Nowy zwyczaj w Polsce – czyli organizowanie przyjęć babyshower

Coraz bardziej rosnące zainteresowanie przyjęciami babyshower w naszym kraju sprawia, że temat zdecydowanie warty jest, by poświęcić mu więcej uwagi. Całe wydarzenie związane jest z narodzinami dziecka i polega na wspólnym, wraz z przyszłą mamą, świętowaniu tego niezwykłego wydarzenia. Nazwa – „shower”, która z angielskiego oznacza prysznic, ma bezpośrednio kojarzyć się zarówno z prysznicem prezentów, którymi ciężarna kobieta zostaje obdarowywana, jak również, a może przede wszystkim, z oblaniem ją pozytywnymi uczuciami, emocjami, ciepłem, wsparciem i oczywiście miłością. Wśród prezentów najczęściej pojawia się tort z pieluszek, przewijak, fotelik dla niemowlakaśpiworek zimowy, rożek, wózek 3w1śpiworek do wózka, ubranka dla noworodka, czy zabawki. Są to tylko przykładowe pomysły, jednak osoby, które poszukują większej ilość podpowiedzi, inspiracji, serdecznie zapraszamy do naszego artykułu pt. “Co kupić przyszłej mamie z okazji babyshower?“, gdzie podajemy szczegółową, mocno rozbudowaną listę propozycji. Babyshower to jednak przede wszystkim czas spędzony w gronie najbliższych, co do zasady Pań, jednak obecność panów jest także dozwolona, jeśli przyszła mama wyrazi taką wolę. Zwyczaj jest jeszcze stosunkowo mało znany w kraju, stąd wszystkie osoby, które chciałbym go poznać bardziej szczegółowo zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem, pt.”Babyshower – co to jest?

Jak zorganizować babyshower?

Warto zacząć od tego, że przyjęcie babyshower powinno być zainicjowane i zorganizowane przez najbliższą przyjaciółkę przyszłej mamy. Ponieważ zasady babyshower nie są jeszcze w Polsce bardzo popularne, to w praktyce bardzo często wygląda to w taki sposób, iż przyszła mama, która chciałby w takim przyjęciu uczestniczyć, musi delikatnie zasugerować najbliższej osobie, by zajęła się jego przygotowaniem. Co do zasady także koszty takiej babyshower powinny być pokryte przez same uczestniczki – osoby, które chciałby dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do artykułu pt.”Babyshower – ile kosztuje takie przyjęcie?” Wracając bezpośrednio do przygotowania przyjęcia, to zdecydowanie warto sobie wszystko z góry zaplanować, aby o niczym nie zapomnieć – by takie zadnie nieco ułatwić przygotowaliśmy poniżej krótką listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Babyshower – pierwsze kroki

W pierwszej kolejności odpowiednio wcześnie, należy wybrać miejsce, gdzie impreza się odbędzie. W zależności od tego, jaką ilość pieniędzy chcemy przeznaczyć na całość wydarzenia, przyjęcie może odbyć się w wystawnej restauracji (tutaj warto wcześniej zarezerwować miejsce, jeśli będzie taka konieczność), czy też bardziej kameralnie w domu, czy mieszkaniu. Warto od razu ustalić także listę prezentów – zapraszamy do zapoznania się naszym wpisem, pt.:”Co kupić przyszłej mamie z okaji babyshower?“, który zdecydowanie ułatwi takie zadanie. Gdy będziemy mieli ustaloną listę prezentów, to należy uzgodnić listę gości, przygotować dedykowane zaproszenia (można oczywiście zrobić je we własnym zakresie, także wersje elektroniczne, czy przez stworzenie wspólnej grupy zaproszonych osób na Facebooku) i następnie wszystkich zaprosić – poinformować o przyjęciu.

Organizując przyjęcie pamiętaj o szczegółach

Drugiem etapem będzie już przygotowanie planu na dekorację, wstępnego menu oraz podzielnie się z uczestniczkami wydarzenia obowiązkami, tak, by każda z pań, miała swój udział w przygotowaniu. To nie tylko przyspieszy cały proces, ale także wprowadzi atmosferę wyjątkowości już przed samym wydarzeniem. Należy pamiętać, by możliwie wszelkie aspekty dekoracji, ozdób, także muzyka towarzyszące w tle tego dnia (warto ją także wybrać wcześniej), kojarzyły się z przyjściem na świat nowego człowieka, bo to z jego powodu całe wydarzanie się odbywa. Ważne jest również, by menu wraz z napojami, było zgodne z dietą, jaką musi zachować przyszła mama. Warto także na tym etapie już przemyśleć, jak będziecie spędzały ten dzień, zaplanować rozrywki, ewentualne gry, przygotować plansze, potrzebne maty, czy inne akcesoria. Zdecydowanie dobrze jest także upewnić się odpowiednio wcześniej, ile będzie uczestniczek i jeśli będzie obowiązywała zasada składania się na całość kosztów, to także od razu je ustalić i z wszystkim potwierdzić. Przygotowując całość podpowiadamy także, by pamiętać o takich prozaicznych rzeczach, jak talerzyki, sztućce, serwetki, baloniki, jakieś drobne podarunki dla wszystkich gości, czy przykładowo, w przypadku organizowania imprezy w domu, także odpowiedniej ilości miejsc do siedzenia. Warto zrobić sobie listę wszystkiego i sukcesywnie krok po kroku odhaczać sprawy załatwione. Reasumując każde przyjęcie babyshower będzie inne, jednak wszystkie mają wspólny mianownik – cieszyć się z cudownego wydarzenia, jakim są nadchodzące narodzimy dziecka. Zostając przy tematyce bayshower i dzieci, zapraszamy także do zapoznania się z naszymi innymi wpisami, np.:

– Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?
– Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
– Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?