Jak wygląda lot samolotem z niemowlakiem?

Wiele linii lotniczych opracowało dla rodziców podróżujących wraz z małym dzieckiem szereg ułatwień, przy czym nie dotyczy to większości najtańszych linii. Mowa tutaj przede wszystkim o pierwszeństwie podczas odprawy, wejściu do autobusu transportującego pasażerów na płytę lotniska, a także na pokład samolotu. Uważa się, że optymalny wiek na podróż dla niemowlaków to minimum ukończony 3 miesiąc życia, ponieważ wtedy najlepiej znoszą one lot. Wielu rodziców podkreśla, że najlepiej na początku wybierać stosunkowo krótkie loty, trwające ok. godziny do dwóch lub trzech. Dzięki temu można stopniowo przystosować dziecko do warunków panujących podczas podróży. Przeważnie rodzice wchodzą z niemowlakiem jako pierwsi na pokład – w większości przypadków maluch siedzi wtedy na kolanach rodzica i przypinany jest specjalnymi pasami. 

Fotelik samochodowy w samolocie?

Istnieje również możliwość zabrania fotelika samochodowego, wtedy konieczne będzie wykupienie dodatkowego miejsca, ale można zabrać również fotelik dedykowany do samolotu. Jest to jednak gorsza opcja ze względu na to, że może on nie pasować do konkretnego typu fotela danego samolotu. W przypadku lotów transkontynentalnych można zarezerwować również małe łóżeczko do spania dla dziecka, przy czym należy to zrobić odpowiednio wcześniej, ponieważ ich liczba jest ograniczona. Większość rodziców decyduje się jednak na trzymanie dziecka na rękach, co ma tę zaletę, że można uspokoić malucha podczas podrywania samolotu do lotu, jego lądowania i towarzyszącemu im zmianom ciśnienia.  

Czy do samolotu możesz zabrać jedzenie dla dziecka?

Wspólny lot wraz z niemowlakiem wiąże się z szeregiem udogodnień, co dotyczy między innymi kwestii zabierania jedzenia na pokład. W przypadku niemowląt można zabrać na pokład mleko, wodę lub soki w ilości koniecznej do zagwarantowania komfortu. Warto jednak poznać zasady poszczególnych linii lotniczych w tej kwestii – większość z nich dopuszcza przewożenie gotowych, zapakowanych fabrycznie przekąsek, jak również mleko modyfikowane. Obsługa samolotu chętnie służy w tej kwestii rodzicom, na przykład podgrzeje wodę, aby przygotować dziecku mleko do butelki. 

Jak przygotować się na podróż samolotem z maluszkiem?

Chcąc, aby lot samolotem zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców był komfortowy, warto odpowiednio się do niego przygotować. Warto wiedzieć, że aż do wejścia na pokład można zabrać składany wózek spacerowy. Oczywiście każda linia lotnicza opracowuje szereg wymagań w kwestii wymiarów i wagi wózka po jego złożeniu. Rodzicom polecamy przykładowo model X-Fly. Jest on bardzo lekki (6,9 kg), można zabrać go, jako bagaż podręczny i z pewnością przyda się na wakacjach, zapewniając maluszkowi wysoki poziom komfortu podróżowania. 

Konieczne jest również skompletowanie bagażu podręcznego. Zabierzmy do niego ubranka na zmianę, przekąski dla dziecka, a także nawilżane chusteczki, pieluszki i co istotne, również smoczek, jeśli dziecko go używa. Jest on niezwykle przydatny podczas lotu, gdy zmiany ciśnienia wywołują u dzieci uczucie nieprzyjemnego zatykania uszu.

Zobacz także inne artykuły: