Jak przygotować dziecko do biegania?

Regularna aktywność fizyczna już od najmłodszych lat ma korzystny wpływ na cały organizm. Poprawia się jego wydolność, ukrwienie i odżywienie mięśni, znacznie lepiej rozwija się układ kostno-mięśniowy, mózg jest lepiej dotleniony. Jednym z pierwotnych typów aktywności jest bieganie, które wzmacnia ciało kompleksowo. Warto zachęcać dzieci do biegania już od najmłodszych lat. Należy mieć jednak na uwadze wiek i etap rozwoju malucha. Dobrym pomysłem jest wspólna aktywność, gdzie niemowlęta podróżują wózkiem, a rodzic biegnie, pchając go przed sobą. Tutaj wskazuje się, że już od ok. 6 miesiąca życia niemowlaka, można wspólnie biegać. Kluczowe jest tutaj, by dziecko potrafiło samodzielnie siadać. W tym miejscu zdecydowanie warto polecić model X-Run, który nie tylko zapewnia pełne bezpieczeństwo dziecku, ale także komfort, nawet podczas szybkiego biegu.

Około 3 roku życia można spróbować biegania powolnym tempem na bardzo krótkich dystansach, włączając w to różne zabawy ruchowe. Dzięki temu aktywność będzie kojarzyć się maluszkom pozytywnie. Do nieco intensywniejszej aktywności możemy zacząć przygotowywać się od 4 roku życia, gdy postawa ciała jest dobrze ukształtowana, dzieci mogą regulować tempo, jak i kierunek biegu. Warto zastosować tutaj tak zwany slow jogging, który jest zdecydowanie wolniejszy do standardowego joggingu. Dzięki temu dziecko za nami nadąży i nie zniechęci się. Oczywiście wydolność na tym etapie, jak i podczas apogeum motorycznego nie jest zbyt duża, dlatego warto robić przerwy przeplatane marszem. W miarę przyzwyczajenia dziecka do tego rodzaju aktywności można wydłużać ich intensywność, jak i dystans. 

W jaki sposób nauczyć dziecko prawidłowo biegać?

Powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie” świetnie sprawdza się w przypadku biegania, ponieważ pokazywanie dzieciom tego rodzaju aktywności już w pierwszych latach życia sprawia, że istnieje duża szansa, że jako osobom dorosłym wejdzie to w nawyk. Istotna jest nie tylko częstotliwość, ale także odpowiednia technika biegowa – mowa tutaj o odpowiedniej synchronizacji pracy nóg oraz rąk. Ponadto niewskazane jest bieganie na długich dystansach w jednolitym tempie. Warto przebiec przykładowo kilkadziesiąt metrów, a następnie zrobić przerwę na szybszy marsz. Taki trening nie powinien być również zbyt długi. Tutaj oczywiście długość biegu, czas trwania, tępo, wszystko musi być w pełni dopasowane do możliwości dziecka. Nie wolno maluszka przeforsować, bieg ma być przyjemnością. Polecamy zadbać o różnorodność aktywności, włączając do treningów biegowych inne zabawy ruchowe, w tym z piłkami, czy frisbee. 

Jak ubrać dziecko na biegi?

Warto stosować się do rady, że dzieci powinny biegać podczas dobrej pogody, gdy nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco. Upalne dni w silnym słońcu, czy mroźne chłody panujące zimą, a nierzadko także jesienią nie są dobrą okazją do aktywności na zewnątrz. W pozostałych przypadkach dziecko może korzystać z pobytu na świeżym powietrzu, spędzając czas na bieganiu. Oczywiście ubieramy je odpowiednio do pogody, jednak należy zwrócić tutaj uwagę na to, że podczas wysiłku każdy z nas się poci, a ciało się rozgrzewa. Dobrze jest zatem założyć dziecku coś lekkiego – dresy, legginsy, T-shirt oraz lekka bluza sprawdzą się w tym przypadku doskonale. Niezwykle istotny jest w tym przypadku dobór butów, który należy przedyskutować z dzieckiem. Muszą być lekkie i wygodne, nie uciskać palców oraz śródstopia. Warto skłonić się ku modelom z odpowiednią amortyzacją. Odpowiada ona za niwelowanie wstrząsów pochodzących z podłoża, co ma istotne znaczenie dla stanu stawów kończyn dolnych.

Sprawdź również inne wpisy: