Szukasz wózka idealnego dla bliźniaków lub dzieci w zbliżony wieku? Chcesz pozostać aktywnym rodzicem i podarować swoim dzieciom jak najwięcej spacerów na powietrzu? To nie lada wyzwanie bowiem wózek dla bliźniąt musi spełniać zdecydowanie więcej przesłanek niż tradycyjny, pojedynczy model. Wózek dla bliźniaków, czy rodzeństwa w zbliżonym wieku przede wszystkim rozpatrujemy wnikliwie w kilku obszarach, które poniżej omówimy nieco szerzej. Wybierając właściwy model wózka dla bliźniaków, warto w pierwszym względzie kierować się użytecznością, walorami praktycznymi, gdyż te będę miały kluczowy wpływ na przyszłą jakość, komfort spacerów i to nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.

Z jakimi trudnościami borykają się rodzice używający wózka dla bliźniaków? Jakie rozwiązania proponuje X-lander?

– Najczęściej trudności w prowadzeniu podwójnego wózka wynikają z powodu jego gabarytów i wagi. Problemem dla rodziców są m.in. pokonywanie wąskich uliczek, wysokie krawężniki, nierówności terenu na ścieżkach itp. Dodatkowo kłopotliwym staje się korzystanie z wind, ruchomych drzwi, wjazdów przy schodach, bywa także, iż niemożliwe jest wejście z wózkiem do konkretnego pomieszczenia, bo wózek okazuje się zbyt szeroki.

Odpowiedź marki X-lander w tym zakresie to dedykowany dla bliźniaków wózek X-Double, który jest niezwykle zwrotny a przy tym bardzo stabilny i pewnie się prowadzi. Wynika to przede wszystkim z lekkiej konstrukcji (cały wózek waży nieco ponad 11 kg.) oraz jego rozmiarów. Wózek dla bliźniaków X-Double mierzy zaledwie 73,5cm szerokości, co sprawia, że praktycznie nie różni się wymiarami od tradycyjnej pojedynczej spacerówki. Tak też się prowadzi, idealnie i łatwo, nawet z jednym dzieckiem. Wózek zapewnia także bardzo wysoki komfort spacerów oraz wyjątkową wygodę prowadzenia dla rodziców (gdyż posiada np.: skrętne i łożyskowane koła).

– Wygoda i bezpieczeństwo dla dzieci. Nierzadko nasze maluchy to wiercipięty i już na etapie zapiania w pasy, pojawia się trudność, gdyż w chwili zapiania jednego dziecka jednocześnie należy zabezpieczyć drugie, które jeszcze nie jest zapięte. To nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy dzieci są bardzo ruchliwe i ciekawe świata.

Podobnie bardzo często prowadzenie wózka dla bliźniaków tylko z jednym dzieckiem, jest znacznie mniej komfortowe ze względu na nierówne rozłożenie obciążenia.

Wózek X-lander zapewnia pełne bezpieczeństwo dzieciom. Wózek dla bliźniaków wyposażony jest w rozwiązania zabezpieczające zarówno podczas zapinania dzieci w wózku – indywidualne i dedykowane barierki ochronne, jak i podczas spacerów. Wózek X-Double cechują m.in. łatwo, wygodnie zapinane i niezależne, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Wygoda i łatwość zapinania pasów jest efektem specjalnie zaprojektowanej klamry. Komfort podróży natomiast zapewniają najlepsze jakościowo materiały wykonania, wygodne siedziska pomimo niedużych wymiarów, niezależnie regulowane oparcia, podnóżki czy budki. Pamiętajmy, iż wózek dla bliźniąt to przede wszystkim wzmożone obciążenie ramy wózka, to ciężar obojga dzieci, które bezwarunkowo musi rozkładać się równomiernie. Aspekt odpowiedniego wyważenia jest tu więc kluczowy. Zapewnia to bezpieczeństwo dla bliźniąt czy rodzeństwa. Wózek ten prowadzi się także doskonale, nawet gdy znajduje się w nim tylko jedno dziecko, a uzyskano taki efekt właśnie dzięki temu, iż idealnie wyważono w nim środek ciężkości.

– Trudnością często bywa także potrzeba transportowania wózka w samochodowym bagażniku podczas aktywnego podróżowania. Nierzadko rodzice skarżą się na uciążliwe składanie wózków dla bliźniaków. Ponadto gabaryty tradycyjnych modeli często nawet po złożeniu okazują się na tyle duże, iż ledwo mieszczą się w mniejszych bagażnikach samochodowych. Często jest tak, że wózek dla bliźniaków zajmuje praktycznie cały bagażnik, a to przecież dopiero początek pakowania podczas dalszych wypraw.

Tutaj model wózka dla bliźniaków X-Double sprawdzi się także doskonale. Jego lekka konstrukcja to także możliwość szybkiego, intuicyjnego i bardzo prostego sposobu składania. Wózek składa się ponadto do rozmiarów niemal pojedynczej spacerówki, co w praktyce jest niezwykle wygodne. Stanowi to idealne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się podczas podróży samochodowych, ale także w przypadku przechowywania wózka w domu. Ze względu na niewielkie rozmiary, staje się on jeszcze bardziej praktyczny.

Jakie ułożenie dzieci w wózku dla bliźniaków wybrać? Wózki typu tandem, czy wózki dla bliźniaków typu “obok siebie”?

Wózek dla bliźniaków w zależności od sposobu, w jaki ułożone są dzieci, ma bardzo duże znaczenie zarówno dla samych dzieci, jak i rodziców. Wózki typu tandem są wąskie, jednak relatywnie długie, co jest dosyć kłopotliwe. W praktyce wózki nierzadko są znacznie trudniejsze do prowadzenia, niewygodne przy pokonywaniu np.: krawężników czy zmianie kierunku jazdy. Przy wózkach typu tandem niestety również kontakt między dziećmi jest ograniczony, a także powstaje problem ograniczonej widoczności dla brzdąców, zwłaszcza dziecka w “tylnym rzędzie”.

Wózki bliźniacze typu “obok siebie” – tak jak omawiany przez nas X-Double – są znacznie łatwiejsze w prowadzeniu. Wspomniana nowość X-lander to ponadto wózek smuklejszy od tradycyjnych podwójnych modeli, a rozmiarami przypomina raczej pojedynczą spacerówkę. Dodatkowo dużą zaletą jest to, iż dzieci – siedząc obok siebie – mogą się komunikować ze sobą i zachodzi między nimi interakcja podczas spaceru. Ponadto dzieci mają nieograniczone pole widzenia. Rodzice także posiadają równy dostęp do każdej pociechy, co ma również kluczowe znaczenie w komforcie spacerów. Warto także dodać, iż można niezależnie dla każdego dziecka wybrać pochylenie oparcia, wysokość podnóżka, czy rozłożenie budki.

Podsumowanie – cechy perfekcyjnego wózka dla bliźniaków

Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy, które warto brać pod uwagę przy wyborze wózka dla bliźniaków. Wskazane aspekty przedstawiamy na przykładzie wózka X-Double:

– lekkość – konstrukcja aluminiowa,

– stabilność i równowaga,

– zwrotność – skrętne koła z możliwością ich blokady wprost,

– amortyzacja,

– wygodne, miękkie siedziska dla dzieci,

– bezpieczeństwo – pięciopunktowe pasy,

– niezależna regulacja: podnóżek i oparcie siedzenia; możliwość rozłożenia do płaskiej pozycji,

– łatwe składanie jedną ręką do niewielkich rozmiarów, by móc sprawnie przewozić wózek samochodem,

– łatwość czyszczenia tapicerki i utrzymania w czystości; materiał impregnowany,

– ergonomiczna rączka do prowadzenia,

– obszerne budki chroniące przed czynnikami atmosferycznymi, z okienkiem.