Jak bezpiecznie przewozić dziecko rowerem?

Wspólna jazda rowerem z maluchem to świetna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Należy tutaj wyraźnie zaznaczyć, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia musi być przewożone w dostosowanym do tego celu foteliku rowerowym lub przyczepce, przy czym całość takiej konstrukcji nie może być dłuższa niż 4 metry. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ta sama ustawa precyzuje, że należy poruszać się po wyznaczonych do tego celu miejscach, czyli po ścieżkach rowerowych lub jezdni, jednak od tej reguły istnieją także wyjątki. Można jechać rowerem razem z dzieckiem po chodniku w dwóch przypadkach:

• W czasie występowania warunków pogodowych mogących zagrażać bezpieczeństwu użytkowników ruchu. Mowa tutaj o śniegu, silnym wietrze, gołoledzi, ulewie i gęstej mgle. 

• Gdy ruch jezdnią prowadzony jest z prędkością powyżej 50 kilometrów na godzinę, a chodnik ma szerokość minimum 2 metrów i pozbawiony jest traktu rowerowego. 

Przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno dziecka, jak i rodzica. Jednak należy w tym miejscu jednocześnie wskazać, że bardzo ważna jest także uważność rodzica. Decydując się na fotelik rowerowy oraz przyczepkę należy zawsze sprawdzać, czy są one odpowiednio przymocowane do konstrukcji roweru oraz pamiętać o zapinaniu dziecka pasami bezpieczeństwa i założeniu na głowę kasku. Warto mieć na względzie, że jazda rowerem z dzieckiem jest jazdą rekreacyjną, dlatego należy poruszać się z umiarkowaną prędkością. W przypadku wielu sprzętów producent deklaruje, że taka prędkość powinna wynosić nie więcej niż 16 kilometrów na godzinę. 

W czym powinno się bezpiecznie przewozić dziecko podczas wspólnej jazdy na rowerze?

Powyżej przedstawiliśmy dwa sposoby przewożenia dziecka – jednak specjaliści wskazują, że najlepiej sprawdzają się przyczepki rowerowe. Tego rodzaju sprzęt ma tę zaletę, że mocowany jest za pomocą specjalnego dyszla do konstrukcji roweru. Stosowane jest tutaj mocowanie chroniące przyczepkę przed wywróceniem nawet w przypadku przewrócenia się roweru, co minimalizuje ryzyko pojawienia się urazów u dziecka. Warto jednak mieć na uwadze, że taka przyczepka musi mieć wytrzymałą i odpowiednią konstrukcję oraz pasy bezpieczeństwa, najlepiej pięciopunktowe, których dziecko nie może samodzielnie odpiąć. 

Booster 2 – najlepsza przyczepka rowerowa do bezpiecznej jazdy

Rodzicom, którzy szukają dobrej przyczepki rowerowej do bezpiecznego przewożenia dziecka polecamy nowy model z naszej oferty – Booster 2. Jest to przyczepka 3w1, dlatego może także posłużyć, jako wózek spacerowy (po zamontowaniu dwóch kół) lub biegowy (po zamontowaniu jednego przedniego koła) – wszystkie dodatkowe elementy wchodzą w skład całego zestawu. Nasza przyczepka została wyposażona w hamulce tarczowe, ponadto jest dostosowana do przewożenia dwójki dzieci łącznie do 45 kilogramów (razem z niewielkim bagażem). Kluczowe w tym modelu są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz pochylane oparcie, dlatego można je z łatwością dopasować do potrzeb malucha, na przykład podczas drzemki. Oczywiście w tym modelu nie zabrakło odblasków zwiększających widoczność przyczepki rowerowej po zmroku oraz osłony przeciwdeszczowej, która z pewnością sprawdzi się podczas nagłej zmiany warunków pogodowych.

Sprawdź także inne artykuły: