Kołysanki dla niemowląt oraz ich wpływ na samopoczucie|

Kołysanki dla niemowląt są jednym z najstarszych znanych typów utworów muzycznych. Od wieków znane są na całym świecie, ale nie wiadomo, jaka jest ich dokładna geneza. Spotykamy je zarówno w regionie Starego Świata, jak i w odległych rejonach Afryki. Mamy przed wieloma wiekami wykorzystywały kołysanki dla niemowlaków jako sposób na uspokojenie dziecka. Stosowały przede wszystkim nucenie melodii i ciche podśpiewywanie do uszu maluszka, którym towarzyszyło kołysanie kolebki. Kołysanki dla niemowląt są istotnym elementem lokalnego folkloru. Mimo że ich konstrukcja różni się w zależności od regionu, z którego się wywodzą, to ich cechą wspólną jest spokojna i zrównoważona linia melodyczna. Struktura większości kołysanek dla dzieci opiera się na przewadze melodii i ustalonego rytmu nad tekstem zastosowanym w utworze. W końcowej części kołysanki melodia ulega spowolnieniu i wyciszeniu, co wiąże się z przygotowaniem dziecka do nadchodzącego snu.

Kołysanki dla niemowląt podlegają procesowi ciągłych zmian

Kołysanki dla niemowląt, podobnie jak wiele innych elementów kultury ewoluują wraz z biegiem czasu. Początkowo miały one formę przekazu ustnego, która jednak powodowała wiele przekształceń treści utworu. Gdy upowszechniło się pismo, kołysanki dla niemowląt były utrwalane na pergaminie lub papierze. Pełniły wtedy funkcję głównie użytkową, a w epoce romantyzmu zyskały niektóre cechy typowe dla kultury wyższej. Kołysanki dla niemowląt doskonale pokazują również zmiany, jakim ulegają rodzime języki, dlatego są one cennym źródłem wiedzy dla językoznawców.

Historia powstania kołysanek dla niemowląt

Kołysanki dla niemowląt początkowo niosły ze sobą przekaz związany z trudami rodzicielstwa oraz ogromem miłości, jakim darzone było dziecko. Zostały one zaadaptowane do muzyki poważnej poprzez przekazy ludowe na przełomie wieków XVIII i XIX. Kołysanki dla niemowląt były przekazywane ustnie córkom przez ich matki. W Polsce takim utworem jest np. pochodzącą z terenów Krakowa pieśń „Uśnijże mi, uśnij”, która znana jest obecnie pod różnymi wariantami tekstu.

Wielu światowej sławy kompozytorów posiadało w swoim dorobku kołysanki dla niemowląt. Do tego grona zalicza się np. Johannes Brahms, którego utwór jest jedną z najsłynniejszych kołysanek dla niemowląt w wersji instrumentalnej. Jest ona często wykorzystywana w składankach z muzyką dla niemowląt, a także w nakręcanych zabawkach, które emitują zapętlone dźwięki.

Rytmizacja kołysanek dla niemowlaków

Kołysanki dla niemowląt charakteryzują się metrami, które w swoich utworach wykorzystywali między innymi Fryderyk Chopin i Wolfgang Amadeusz Mozart – znani kompozytorzy muzyki klasycznej. Są to tak zwane metra proste o jednostkach 3/4 oraz 6/8. Metrum wykorzystywane w kołysankach dla niemowlaków nadają utworowi odpowiedniego rytmu, w których główny ton nadają takty oraz akcenty. Wartość metrum zapisuje się w formie przypominającej ułamek zwykły. Przykładowo dla metrum 3/4, stosowanego w kołysankach dla niemowląt przedstawia się to następująco: górna liczba wyznacza równe części, na które podzielony jest takt, a dolna liczba wyznacza wartość rytmiczną taktu.

Wpływ kołysanek na rozwój niemowląt

Powszechnie wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. W istocie muzyka, w tym stosowanie kołysanek dla niemowląt pozwala uspokoić płaczące dziecko. Wielu badaczy podkreśla, że rola muzyki ma ogromne znaczenie już w życiu płodowym. Udowodniono, że niskie i głośne dźwięki o wysokiej częstotliwości wpływają na pogorszenie jakości słuchu oraz na nadmierne pobudzenie i zaburzenia koncentracji. Przeciwieństwem takich dźwięków jest muzyka kołysanek dla niemowląt, która nie tylko wycisza dziecko, ale wpływa także na powstawanie większej liczby połączeń mózgowych, co przekłada się na znacznie lepsze zdolności poznawcze.

Kołysanki dla niemowląt i ich rola w dalszym rozwoju dzieci

Kołysanki dla niemowląt stanowią wstęp dla dalszej aktywizacji dzieci. Jest to pierwszy krok ku słuchaniu audiobooków z historiami, które z czasem warto zastąpić samodzielnym czytaniem książeczek z licznymi, kolorowymi obrazkami. Wspólne słuchanie kołysanek dla dzieci stwarza rodzicom możliwość spędzenia czasu z dzieckiem i zacieśniania z nim więzi. Obcowanie z muzyką już od najmłodszych lat w przyszłości przełoży się na rozwijanie kompetencji społecznych, a także na efektywniejsze wyrażanie emocji poprzez sztukę.

Akcesoria X-lander ułatwiające komfortowy sen

Oprócz kołysanek przy usypianiu niemowlęcia przydadzą się akcesoria X-lander, między innymi kocyki dla dzieci. Stworzone są z ekologicznego, bambusowego materiału, którego właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne są szczególnie polecane niemowlakom.

Ponadto dzieci bardzo chętnie zasypiają podczas spacerów, gdzie także może im towarzyszyć kołysanka emitowana np. z zabawki znajdującej się w wózku. Dla komfortu snu oraz podróżowania małego pasażera, kluczowy jest w takim przypadku odpowiedni wózek dla dziecka – tutaj szczególnie polecamy modele marki X-lander. Dla niemowlaków w wieku do ok. 6 miesiąca życia będą właściwe gondole (np. X-Pram Light- 2.0) lub siedzisko spacerowe z dedykowaną wkładką, jak w przypadku modelu X-Cite z wkładką X-Rest. Dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać polecamy kilka modeli spacerówek, w zależności od przeznaczenia, np. SUV wśród wózków – model X-Move, czy też wózek do biegania X-Run, albo idealny dla dwójki dzieci X-Double.

Zobacz wózki dla dzieci X-lander

Chcąc zapewnić dziecku komfortowy sen zarówno podczas spacerów, jak również w warunkach domowych, polecamy także dedykowane śpiworki. Miło otulą maluszka i pomogą Ci także łatwo Go przenieść oraz zapewnić odpowiednią temperaturę ciała, także podczas chłodnych dni.

Zobacz również: