Jaki wózek wybrać dla noworodka?

Przyjście dziecka na świat wymaga skompletowania wyprawki, a jedną z jej podstawowych pozycji jest wózek, pozwalający na wygodne spacerowanie z maluszkiem. Oczywiście musi być on odpowiednio dobrany. Szczególną uwagę zwraca się na tę kwestię w przypadku noworodków. Ich kręgosłup nie jest przystosowany do podróżowania w pozycji siedzącej. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór gondoli, w której dziecko podróżuje w pozycji leżącej do ok. szóstego miesiąca życia, czyli do chwili, gdy potrafi już samodzielnie siadać. Można także wybrać model spacerowy, dedykowany od pierwszych dni życia, który nie zaburza postępujących procesów rozwoju krzywizn kręgosłupa, a maluszek może wygodnie spać w wózku podczas spaceru. W dalszej części artykułu opiszemy szerzej model wózka z możliwością przewożenia dziecka od dnia narodzin. Poniżej prezentujemy praktyczne wskazówki, na co zwrócić uwagę, wybierając model gondoli przeznaczony dla noworodka. Zachęcamy do lektury.

Wybrany model powinien być przede wszystkim bezpieczny dla Twojego malucha

Dobry wózek dla noworodka powinien łączyć cechy funkcjonalności i bezpieczeństwa. Dlatego zwracajmy uwagę na to, aby gondola, była przestronna, odpowiednio wentylowana, a budka rozkładała się w taki sposób, aby skutecznie osłonić malucha przed wiatrem, czy silnym słońcem. Warto zwracać uwagę także na rodzaj zastosowanych materiałów. Dobrej jakości model przeznaczony dla noworodka powinien być stworzony z tkanin z filtrem UPF50+. To oznaczenie informuje nas o stopniu ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Wspomniany protektor nie dopuszcza do wnętrza nawet 98% promieni słonecznych, dlatego wózek nie nagrzewa się i chroni maluszka przed przegrzaniem oraz podrażnieniem skóry przez słońce. Równie istotne jest zapewnienie komfortu jazdy.

Amortyzowane i łożyskowane koła znacznie ułatwiają prowadzenie po zróżnicowanym podłożu, niwelują wstrząsy, by dziecko podróżowało jeszcze bardziej komfortowo.

Model 3w1 będzie świetnym wyborem 

Dla noworodka można zakupić pojedynczy wózek głęboki z zamontowaną na stałe gondolą, ale jeśli chcemy zdecydować się na zakup bardziej praktycznego produktu, warto zwrócić uwagę na modele 3w1. W ich w skład wchodzi gondola, fotelik samochodowy oraz siedzisko spacerowe. Pierwsze dwa elementy przydają się już w pierwszych dniach życia dziecka. Fotelikiem przetransportujemy maluszka ze szpitala do domu, a gondola przyda się podczas pierwszych spacerów. Wspomniane zestawy pozwalają na zakup kilku elementów w zdecydowanie niższej cenie, niż wynosiłby łączny koszt zakupu ich 3 osobno.

Czy wózek spacerowy dla noworodka to dobry pomysł? 

Noworodkom i dzieciom do 6 miesiąca życia dedykowane są przede wszystkim gondole. Co ciekawe, istnieją modele wózków spacerowych, które mogą być wykorzystywane także w przypadku noworodków. Wózek może mieć innowacyjne siedzisko kubełkowe pozwalające na odciążanie stawów biodrowych oraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. W ofercie marki X-lander, znajdziemy więcej modeli wózków spacerowych dedykowanych dla dzieci już od pierwszych dni życia – zobacz wszystkie wózki dla noworodków. Wśród zestawów 2w1 lub 3w1 można jako bazę wskazać m.in. SUVa wśród wózków, czyli X-Move, czy też model biegowy X-Run, który stosowany jest nie tylko do joggingu, ale także jako doskonały wózek wielofunkcyjny.

Zobacz również inne wpisy: