Jak siada niemowlę?

Jest kilka sygnałów, które świadczą o tym, że możemy się spodziewać po naszym dziecku pierwszych prób siadania. Jeśli maluch sam trzyma główkę, podciąga nóżki do brzucha i coraz częściej podpiera się na łokciach, możemy oczekiwać, że w niedługim czasie zacznie próbować siadać. Wielu rodziców zastanawia się, jak dziecko siada po raz pierwszy- nie ma w tym nic dziwnego, chcą być przygotowani na taki ważny moment w życiu ich malucha. Podczas pierwszych prób siadania, dziecko będzie potrzebowało dosyć stabilnej podpórki. Kiedy już usiądzie, może nie wytrzymać zbyt długo w pionowej pozycji- wtedy najprawdopodobniej przechyli się na jeden lub drugi bok, jednak nie ma w tym nic złego, to naturalny proces, który dziecko musi przejść. Ważne jest to, aby pamiętać, że nie można zmuszać dziecka do siedzenia– kiedy przyjdzie odpowiedni moment, maluch sam ochoczo zacznie siedzieć.

Czy należy pomagać dziecku, kiedy zaczyna siadać?

Nie należy przyspieszać siedzenia na siłę, dziecko musi być na ten moment samo gotowe. Można je wspomagać poprzez kładzenia na brzuchu, warto przygotować dziecku specjalne miejsce, przykładowo na podłodze, na dedykowanej macie, gdzie swobodnie będzie się turlać, obracać, podnosić główkę, podtrzymywać na łokciach itd. przez co będzie wzmacniać swoje mięśnie i szybciej zacznie siadać.

Kiedy można sadzać dziecko na kolanach?

Warto pamiętać także o tym, kiedy można sadzać dziecko na kolanach. Mianowicie nie należy tego robić wcześniej niż w momencie, kiedy maluch sam zacznie wykazywać chęć siedzenia. Pamiętajmy, że zbyt długie podtrzymywanie plecków dziecka może doprowadzić do zaburzeń w jego rozwoju.

Kiedy dziecko siada po raz pierwszy?

Statystycznie niemowlę siada w okresie pomiędzy 7-10 miesiącem życia. Jest to oczywiście tylko statystyka, gdyż w praktyce bywa bardzo różnie, gdyby jednak dziecko zbyt długo nie siadało, to warto skonsultować się z lekarzem. Siadanie jest dosyć trudną sztuką dla maluszka. Początkowo może okazać się, że dziecko potrafi siedzieć, jednak nie potrafi siadać. Proces siadania następuje w miarę wzmocnienia mięśni i rozwoju organizmu. Często w początkowym etapie dziecko pomaga sobie rączkami, podpierając się, lub podtrzymując, jeśli ma możliwość, by czegoś się złapać i podciągnąć, przykładowo w swoim łóżeczku. Gdy maluszek już opanuje sztukę siedzenia, to można także w tym czasie zacząć go sadzać w specjalnym foteliku do karmienia. Taki fotelik stabilnie trzyma dziecko, które już swobodnie obserwuje całe otoczenie, z czego ma olbrzymią radość. Ponadto warto ten czas wykorzystać także na kolejne rozszerzenie diety dziecka i nauczenie go jedzenia łyżką. Maluszek bardzo szybko uczy się nowych rzeczy i po kilku próbach zacznie rozumieć, czym jest łyżka i jak się z niej je:). Będzie przy tym początkowo bardzo się krzywił, poznając kolejne nowe smaki i prawdopodobnie rodzice zobaczą nieznane im wcześniej dziwne i śmieszne miny swojej pociechy. Jednak, gdy już nauczy się, jak smakują nowe potrawy, będzie je rozpoznawać i bardzo chętnie jeść w taki właśnie sposób.

Kiedy do spacerówki?

Bardzo ważną częścią rozwoju każdego dziecka są także spacery i co się z tym wiążę wózki dziecięce. Tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie, kiedy dziecko może jeździć w siedzisku spacerowym? Szerzej opisaliśmy te zagadnienie w innym wpisie, pt.”Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę”, także podsumowując tylko, najlepiej, aby to, jaki wózek dla dziecka wybierzemy, zależało i było dostosowane do jego indywidualnego rozwoju, czyli umiejętności samodzielnego siadania. Warto zwrócić uwagę, że wózek spacerowy X-cite może służyć także, jako gondola, jeśli doposażymy go w wkładkę spłycającą. Dlatego na początek wspólnych spacerów, najlepszym rozwiązaniem są wózki 3w1, Dzięki wymiennym modułom; gondoli i spacerówce istnieje możliwość odpowiedniego dostosowania wózka zarówno dla noworodka, jak i niemowlaka, w zależności od indywidualnego rozwoju dziecka. Dziękujemy i zapraszamy do przeczytania innych naszych wpisów, na przykład.:


– Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
– Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?