Historia ciuciubabki

Ciuciubabka jest zabawą znaną niemal każdemu – co ciekawe, jest to zabawa stworzona ponad 2 tysiące lat temu w starożytnej Grecji. Ciuciubabka szeroko rozpowszechniona jest w większości krajów Europy, ale trafiła ona także poza rejony Starego Kontynentu. We Włoszech nosi ona nazwę mosca cieca (ślepa mucha), w Niemczech Blindekuh, czyli ślepa krowa, z kolei w Hiszpanii znana jest pod nazwą gallinga ciega (ślepa kura). W ciuciubabkę chętnie bawią się mieszkańcy Papui Nowej Gwinei czy Nigerii, jednak to zabawa znana z Wielkiej Brytanii, czyli blindman’s buff zdobyła największą popularność, zwłaszcza w okresie średniowiecza. Zasadnicza część tej zabawy, czyli zawiązywanie oczu głównemu graczowi i poszukiwanie innych osób pozostały niezmienne do czasów współczesnych, jednak w średniowieczu była to zabawa przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych. Dodatkowo osobę z zawiązanymi oczami delikatnie uderzano kijami, do czego nawiązuje nazwa „blindman’s buff”. Jak widać, polska ciuciubabka ma podobne zasady, ponadto jest chętnie wybieraną formą aktywności na świeżym powietrzu.

Ciuciubabka to zabawa dla każdego

Ciuciubabka nie ma ograniczeń wiekowych – mogą się w nią bawić najmłodsze dzieci, ich rodzice, a nawet dziadkowie. Jest to zatem doskonała forma aktywności dla każdego, którą warto wykorzystać zwłaszcza podczas pogodnych dni od wiosny do wczesnej jesieni.

Zasady zabawy w ciuciubabkę

Ciuciubabka ma prosty zestaw zasad, który jest bardzo podobny jak w innych krajach. Na początku wybiera się osobę, która ma być ciuciubabką i zawiązuje się jej oczy chustką lub szalem. Następnie kilkukrotnie obraca się tę osobę, po czym może przystąpić ona do szukania pozostałych graczy. W niektórych rejonach Polski podczas kręcenia ciuciubabką wypowiada się krótką formułkę. Na początku do ciuciubabki mówi się „Ciuciubabko, na czym stoisz?”, po czym pada odpowiedź „Na beczce”, na co pozostali gracze pytają się co, w beczce się znajduje, a ciuciubabka odpowiada „Kapusta i kwas”. Na końcu gracze wykrzykują „To łap nas!” i uciekają przed ciuciubabką.

Ogromną zaletą zabawy w ciuciubabkę jest rozwój zmysłu równowagi oraz orientacji w przestrzeni

Ciuciubabka niewątpliwie jest ciekawą formą zabawy, warto jednak zwrócić uwagę, że ma ona wiele zalet jeśli chodzi o rozwój dzieci. Jeśli dziecko będzie tytułową ciuciubabką, mając zawiązane oczy, jego zmysł równowagi ulega rozwojowi, dotyczy to także orientacji w przestrzeni i rozwój zmysłu dotyku.

Ciuciubabka jest świetną formą aktywizacji dzieci

Jedną z największych zalet ciuciubabki jest możliwość aktywizacji nawet dużej grupy dzieci, które ze względu na dynamiczny charakter tej zabawy, mogą zażywać ruchu na świeżym powietrzu.

Dzięki zabawie w ciuciubabkę dzieci wzmacniają więzi społeczne

Przeważnie w ciuciubabkę bawi się większa liczba osób, dzięki czemu jest to zabawa sprzyjająca wzmacnianiu więzi międzyludzkich. Dobrze sprawdza się ona jako sposób na zapoznawanie ze sobą nowych dzieci w grupie. 

Sprawdź również: