Zabawy sensoryczne dla dzieci – co to jest?|

Zabawy sensoryczne prowadzone są u wielu dzieci w ramach tzw. terapii integracji sensorycznej. Zabawy sensoryczne dla dzieci dotyczą zatem maluchów mających problemy z integracją bodźców sensorycznych, co można zaobserwować w miarę postępującego dorastania dziecka. Możliwości przygotowania zabaw sensorycznych są bardzo duże, dlatego mamy możliwość stworzenia różnego typu ćwiczeń aktywizujących dla dzieci.

Zabawy sensoryczne – cele

Zabawy sensoryczne niosą ze sobą dużą wartość pod względem aktywizacji dzieci. Do najważniejszych celów zabaw sensorycznych zalicza się między innymi:

– poprawę i rozwój motoryki

– usprawnienie rozwoju mowy

– rozwój intelektualny, a także emocjonalny i ruchowy

– rozwój kreatywności.

W czym pomagają zabawy sensoryczne?

To, w czym pomagają zabawy sensoryczne, uzależnione jest od realizacji postawionych celów, o których pisaliśmy powyżej. Dzięki stosowaniu zabaw sensorycznych udaje się uzyskać:

– poprawę pod względem koncentracji

– usprawnienie w wykonywaniu podstawowych czynności (np. jedzenie czy mycie zębów)

– eliminują bezsenność

– zmniejsza napięcie mięśniowe.

Jakie zabawy sensoryczne w żłobku sprawdzą się najlepiej?

Zabawy sensoryczne można włączyć już u najmłodszych dzieci. Dobrym pomysłem na zabawy sensoryczne w żłobku jest malowanie jogurtem. Każdemu dziecku daje się plastikowy talerzyk i porcję jogurtu wraz ze spożywczymi barwnikami. Dzieci mogą malować obrazki na talerzykach za pomocą jogurtu, a nawet go zjeść. Wśród zabaw sensorycznych w żłobku wymienia się także układanki z klocków, które świetnie rozwijają wyobraźnię przestrzenną.

Zabawy sensoryczne w przedszkolu, które zaktywizują dzieci

Zabawy sensoryczne w przedszkolu powszechnie stosowane są do aktywizacji wszystkich dzieci. Tutaj warto wykorzystać między innymi malowanie palcem po cienkiej warstwie piasku, co wzmacnia przede wszystkim motorykę małą i pozwala rozwijać wyobraźnię. Jako zabawy sensoryczne w przedszkolu wykorzystuje się również „malowanie po foliowym oknie”. Polega to na rozciągnięciu np. między nogami krzeseł folii typu stretch, po której dzieci malują obrazki.

Zabawy sensoryczne w domu, które wykonasz wraz z dzieckiem

Zabawy sensoryczne w domu są formą kontynuacji ćwiczeń stosowanych w żłobku czy przedszkolu. Wśród pomysłów na zabawy sensoryczne w domu można wymienić na przykład proste ścieżki sensoryczne z różnego typu gąbek kąpielowych, po których dziecko chodzi boso. Duże możliwości zabawy stwarza także dostępny w wielu sklepach piasek sensoryczny.

Przykłady zabaw sensorycznych z kisielem

Do zabaw sensorycznych wykorzystuje się różnego rodzaju płynne substancje, będące bardziej gęste od wody. Bardzo dobrze sprawdzają się zabawy sensoryczne z kisielem. Do jednej z takich zabaw przygotowujemy i wystudzamy nieco rzadszy kisiel. Wlewamy go do przygotowanego wcześniej woreczka strunowego z naklejonymi paskami, które będą wyznaczać drogi, dodajemy koraliki i całość zaklejamy od góry szeroką taśmą. Celem takiej zabawy sensorycznej z kisielem jest poprowadzenie koralika z punktu A do B. Pozwala to skupić uwagę dziecka i wzmocnić motorykę małą.

Zabawy sensoryczne z ryżem – jakie okażą się najlepsze?

Zabawy sensoryczne z ryżem chętnie wykorzystywane są zarówno w przedszkolach, jak i w domach. Najprostszą tego typu zabawą jest przygotowanie większego słoika, wsypanie do niego ryżu i umieszczenie w nim różnokształtnych przedmiotów. Dzieci szukają zabawek, odgadując tym samym, jaki kształt trzymają w ręku.

Jakie zabawy sensoryczne z makaronem można wykonać w domu?

Oprócz ryżu wykorzystywane są także zabawy sensoryczne z makaronem. Jednym z pomysłów na taką zabawę jest stworzenie ścieżki z różnych typów makaronu, po których dziecko stąpa boso.

Zobacz także: