Jak biegać z niemowlakiem?

Narodziny dziecka zmieniają wiele w życiu całej rodziny, co wymaga przeorganizowania codzienności. Na szczęście z aktywności fizycznej, która ma korzystny wpływ na nasz układ krążenia, czy dobrą kondycję elementów budujących system kostno-mięśniowy, rezygnować nie trzeba. Po narodzinach dziecka możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, wspólnie z nim biegając. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci wystarczy dobry wózek, jak przykładowo model X-Run, dostosowany do tego rodzaju aktywności. Ortopedzi zalecają, aby rozpoczynać to nie wcześniej niż w 6-7 miesiącu życia dziecka. Większość z nich utrzymuje dobrze głowę i potrafi samodzielnie siadać, co jest kluczowe, dlatego możemy włożyć je do siedziska hamakowego. Ma ono tę właściwość, że mocowane jest za pomocą odpowiednich pasków, które amortyzują wstrząsy oddziałujące na ciało dziecka, co powoduje jednocześnie delikatne bujane w czasie jazdy. Biegając razem z niemowlakiem podróżującym w wózku, dobrze jest wprowadzić technikę powolnego truchtu, najlepiej po równym podłożu. Maluch będzie stopniowo przyzwyczajał się do tego rodzaju aktywności, a przy tym będzie mógł podziwiać okolicę.

Sprawdzone porady

Jeżeli chcemy biegać z dzieckiem w wózku, to podstawą jest, by odpowiednio je ubrać, właściwie wobec aktualnych warunków atmosferycznych. Kluczowe jest również, by dobrze malucha przypiąć pasami bezpieczeństwa. 

Dla wielu rodziców, zarówno początkujących biegaczy, jak i tych „wprawionych w boju” bardzo ważna jest praca obu rąk, zsynchronizowana z tempem biegu i stawianymi krokami. Jednak jak wiadomo, konieczne jest trzymanie wózka rękami ze względów bezpieczeństwa. W przeciwnym razie wózek mógłby się stoczyć, a wtedy stracimy nad nim kontrolę. Większość specjalistów w tej dziedzinie zaleca trzymanie rączki wózka jedną ręką, by drugą pracować swobodnie w rytm biegu. U wielu rodziców panuje przekonanie, że jest to niewystarczające – warto jednak zaznaczyć, że wózki joggery wyposażone są w paski na nadgarstek, dzięki czemu mamy nad nim pełną kontrolę. Dobrze jest obie ręce obciążać równomiernie, dlatego co jakiś czas polecamy zmieniać ręce i pchać wózek raz lewą, raz prawą ręką. 

Podstawowe wyposażenie rodzica, który chce biegać z niemowlakiem w wózku

Oczywiście podczas aktywności fizycznej niezbędny jest odpowiedni strój zapewniający nam komfort noszenia i swobodę ruchów. Chcąc, by dziecko bezpiecznie podróżowało w czasie naszego biegu, konieczne jest zaopatrzenie się w dedykowany wózek, spełniający najważniejsze normy bezpieczeństwa. Jest to cecha wyróżniająca nasz model X-Run, który ma lekką, aluminiową konstrukcję oraz pompowane koła, dzięki czemu prowadzi się go bardzo lekko. Na drugi z wymienionych elementów konstrukcyjnych warto zwrócić szczególną uwagę. Przednie koło ma 12 cali i jest zablokowane w taki sposób, by nie skręcało, co ułatwia jego prowadzenie zarówno na płaskim, utwardzonym podłożu, jak i w przypadku nierówności. Z kolei tylne są wyraźnie większe, mają 16 cali i pochylone są względem własnej osi. Wraz z odpowiednio wyważonym środkiem ciężkości – gwarantuje to stabilność podczas jazdy z większą prędkością w porównaniu do prowadzenia w trakcie spacerów. Dziecko siedzi w modelu X-Run wygodnie i bezpiecznie. W modelu tym zastosowano wspomniany powyżej pasek na rękę, a także ręczny hamulec pozwalający na kontrolowanie prędkości podczas zjazdu ze wzniesień. 

Zobacz również inne artykuły: