Jak zachęcić dzieci do biegania?

Bieganie jest jedną z najczęściej podejmowanych przez nas aktywności fizycznych. Obecnie staje się też często synonimem zdrowego stylu życia, który warto propagować wśród dzieci, nawet tych najmłodszych. Promowanie u nich dobrych nawyków nierzadko przekłada się na późniejsze dorosłe życie i co za tym idzie, aktywne uprawianie sportu.

Warto przełamać przekonania panujące wśród wielu osób, że bieganie to męczący sport niedający żadnych rezultatów. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie przygotowanie się do aktywności i stopniowe zwiększanie intensywności treningów da wiele korzyści, ale także przyjemności. W przypadku dzieci warto zadbać o to, aby bieganie wiązało się z zabawą, co będzie kojarzyć im się pozytywnie. Początkowo mogą to być zabawy typu berek, czy zbijak. Możemy włączyć także zabawę polegającą na szukaniu przedmiotów, na przykład rozłożonych w ogrodzie. 

Warto wspólnie spędzać czas w sposób aktywny

Dzieci biorą przykład w rodziców, dlatego warto zwracać uwagę także na naszą postawę w kwestii podejścia do aktywności fizycznej. Polecamy rodzicom wspólną aktywność. Na początek sprawdzi się slow jogging, czyli truchtanie w bardzo wolnym tempie – wtedy dziecko będzie za nami nadążać, a przy tym nie będzie się bardzo męczyło. Tego rodzaju trening powinien być interwałowy, przykładowo: 3 minuty biegniemy, 2 minuty maszerujemy. Oczywiście wysiłek trzeba dostosować do wieku i możliwości dziecka. Nie wolno dziecka przeciążyć. Zdecydowanie warto układać plan treningów w taki sposób, by dziecko „małymi krokami” robiło też postępy, by samo widziało, że jest progres, gdyż to może być też świetna forma zachęty do dalszych ćwiczeń, treningów. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie elementów krajobrazu, jako punktów orientacyjnych. Wtedy możemy biec razem z dzieckiem do najbliższego drzewa, latarni, czy ławki. To także stanowi pewną formą urozmaicenia, zachęty do biegania w postaci dobrej zabawy. Dodatkowo warto włączyć element rywalizacji, ścigając się do ustalonego punktu. Wspólne spędzanie czasu pozwoli dodatkowo na wzmacnianie więzi pomiędzy maluchem, a rodzicami. 

Zapisz dziecko na event dedykowany najmłodszym

W naszym kraju nie brakuje eventów biegowych, które przeznaczone są dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Jest to doskonała forma promocji aktywnego, zdrowego stylu życia, ponadto dzieci mogą poznać nowych kolegów i koleżanki, ale także zaznać rywalizacji. Celem takich wydarzeń jest promowanie sportu wśród dzieci i młodzieży, który ma pozytywny wpływ na ich rozwój w przyszłości. Tego typu eventom towarzyszą dodatkowe atrakcje, panuje radosna atmosfera, co jest dla dzieci świetną motywacją do dalszej aktywności. Warto zaznaczyć, że podczas takich zawodów każde dziecko jest wygranym – przełamuje swoje bariery oraz buduje postawę w duchu fair play. Dodatkowa gratyfikacja w postaci dyplomu, medalu i drobnego upominku z pewnością pozwoli zwiększyć motywacje wśród najmłodszych. 

Warto dodać, że biegać z dzieckiem można już od bardzo wczesnego etapu jego życia. Im wcześniej maluch ‚zaprzyjaźni się” z bieganiem, tym jego motywacja do poźniejszego joggingu też może być większa. Oczywiście wówczas biegamy z maluchem w odpowiednim wózku, który zapewnia komfort i maksymalne bezpieczeństwo podczas aktywności. Przyjmuje się, że już ok. 6-7 miesiąca życia można zacząć biegać z niemowlakiem. Tutaj kluczowy jest dobry wózek do biegania, polecamy model X-Run, który sprawdzi się doskonale, także w trudnym terenie, oraz jako wózek do rodzinnych spacerów. Ten model cechują duże pompowane koła, które wraz z siedziskiem hamakowym instalowanym na paskach zapewniają dziecku miłe bujanie, niwelując nierówności podłoża. Model ten jest wyposażony w ręczny hamulec, jak w rowerze, który pozwał bezpiecznie zjeżdżać w pochyłych terenów. Jest doskonale wyważony, posiada aluminiową solidną ramę, czy pochylone względem własnej osi tylne koła, które sprawiają, że jest niezwykle stabilny. Cechuje go jeszcze wiele praktycznych funkcjonalności, które sprawdzą się nie tylko podczas wspólnego biegania, ale także codziennych spacerów.

Zobacz również inne artykuły: