Nosidełko samochodowe dla noworodka to rodzaj fotelika, w którym można także przenosić dziecko. Specjalnie zaprojektowany kształt zapewnia maluchowi bezpieczną i jednocześnie komfortową pozycję w trakcie jazdy, natomiast po dotarciu do celu rodzic może wyjąć nosidełko i przenieść dziecko w foteliku, bez konieczności wyjmowania go z siedziska. Opcja ta jest szczególnie przydatna w sytuacji, gdy nasza pociecha akurat ucina sobie drzemkę. Dodatkowym ułatwieniem jest kompatybilność z wózkami, która umożliwia podpięcie fotelika do stelaża wózka dla dzieci. W przypadku marki X-lander nosidełka serii X-Car są w pełni kompatybilne z wózkami X-lander. Wystarczy odpowiedni adapter i jednym kliknięciem wpinamy nosidełko, które znajduje się wówczas w ramie wózka tworząc spójną całość. Należy jednak pamiętać, że w taki sposób można dziecko przewozić tylko na krótkich odcinkach. Dziecko w siedzisku jest w pełni bezpieczne, co gwarantują pasy dopasowane do szkraba. Pozycja montowania nosidełka w samochodzie – tyłem do kierunku jazdy, ma także bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo dziecka, szczególnie chroni głowę, szyję i górne partie ciała. Co ważne, takie ułożenie sprawia, że nawet gwałtowne hamowanie jest przez dziecko odczuwalne z kilkukrotnie mniejszą siłą, niż ma to miejsce w pozycji przodem do kierunku jazdy. W tzw. pozycji odwrotnej dziecko jest delikatnie wciskane w fotel całą powierzchnią, natomiast ustawione przodem do kierunku jazdy, musi samodzielnie utrzymać główkę, co zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci jest niebezpieczne i może kończyć się urazami.

Na czym skupić się przy wyborze nosidełka samochodowego?

Przede wszystkim, nosidełko dla niemowlaków to fotelik, który nie wymaga obecności dziecka podczas wyboru. Mianowicie zarówno waga, jak i wzrost dziecka od pierwszych dni życia pozwalają, by nosidełka dedykowane takim dzieciom, były ujednoliconych rozmiarów. Najnowsza norma w tym zakresie, to I-SIZE, która oznacza, że nosidełko jest właściwe dla dzieci od pierwszych dni życia, do osiągnięcia 15 miesięcy. W przypadku takich nosidełek grupy 0+ najnowsze normy klasyfikują wiek dziecka, a nie jego wagę. Bardzo ważne jest, by przy wyborze nosidełka upewnić się, iż spełnia ono wskazane normy. W przypadku nosidełek X-Car warto wskazać jeszcze, że są one idealnie wypłycone, a wkładka redukcyjna wykonana jest z materiału idealnie odprowadzającego wilgoć, co zapobiega poceniu się dziecka. Kluczowym jest także ruchoma wkładka zagłówkowa, którą można z jednej strony swobodnie dopasować do rosnącego dziecka, ale ponadto jest ona termoaktywna, co oznacza, że sama pod wpływem ciepłoty ciała dziecka dopasowuje się idealnie do kształtu głowy malucha gwarantując maksymalne bezpieczeństwo. Te elementy są niezmiernie ważne i zdecydowanie warto na nie zwracać uwagę podczas zakupu. Wybierając nosidełko do samochodu warto także sprawdzić, w jaki sposób jest ono montowane, oraz, czy nasz samochód jest przygotowany do takiego sposobu montażu. Poprawnie zamontowane nosidełko jest niezbędnym warunkiem tego, by należycie spełniało swoje zadanie. X-lander proponuje w tym zakresie dwa rozwiązania. Jedno polega na montowaniu fotelika i zabezpieczaniu go poprzez pasy w samochodzie. Drugie to natomiast model X-Car z bazą ISOFIX, którą montuje się w samochodzie niejako „na stałe” w oparciu właśnie o mechanizm ISOFIX. W takim przypadku gdy chcemy fotelik z samochodu wyjąć, wypinamy go z bazy, nie ma wówczas konieczność odpinania i zapinania w pasy samochodowe. Podobnie w przypadku, gdy ponownie chcemy nosidełko do samochodu zamocować, wystarczy wpiąć je do już znajdującej się tam bazy. Bazę oczywiście można bardzo łatwo także wypiąć, co gwarantuje system ISOFIX.

Nosidełka do samochodu są niezbędne, jeśli chcemy wspólnie z dzieckiem podróżować

Nosidełko jest elementem wyposażenia, bez którego już po urodzeniu dziecka mama z maluszkiem nie zostanie wypuszczona ze szpitala, jest to obligatoryjny wymóg. Ponadto każda wyprawa samochodowa z maleństwem nie może obyć się bez odpowiedniego zabezpieczenia dziecka na wypadek zdarzeń drogowych. Warto jeszcze dodać, że najlepszym miejsce w samochodzie na zamontowanie takiego nosidełka jest środkowe miejsce na tylnej kanapie. Wszystkie osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej w zakresie bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie zapraszamy do wpisu pt. “Które miejsca w samochodzie jest najbezpieczniejsze dla dziecka?”