Jakie książeczki dla niemowląt wybrać?

Książeczki dla niemowląt zaliczane są do zabawek, które stymulują rozwój maluszka. Wzbudzają one ciekawość dzieci, dlatego coraz częściej wybierane są one przez rodziców. Na rynku dostępnych jest wiele książeczek dla niemowląt, dostosowanych do wieku dziecka, dzięki czemu rodzice mogą wybrać odpowiednią książeczkę, przeznaczoną na dany etap rozwoju. Warto dodać, że książeczki dla niemowląt można zabierać także na spacery z maluszkiem w wózkach X-lander. Dostępne w naszym sklepie modele pozwalają dopasować odpowiedni wózek do potrzeb dziecka i jego rodziców. Miejski i zwrotny X-Cite czy X-Move do trudnego terenu? Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą wózków naszej marki.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru książeczki dla niemowląt?

Wybierając książeczkę dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, do jakiego etapu życia dziecka jest ona przeznaczona, ponieważ w zależności od wieku dziecka, odpowiednie książeczki dosyć mocno się od siebie różnią. Dobrze jest wybierać książeczki dla niemowląt, które są poręczne i łatwe do utrzymania w rączkach.

Czym wyróżniają się książeczki dla niemowląt?

Większość książeczek dla niemowląt pozbawionych jest treści z uwagi na fakt, że maluszki nie potrafią czytać. Wyróżnia je natomiast forma – są stosunkowo małe, co pozwala na łatwe trzymanie ich w rączkach. Maluszki poznają świat nie tylko za pomocą zmysłu wzroku, ale także biorąc przedmioty do buzi. Z tego powodu książeczki dla niemowlaków tworzone są ze specjalnie dostosowanych tworzyw syntetycznych. Dziecko biorąc taką książeczkę do buzi nie uszkodzi jej, nie ma także ryzyka przypadkowego połknięcie jej fragmentu. 

Zalety książeczek dla niemowląt

Wykorzystywanie książeczek dla niemowląt niesie szereg korzyści dla maluszka, wśród których możemy wymienić: 

– wspomaganie rozwoju zmysłu wzroku 

– dziecko lepiej skupia uwagę na różnych przedmiotach, ale także na twarzy rodzica 

– rozwój wyobraźni niemowlaka. 

Książeczki dla niemowląt do 3 miesiąca życia

Większość książeczek dla niemowląt do 3 miesiąca życia wyróżnia się nieskomplikowaną stylistyką. Dominują tutaj głównie czarno-białe, kontrastowe motywy, które mają za zadanie skupiać wzrok dziecka, dzięki czemu zmysł ten znacznie lepiej się rozwija. 

Jaka książeczka dla niemowląt od 3 do 6 miesiąca życia będzie najlepsza?

Dla niemowląt w wieku 3-6 miesięcy dedykowane są książeczki wprowadzające element barwny. Wykorzystywane są między innymi obrazki z prostymi kształtami, na przykład koła, trójkąty czy kwadraty, ale także obrazki przedstawiające proste formy kwiatów czy słońca.

Podpowiadamy, jaką książeczkę wybrać dla niemowlaka w wieku 6-12 miesięcy

Starsze niemowlęta są żywo zainteresowane otaczającym je światem, dlatego dobór książek dla niemowląt powinien uwzględniać wielotorowe stymulowanie rozwoju dziecka. Doskonale sprawdzają się kolorowe książeczki, zawierające elementy wydające dźwięki lub wszelkiego rodzaju wypukłości, nierówności, które dziecko może dotykać rączkami. 

Oprócz stosowania książeczek dla niemowląt warto jest czytać dziecku do snu już od najmłodszych lat

O tym, że czytelnictwo niesie pozytywne skutki, nie musimy nikogo przekonywać. Zakup książeczki dla niemowlaka jest świetnym sposobem na stopniowe poznawanie książek. Warto czytać maluszkowi przed snem krótkie bajeczki, ponieważ głos rodzica działa kojąco na dziecko. Z czasem pozwala to na wypracowanie rytuału lektury przed snem, co z pewnością będzie miało korzystny wpływ na samodzielne czytanie książek przez dziecko.

Zobacz również: