Bajki dla dzieci do czytania

Bajki do czytania dla dzieci są wybierane przez wielu rodziców, którzy dbają o wielotorowy rozwój swojej pociechy. Mają one wiele zalet, dlatego warto po nie sięgać każdego dnia, na przykład przed ułożeniem dziecka do snu. Rodzice mają do wyboru przeróżne bajki dla dzieci do czytania. Od lat ogromną popularnością cieszą się przygody Kubusia Puchatka autorstwa A.A. Milne, bajki Jana Brzechwy, a w przypadku starszych dzieci przygody zabawnego Misia Paddingtona Michaela Bonda, czy Ani z Zielonego Wzgórza autorstwa Lucy Maud Montgomery.

Zalety wynikające z czytania bajek dla dzieci

Warto do codziennego rytuału wprowadzić bajki dla dzieci do czytania, a ich lekturę przeprowadzać na przykład w porze wieczornej. Czytanie dziecku bajek ma wiele zalet, wśród których wymienia się między innymi: 

– poszerzanie zasobu słownictwa – dziecko uczy się nowych słów, potrafi budować bardziej rozbudowane zdania, co przydaje się w lepszym artykułowaniu własnych myśli 

– wspólne czytanie bajek dla dzieci jeszcze bardziej zwiększa więź między maluchem a rodzicem 

– rozwój wyobraźni – podczas lektury bajek dla dzieci do czytania, maluch odzwierciedla w swojej wyobraźni treści prezentowane w książkach

– pobudzanie empatii ze względu na treści zawierające opisy zachowania bohaterów bajek oraz wynikający z nich morał. 

Dzięki bajkom do czytania dla dzieci pobudzamy w nich zainteresowanie czytelnictwem

Warto zwrócić uwagę, że codzienna lektura bajek dla dzieci pozwala zainteresować je czytelnictwem, które nie tylko jest świetną rozrywką, ale także poszerza horyzonty myślowe najpierw w wieku dziecięcym, a z czasem i w okresie dorosłości. Wspólną lekturę, można rozpocząć od sięgnięcia po książki o krótkiej treści, z wieloma kolorowymi obrazkami, które z czasem można zamieniać na książki o większej ilości treści, zawierające wiele inspirujących historii.

Kiedy zacząć czytać dziecku bajki?

Wielu specjalistów wskazuje, że czytanie bajek dziecku można zacząć już od pierwszych dni życia. W ten sposób już od samego początku tworzy się „rytuał”, przez co zarówno dzieciom, jak i rodzicom czytanie bajek wejdzie w nawyk. Czytanie bajek dla dzieci już w wieku niemowlęcym buduje silną więź między rodzicami, a dzieckiem, ponadto głos rodzica uspokaja malucha, przez co łatwiej zasypia.

Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze bajki dla dzieci do czytania?

Wybór bajki dla dzieci do czytania warto dopasować do wieku dziecka, a z czasem także do jego zainteresowań. Pierwsze książki powinny zawierać nieco mniej treści na rzecz barwnych obrazków, które ułatwiają dziecku wizualizowanie czytanych historii, a także pobudzają one u maluchów ciekawość. Z czasem można wybierać grubsze książki, które będą zawierały mniej obrazków. Wtedy można co wieczór czytać na przykład jeden rozdział inspirujących historii, dopasowanych do wieku dziecka. Niezwykle ważne jest uwzględnienie zainteresowań dziecka – bajki powinny ciekawić pociechy. Wybór książek jest naprawdę ogromny, można wybrać historie o księżniczkach i rycerzach, zwierzętach, a nawet legendy i wiele innych. 

Zobacz także: