Przykładowy rytm dnia niemowlaka

Rytm dnia niemowlaka diametralnie różni się od aktywności osoby dorosłej, a nawet dzieci w wieku szkolnym. Warto zwrócić uwagę, że ustalanie przykładowego rytmu dnia niemowlaka wraz z wiekiem dziecka przesuwa się w stronę zwiększenia aktywności w ciągu dnia. Dzięki wprowadzaniu określonego rytmu dnia naszego maluszka pozwalamy wypracować u niego podstawowe nawyki: jedzenia, zabawy i wypoczynku. Przyczynia się to między innymi do poczucia bezpieczeństwa, co ma również ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Mechanizmy regulujące rytm dnia niemowlaka 

Okres niemowlęctwa to ciągły proces przystosowywania się do zmian po przyjściu na świat. Rytm dnia niemowlaka nie reguluje w pełni biologiczny zegar, czyli zmieniające się stężenia melatoniny w ciągu dnia. Wpływ mają tutaj odczuwanie głodu i sytości, ponieważ przyjmowanie pokarmów jest jednym z najważniejszych aspektów rozwoju maluchów. Dlatego kwestia tego, kiedy reguluje się rytm dnia niemowlaka, odgrywa ogromną rolę w jego dalszym rozwoju i jest podstawą do ustalania rytmu okołodobowego na przestrzeni całego życia. 

Przykładowy rytm dnia noworodka – początek przystosowania do zmiany środowiska życia

Dziecko przychodzące na świat mierzy się z pewnego rodzaju szokiem, ponieważ niezwykle bezpieczne i odizolowane środowisko wewnątrz brzucha mamy zostaje zamienione na środowisko, w którym obecnych jest wiele różnych bodźców. Ponadto noworodek zostaje odłączony od bezpośredniego wpływu organizmu mamy, dlatego jego rytm dnia także się zmienia. Należy mieć na uwadze, że rytm dnia noworodka opiera się głównie na śnie – nawet do 20 godzin w ciągu doby. Pamiętajmy, że jest to przykładowy rytm dnia noworodka – konkretna liczba godzin jest cechą osobniczą, ale to, co łączy wszystkie noworodki to konsolidacja połączeń nerwowych w czasie snu. Wprowadzanie przykładowego rytmu dnia noworodka pozwala stopniowo przystosowywać malucha do większej aktywności w ciągu dnia.

Proporcje między snem i aktywnością to ważne elementy rytmu dnia 3-miesięcznego dziecka

Rytm dnia 3-miesięcznego dziecka opiera się w głównej mierze na śnie, który zajmuje około 3/4 długości doby. Według wielu specjalistów, w tym miesiącu życia dziecka kończy się okres zintensyfikowanego rozwoju polegającego głównie na przystosowaniu do zmiany środowiska. Chociaż to wciąż sen jest głównym wyznacznikiem rytmu dnia 3-miesięcznego dziecka, to maluchy ćwiczą swoją koordynację ruchową, wzmacnia się także ostrość wzroku. Z tego powodu warto uwzględnić w rytmie dnia 3-miesięcznego dziecka zabawy z wykorzystaniem jaskrawych, kontrastowych zabawek, zawieszanych na przykład przy matach. 

Kiedy reguluje się rytm dnia niemowlaka?

Odpowiedź na pytanie, kiedy reguluje się rytm dnia niemowlaka, musi być poprzedzona obserwacją dziecka. W początkowym okresie to głód oraz sytość regulują aktywność maluszków, jednak po kilku miesiącach również inne czynniki mają na to wpływ. Już u kilkutygodniowego dziecka można wprowadzać pierwsze rytuały, związane głównie z kąpielą i wieczornym karmieniem. Dzięki temu pozwalamy dziecku przyzwyczajać się do snu w porze nocnej. U starszych dzieci po kilku miesiącach wprowadza się dodatkowe nawyki związane z aktywnością, czyli zabawy, przeplatane czasem na jedzenie i drzemki, ale pamiętajmy, że jest to uzależnione od potrzeb każdego maluszka. 

Zobacz także: