Czy przykrywać dziecko w nocy?

Poznaj zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby przykrywać dzieci jedynie do 2 miesiąca życia. Najczęściej są one szczelnie opatulane, na przykład z wykorzystaniem otulaczy, czy rożków, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia słabo rozwiniętych funkcji termoregulacyjnych organizmu. Po porodzie noworodki mają do czynienia z zupełnie odmiennymi warunkami, niż te, które dotychczas znały z brzucha mamy, gdzie było ciepło i ciemno. Po urodzeniu aż do ukończenia 2 miesiąca życia powinny być otulane lub przykrywane kocykiem, aby nie doszło u nich do wychłodzenia podczas snu. Część specjalistów zaleca, aby starszych niemowląt niczym nie przykrywać – wystarczy założyć wtedy nieco grubszy pajacyk, aby zapewnić komfort termiczny. Jest to istotne również z innego powodu. Niemowlęta są bardzo ruchliwe, ale ich ruchy wciąż są nieskoordynowane. Rezygnacja z kocyka pozwala na zapewnienie maluchowi swobody ruchów nóg i rąk.

Czy przykrywać niemowlę w nocy?

Wciąż znane jest u nas przekonanie, że maluszki powinny być szczelnie przykrywane podczas snu. Dotyczy to jednak noworodków i niemowląt do 2-3 miesiąca życia. Po tym czasie dzieci mają dosyć dobrą termoregulację ciała, dlatego wtedy powinnyśmy dostosować zarówno temperaturę pomieszczenia, jak i odpowiednio dobrać kocyk lub kołdrę do temperatury ciała dziecka. Jeśli maluch ma suchą i ciepłą skórę w obrębie karku i klatki piersiowej, wtedy nie trzeba go przykrywać, dobry pajacyk w zupełności wystarczy.

Dobry kocyk i miła w dotyku pościel idealna dla maluszków

Wysokiej jakości pościel to must have wyprawki maluszka, który wraca ze szpitala do domu. Dobrze jest zastosować produkty z naturalnych tkanin o właściwościach antyalergicznych, na przykład z bawełny. Warto zwracać uwagę na to, aby posiadały one certyfikat OEKO-TEX, wtedy mamy pewność, że materiały zastosowane w procesie produkcji są w pełni bezpieczne. Dobra pościel zapinana jest na guziki, które ograniczają ryzyko zadrapania skóry, co może mieć miejsce w przypadku produktów zapinanych na zamek. 

Przeczytaj również inne porady: