Dziecko w pierwszym roku swojego życia przechodzi bardzo silny rozwój. Jednym z kluczowych etapów tego rozwoju, który najczęściej właśnie już w pierwszych 12 miesiącach życia ma miejsce, jest stawianie pierwszych kroków. Osoby, które chciałby poznać także inne kluczowe etapy w rozwoju niemowlaka, zapraszam do wpisu pt. “Rozwój niemowlaka – czyli najważniejsze momenty dla dziecka i rodziców”, gdzie nieco szerzej ten temat poruszamy. Wracając do chodzenia, to nim maluszek podejmie taką próbą, najpierw zaczyna najczęściej raczkować. Oczywiście należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej i zdarzają się sytuacje, kiedy maluszek pomija etap raczkowania I od razu zaczyna chodzić.

Zobacz kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie to nic innego jak ćwiczenie mięśni i przygotowywanie organizmu, także w zakresie umiejętności koordynacji i utrzymania równowagi, by z czasem być gotowym do podjęcia znacznie bardziej wymagającego wyzwania, jakim jest właśnie chodzenie.

Jak wygląda nauka chodzenia – co zrobić, by mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo?

Utarło się błędne przekonanie, iż im wcześniej dziecko samo zacznie chodzić, tym szybciej się rozwija. Młode mamy często porównują swoją pociechę z dziećmi koleżanek, co jest błędem. Nie powinno się tego robić, gdyż każdy maluch rozwija się inaczej. Każde dziecko może rozwijać się w innych obszarach. Wczesne chodzenie, czy siadanie nie przekłada się w późniejszym czasie na widoczne korzyści. Czasem szybko reaguje na podstawowe proste zwroty czy zdania, rozumie, co się do niego mówi i sam zaczyna powtarzać proste słowa, gdy czegoś chce. Natomiast jeszcze nie chodzi, co najczęściej oznacza, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na wszystkie nowe umiejętności równocześnie. Czasem bywa odwrotnie. Brzdąc tak bardzo skupił się na rozwoju ruchowym, iż szybko zaczął biegać (nawet w wieku 7-8 miesięcy) jednak nie rozumie prostych zwrotów, które do Niego kierują najbliżsi. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego i wtedy dziecko bardzo szybko opanuje obie czynności. Nim maluszek zacznie samodzielnie chodzić, musi przejść przez etap podciągania się oraz dźwigania, dzięki czemu wzmacnia potrzebne do chodzenia mięśnie, następnym etapem będzie stabilne stanie przy meblach, potem poruszanie się na boki “stópka do stópki”. Pierwsze kroczki dziecko zaczyna robić bardzo ostrożnie, jednocześnie trzymając się stabilnie łóżeczka, szafek, czy innych elementów. Dopiero kiedy te etapy zostaną przez maluszka opanowane i przełamie strach przed upadkiem zacznie samodzielnie się poruszać.

Pierwsze kroczki – czy powinno się dziecko ponaglać w chodzeniu?

Zdaniem specjalistów niewskazane jest, by na siłę uczyć dziecko chodzić, gdyż może to zaszkodzić. Poza tym etap raczkowania jest kluczowy dla maluszka, więc nawet jeśli trwa on u naszego dziecka dłużej niż u rówieśników, to maluszka nie należy popędzać. Rodzice powinni dać maluszkowi czas na rozwój w swoim tempie, gdyż każdy brząc dane umiejętności będzie opanowywał w indywidualnej kolejności. Ważne jest okazanie wsparcia, jednak nic na siłę. Kiedy usilnie będziemy chcieli pociechę nauczyć chodzić, możemy doprowadzić do wad postawy u maluszka, a także wzmożonego napięcia mięśniowego. Nóżki, które jeszcze nie są gotowe do chodzenia, mogą się wykrzywić albo w kształt literki “X” albo “O”. Także zdecydowanie nie należy wymuszać naturalnych etapów rozwoju, by wydarzyły się szybciej, niż dziecko będzie na nie gotowe.

Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić?

Na to, jak szybko nasza pociecha zaczyna samodzielnie chodzić ma wpływ wiele czynników. Zapewne kluczowe znaczenie mają geny odziedziczone po rodzicach, ale również temperament brzdąca, jak i jego waga. Zwykle im bardziej ciekawski maluszek tym bardziej ruchliwy. Dlatego taki niespokojny duch przeważnie jest odważniejszy, wiec szybciej wstaje nie zważając na upadki. Zaś dzieci spokojne, są mniej ruchliwe, często też potrzebują więcej czasu na opanowaniu nauki chodzenia, są ostrożniejsze – długo się asekurują przed upadkiem, dłużej korzystają z pomocy najbliższych. Nie bez znaczenia jest też waga naszej pociechy. Dzieci mniejsze i szczuplejsze zwykle wcześniej wstają. Zaś te o większej wadze mają po prostu trudniej. Pediatrzy uważają, iż jeśli dziecko nie chodzi samodzielnie, a ma już skończone półtora roku to wówczas dopiero należy skierować się z maluszkiem do specjalisty. Wcześniej nie ma takiej potrzeby. Dlatego nie ma się o co martwić, jeśli nasza pociecha skończyła już roczek a jeszcze nie chodzi. Okazujmy wsparcie jednak nie popędzajmy brzdąca, pozwólmy mu na rozwój w swoim tempie, nie oznacza to, iż w przyszłości maluch będzie mniej inteligentny czy mniej wysportowany. Pamiętajmy, iż każde dziecko jest wyjątkowe i niepowtarzalne i nie należy go porównywać do rówieśników.

Wózki dla dzieci

Spacerówka kubełkowa

Od pierwszej próby chodzenia do swobodnego spacerowania – praktyczne porady

Warto tutaj wspomnieć, że dziecko, które podejmuje pierwsze próby chodzenia, będzie potrzebowało jeszcze sporo czasu, by tę sztukę dobrze opanować i tym bardziej, by chodzić samodzielnie. Stąd wózek będzie nam jeszcze przez dług czas niezbędny na wspólne spacery i tutaj pojawia się pewna alternatywna. Mianowice warto na takim etapie rozwoju wyposażyć się w lekką spacerówkę, która łatwo zmieści się do bagażnika i będzie też łatwa do przenoszenia, przykładowo X-fly waży zaledwie 6,5kg. Część rodziców w tym czasie zamienia właśnie często wózki 3w1, które posiadają także siedzisko spacerowe, na dedykowany wózek spacerowy, który zajmuje znacznie mniej miejsca. Mając świadomość, że także gondola nie będzie nam już potrzebna, można zdecydowanie taki krok zrobić. Warto tylko zaopatrzyć się w dedykowany fotelik do samochodu, by bezpiecznie i bez obaw móc podróżować z małym pasażerem. Warto także rozważyć doposażenie się w dedykowaną torbę do wózka, które jeszcze bardziej ułatwi spacery. Wszystkie osoby, które poszukują więcej informacji i praktycznych wskazów dotyczących rodzicielstwa, zapraszamy także serdecznie do naszych innych wpisów, np.: