Jaki wózek do biegania wybrać?

Poszukując wskazówek odnośnie tego, jaki model wybrać, warto zacząć od ustalenia, czym wyróżnia się wysokiej jakości wózek do biegania? Często określa się go także, jako jogger, co zostało zaczerpnięte z jednej z technik biegowych, czyli joggingu. Konstrukcja takich modeli diametralnie różni się od tradycyjnych wersji przeznaczonych do spacerowania, choć w tej roli także sprawdzają się doskonale. Należy mieć na uwadze, że podczas biegania wózki prowadzone są, jadą ze zdecydowanie większą prędkością, dlatego muszą być zaprojektowane w odpowiedni sposób. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa, łatwości prowadzenia i bardzo dużej stabilności.

Uniwersalność to atut

Tego rodzaju modele można uznać za uniwersalne, ponieważ sprawdzają się zarówno wtedy, gdy rodzice biegają, jeżdżą na rolkach, jak i podczas spacerów, także po trudnym terenie. 

Jeżeli mają możliwość zamontowania gondoli, jak ma to miejsce w przypadku zestawu na bazie modelu X-Run, to mogą być używane także dla dziecka od pierwszych dni życia. Po około pół roku (gdy dziecko potrafi już samodzielnie siadać) możemy zamienić je na siedzisko hamakowe. Jest to niezwykle istotna cecha, ponieważ takie siedzisko mocowane jest za pomocą specjalnych pasków, przez co dziecko nie odczuwa wstrząsów, a zamiast tego jest delikatnie kołysane. Dzięki temu możemy stopniowo przyzwyczajać je do wspólnego biegania w wózku.

Kluczowe cechy przedstawione na podstawie wysokiej jakości modelu X-Run

Można zauważyć, że wózek jest nieco dłuższy od zwykłych modeli służących do spacerowania, ponadto wyróżnia go kształt, który jest również nieco bardziej opływowy.

Dobre wózki spełniają rygorystyczne wymogi, ale też powinny być bardzo funkcjonalne, dlatego wyposażone są w trzy koła o zróżnicowanej wielkości – dwa tylne 16” oraz jedno przednie 12”. Są one pompowane i większe od tych w modelach spacerowych, co znacznie ułatwia prowadzenie. Istotną kwestią jest niżej umiejscowiony środek ciężkości, idealnie wyważony, przez co wózek jest znacznie lepiej dociążony do podłoża. Zapewnia to niezwykłą stabilność w połączeniu z tylnymi kołami, które pochylone są względem własnej osi. Dlatego nawet podczas szybkiego biegu wózek jest absolutnie bezpieczny. Tego rodzaju modele muszą być także wyposażone w odpowiednie pasy bezpieczeństwa. Są to cechy wyróżniające nasz model X-Run, który jest nie tylko funkcjonalny, ale także bardzo stylowy. Warto wspomnieć, że spełnia on normę EK2-AK2.3 14-02:2015, co czyni go jednym z najbezpieczniejszych joggerów na rynku. 

Nasz model wyposażony jest także w dzwonek ostrzegawczy oraz ręczny hamulec, który pozwala na sprawne kontrolowanie prędkości zjazdu z pochyłych wzniesień. Wózek jest dosyć lekki, bo waży jedynie 11,6 kilograma, co również przekłada się na komfort prowadzenia w czasie biegu. 

Czy wózek do jazdy po chodniku różni się od tego do jazdy po trudnym terenie?

Warto wiedzieć, że wózek biegowy służący do jazdy po betonowym podłożu nieco różni się od tego, który sprawdzi się w trudnym terenie, na przykład w lesie, parku, czy na plaży. W tym przypadku kluczowym elementem jest przednie koło. Jeżeli zamierzamy oddawać się aktywności fizycznej wyłącznie na płaskim, twardym podłożu, wtedy koło może mieć możliwość obrotu, jednak w ograniczonym zakresie. Znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie modelu, którego przednie koło będzie blokowane do jazdy na wprost. Dzięki temu możliwa będzie jazda po nierównościach w kontrolowanych warunkach, co sprawdzi się także w mieście. Wtedy nawet po najechaniu na przeszkodę wózek będzie jechał w obranym kierunku i nie dojdzie do niekontrolowanej zmiany toru jazdy.

Zapraszamy sprawdzić wszystkie funkcjonalności modelu X-Run, oraz do zapoznania się z innymi wpisami: