Czym jest kangurowanie po porodzie?

Kangurowanie dziecka jest określeniem dla kontaktu skóra do skóry między rodzicem a dzieckiem. Po raz pierwszy procedura kangurowania po porodzie została zastosowana w latach 70. ubiegłego wieku w krajach, gdzie dostęp do inkubatorów był znacznie ograniczony. Około 30 lat później Światowa Organizacja Zdrowia zarekomendowała kangurowanie noworodków do wykorzystywania jako jedną z metod wspomagania rozwoju dzieci, zwłaszcza wcześniaków. 

Kangurowanie dziecka zaczerpnięte ze świata zwierząt

Nazwa „kangurowanie” nawiązuje do opieki nad potomstwem u torbaczy, a dokładnie u kangurów. Po krótkim okresie ciąży młode przechodzą do torby lęgowej matki i tam ulegają dalszym procesom rozwojowym. To zjawisko niejako zaadaptowano w stosunku do ludzi – istnieją liczne dowody naukowe potwierdzające korzyści wynikające z kangurowania, a konkretnie z bliskiego kontaktu z rodzicem.

Jak długo powinno trwać kangurowanie wcześniaka?

Najlepszą sytuacją jest kangurowanie dziecka przez całą dobę, co jest praktykowanie w wielu krajach afrykańskich, gdzie dziecko jest w ciągłym kontakcie z mamą. Wielu specjalistów zaznacza, że kangurowanie wcześniaka po porodzie powinno wynosić minimum godzinę, jednak im więcej czasu noworodek będzie w bliskim kontakcie rodzicem, tym lepszy będzie miało to na niego wpływ. 

Jak przygotować się do kangurowania przez tatę?

Kangurowanie przez ojca jeszcze w szpitalu jest pierwszym i najbliższym kontaktem z maluchem. Wielu rodziców zastanawia się, jak przygotować się do kangurowania. Najważniejszym aspektem jest tutaj poziom wygody – rodzic musi zasiąść komfortowo w fotelu i ściągnąć górną część garderoby. Wtedy na klatce piersiowej kładzie się tacie lub mamie dziecko, które powinno być pozbawione ubranka. Dobrze jest podczas kangurowania noworodka przykryć jego plecy pieluszką, korzystne będzie również delikatne głaskanie dziecka po głowie i plecach. 

Kiedy zaleca się kangurowanie przez tatę po cesarce?

Kangurowanie przez tatę po cesarce jest szczególnie polecane w sytuacji, kiedy mama ze względu na swój stan zdrowia nie może być czasowo dopuszczona do kontaktu z dzieckiem. Kangurowanie przez tatę po cesarce uzupełnia także kontakt dziecka z matką, tworząc silną więź również między noworodkiem i tatą.

Korzyści dla dziecka wynikające z kangurowania noworodka

Kangurowanie noworodka po porodzie ma szereg zalet dla rozwoju maluszka. Wśród najważniejszych korzyści specjaliści podkreślają: 

– poprawę kluczowych parametrów ogólnoustrojowych, w tym poziomu glukozy, natlenowania krwi czy częstości oddechów 

– wyraźnie zmniejszenie dolegliwości bólowych 

– kangurowanie dziecka niesie korzyści także w aspekcie przyszłościowym, gdyż znacznie uprawnia rozwój psychoruchowy dziecka. 

Pozytywny wpływ kangurowania dziecka na więzi z rodzicami

Należy również zwrócić uwagę na obopólną korzyść wynikająca z kangurowania noworodka, ponieważ ma to wpływ także na rodziców. Zarówno w przypadku mamy, jak i taty wzmacnia się więź z dzieckiem, dochodzi do zwiększonego wydzielania endorfiny, a także innych hormonów, co z punktu widzenia matki ma szczególne znaczenie. Dzięki kangurowaniu minimalizowane jest ryzyko ujawnienia się u mamy epizodów depresji poporodowej, ponadto kontakt z dzieckiem pobudzająco wpływa na proces laktacji. 

15 maja – Światowy Dzień Kangurowania

Kangurowanie dziecka w wielu placówkach na całym świecie jest traktowane jako jedna z najlepszych form usprawniających rozwój dziecka. Wiedza na temat kangurowania propagowana jest w skali ogólnoświatowej, czego dowodem jest między innymi ustanowienie Światowego Dnia Kangurowania obchodzonego 15 maja także w Polsce. 

Zobacz także: