Jak biegać z 2, 3 i 4 latkiem?

Od momentu narodzin, dzieci rozwijają się niezwykle intensywnie przez kilka kolejnych lat życia. Poznają one świat, możemy obserwować ich rozwój zarówno emocjonalny, intelektualny, ale także fizyczny. Ostatnia z wymienionych kwestii jest szczególnie istotna, ponieważ monitorowanie stanu zdrowia dzieci daje nam wyraźny sygnał, że przykładowo ich organizmy są w dobrej kondycji. Intensywnie rozwijają się kręgosłup oraz kończyny dolne, które pozwalają na przybieranie postawy spionizowanej, a w konsekwencji chodzenie oraz bieganie. Druga z aktywności ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego warto wprowadzać u maluchów nawyk do biegania już od najmłodszego wieku. Początkowo oczywiście będzie odbywać się to dzięki odpowiednio dostosowanemu wózkowi. W ten sposób także pokazujemy dzieciom, że sport jest ważny i zachęcamy do aktywnego trybu życia, poprzez naśladowanie rodziców.

Co cechuje rozwój motoryczny dwuletnich dzieci? Jak biega 2-latek?

Dziecko w wieku 2 lat osiąga umiejętność dobrego biegania w linii prostej. Następnie doskonali bieg z przeszkodami na swojej drodze, bez utraty równowagi. Potrafi również skakać obunóż w miejscu. Generalnie 2-latki są bardzo ruchliwe i uwielbiają zabawę z rodzicami, dlatego warto połączyć przyjemne z pożytecznym, przeprowadzając szereg zabaw. Warto wykorzystać zabawę w chowanego, oczywiście na małej przestrzeni i tak, aby cały czas mieć malucha na oku. Można również schować zabawki i wspólnie z dzieckiem biegać po ogrodzie. Należy wyraźnie zaznaczyć, że zwiększona aktywność 2-latków wiąże się także z koniecznością większej uwagi ze strony rodziców, ponieważ maluch może nagle wybiec, gdy coś go zainteresuje. Jest to niezwykle ważne szczególnie w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu pieszego, na przykład w centrach handlowych, czy centrach miast.

Jak biegać z 3-latkiem?

Na kolejnym etapie rozwoju dziecko przybiera stabilną postawę i biega samodzielnie, już w 3 roku jego życia można przystąpić do wspólnej aktywności fizycznej. Na początku powinna być ona stosunkowo lekka. Polecany jest powolny jogging na krótkich dystansach, ponieważ będzie to dla dziecka odpowiednie tempo, a przy tym dolne kończyny nie będą się zbytnio przemęczać. Maluchy w tym wieku są bardzo ruchliwe i potrafią w czasie biegu omijać przeszkody bez utraty równowagi, dlatego można włączyć wtedy zabawy z piłką, którą będą kopały. Przyjmuje się, że 3-latki potrzebują około 3-4 godzin aktywności fizycznej dziennie, aby ich rozwój psychofizyczny przebiegał w sposób niezakłócony. Niewątpliwie jest to także świetna okazja do budowania więzi z rówieśnikami oraz rodzicami. 

Jak biega 4-latek?

Dzieci czteroletnie cechują się wyjątkową aktywnością fizyczną, są bardzo ciekawskie i chętnie oddają się zabawom takim jak berek. Na tym etapie rozwoju cechują się dobrą sprawnością – ich bieg jest płynny, z łatwością przychodzą im nagłe zmiany kierunku, czy zwroty, a nawet podskoki. Warto stosować wtedy kreatywne zabawy pozwalające na rozwój psychoruchowy. Dobrym przykładem będzie dziecięcy bieg na orientację, gdy 4-latki będą mogły szukać zabawek, czy wykonywać proste zadania – 5 pajacyków, czy 5 podskoków w miejscu.

Przeczytaj także inne artykuły: