym powietrzu. 

Jaka pora dnia będzie najlepsza na pierwszy wyjazd z maluszkiem?

Warto poruszyć także kwestie związane z porą dnia, o jakiej zamierzamy udać się w podróż. Wiele w tym przypadku uzależnione jest od pory roku. Latem pogoda jest słoneczna i upalna, dlatego konieczne jest ochronienie maluszka przed szkodliwym wpływem obu czynników. Jeśli podróż będzie stosunkowo krótka, zajmująca na przykład 2-3 godziny, dobrze jest rozpocząć ją nawet o 4 rano. Wtedy temperatura powietrza jest znacznie mniejsza, a słońce świeci intensywnie dopiero od około 11/12, dzięki czemu mamy dużo czasu na spokojne i bezpieczne dojechanie na miejsce. Dłuższe podróże dobrze jest rozpoczynać po zmroku, kiedy maluch większą część trasy prześpi. Z kolei zimą dobrze jest wyjechać w nieco późniejszych godzinach porannych, kiedy warunki na drodze są nieco lepsze niż w nocy.

Wybierając się z niemowlakiem na pierwszy wyjazd, musimy także odpowiednio się przygotwać. Konieczny będzie m.in. wózek – zarówno w przypadku gondoli, czy też spacerówki dedykowanej dla dzieci od pierwszych dni życia, warto postawić na modele lekkie, oraz takie, które można złożyć i zajmują wówczas możliwie mało miejsca. 

Polecamy wózki marki X-lander – zobacz wszystkie modele wózków idealnych na pierwszy wyjazd z maluszkiem. Tutaj polecamy przykładowo model X-Move, czy wózek do biegania X-Run – dostępne w zestawach z gondolą. Oba doskonale sprawdza się zarówno na piaszczystych plażach, górskich wędrówkach, czy leśnych ścieżkach. Sprawdź również akcesoria dodatkowe, jak np. Torbę do wózka, czy śpiwory, które zdecydowanie ułatwią każdy spacer.

Zobacz również inne wpisy oraz produkty: